Rio 2016: Trener Cybulski nie wybiera się na emeryturę

Lekkoatletyka
Rio 2016: Trener Cybulski nie wybiera się na emeryturę
fot. Cyfrasport

Trener młociarzy Czesław Cybulski wkrótce skończy 81 lat, ale nie myśli o emeryturze, lecz o zbliżających się igrzyskach. Jego podopieczny Paweł Fajdek jest głównym kandydatem do złotego medalu, ale szkoleniowiec tonuje hurraoptymistyczne nastroje.

Cybulski to wychowawca wielu pokoleń lekkoatletów, ale największy sukcesy odnosił z młociarzami – Szymonem Ziółkowskim, Anitą Włodarczyk, a obecnie z Pawłem Fajdkiem. Ten ostatni u progu sezonu regularnie rzuca ponad 80 metrów, wygrywa kolejne zawody i będzie głównym faworytem podczas olimpijskiej rywalizacji w Rio de Janeiro.

 

Szkoleniowiec jednak ostrożnie mówi o szansach dwukrotnego mistrza świata, bo jak przyznał, sport uczy pokory.

 

"Mówię, że nie jedziemy po złoty czy brązowy medal, ale jedziemy powalczyć o medal. Wiemy ile było przypadków, kiedy to zawodnik światowej klasy wystartował na ważnej imprezie i odpadał w eliminacjach" – powiedział PAP doświadczony trener.

 

I przypomniał historię sprzed czterech lat, kiedy to Fajdek w Londynie też był typowany jako jeden z głównych kandydatów do olimpijskiego złota. Tymczasem jego podopieczny spalił wszystkie trzy rzuty.

 

"Niepotrzebnie się nastawił na to, że po pierwszym jego rzucie, wszyscy uczestnicy padną na kolana. A trenowi też coś chciał udowodnić. Ja kazałem zacząć ostrożnie, na zaliczenie, mówiłem: +myśl o technice, a nie oglądaj innych rzucających zawodników+. On nie posłuchał i sam padł na kolana. Bolesna nauczka, tym bardziej, że miała ona miejsce na igrzyskach" – opowiadał Cybulski.

 

Tym razem nie powinno dojść już do powtórki. Ma w tym pomóc też współpraca z psychologiem sportowym Nikodemem Żukowskim, który też pomagał trenerowi, gdy ten opiekował się Ziółkowskim.

 

"Myślę, że Paweł już dojrzał, zresztą zrehabilitował się po Londynie zdobywając rok później w Moskwie złoty medal mistrzostw świata, jako najmłodszy młociarz w historii. Zakładaliśmy atak na rekord świata w tym roku, ale przełożymy to chyba na kolejny sezon. Akurat są mistrzostwa świata w Londynie, świetna okazja by go pobić" – przyznał Cybulski.

 

Szkoleniowiec roku temu, dzień przed swoimi 80-tymi urodzinami, doznał poważnej kontuzji. Podczas treningu w Poznaniu został trafiony w nogę młotem, którym rzucał Fajdek. Cybulski przeszedł operację kolana oraz kości piszczelowej i spędził kilka miesięcy w szpitalu. Choć korzysta jeszcze z kuli, zapewnił, że wraca do pełni sił.

 

"Czuję się naprawdę wspaniale. Sam ciężko trenuję i przygotowuję się do wyjazdu do Rio de Janeiro. Przynajmniej mam taką nadzieję, że będę na igrzyskach, ale w sporcie nie ma stuprocentowej pewności. Muszę być przygotowany zarówno fizycznie, jak i psychicznie" – podkreślił.

 

W poprzednim roku kontuzja uniemożliwiła mu "czuwanie" nad swoimi podopiecznymi – oprócz Fajdka, Cybulski prowadzi także Joannę Fiodorow i Malwinę Kopron. O ile zawodnik Agrosu Zamość obronił tytuł mistrza świata, tak jego zawodniczki nie mogą do końca mówić o udanym sezonie. Pierwsza z nich podczas czempionatu w Pekinie była 17., druga – 14. W obecnym sezonie współpraca z zawodniczkami zaczyna przynosić efekty. Fiodorow już wypełniła minimum, Kopron jeszcze trochę brakuje.

 

"Malwina niedawno rzuciła 70,74 m (minimum na igrzyska wynosi 71 m – PAP), ale trochę pogubiła się technicznie. Oczywiście, stać ja na lepsze rzuty. Ja swoim dziewczynom przypomniałem historię sprzed wielu lat – w 1999 roku Ziółkowski i Kamila Skolimowska na mistrzostwach świata zajęli 15. i 16. miejsce, a rok później zdobywali złoto olimpijskie w Sydney. Dlatego mówię im, niech pokażą, na co je stać" – stwierdził szkoleniowiec.

 

Cybulski jeszcze nie dawno mówił, że igrzyskami olimpijskimi w Brazylii będzie chciał zakończyć swoją 60-letnią pracę trenerską. Trener jednak zmienił zdanie i nie zamierza przejść na emeryturę.

 

"Ja tego, co robię, nie nazywam pracą, bo jeśli robi się coś, co się kocha, to nie można tego tak nazywać. Jak powiedziałem, że po igrzyskach kończę karierę trenerską, to inni szkoleniowcy tylko stwierdzili +przestań, wariacie, ty na pewno nie zrezygnujesz+. I mieli rację" – podsumował.

RM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze