Polscy siatkarze jadą do Rio!

Inne

Zwycięstwo w spotkaniu z Wenezuelą w piątej kolejce gier turnieju kwalifikacyjnego w Tokio dało polskim siatkarzom awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. Mistrzowie świata byli zdecydowanymi faworytami tej konfrontacji i pewnie wygrali 3:0.

Polacy idą jak burza przez turniej w Tokio, nawet jeśli muszą rozgrywać dreszczowce. Trzy z czterech meczów wygrali po tie-breaku (z Kanadą, Francją i Chinami), a tylko raz byli górą w trzech setach. Kolejnym przeciwnikiem była Wenezuela, z którą w ostatnich latach biało-czerwoni radzili sobie całkiem nieźle.

Wenezuelczycy w Tokio zawodzą. Cztery mecze przegrane - 1:3 z Japonią, 1:3 z Australią, 0:3 z Chinami oraz 0:3 z Kanadą - i żadnego zdobytego punktu. Na papierze Polacy byli zdecydowanymi faworytami, a kibice liczyli na zakończenie meczu w trzech partiach lub przynajmniej za trzy punkty.

 

W kwalifikacjach do Rio Polacy uraczyli kibiców wieloma dreszczowcami, pięciosetowymi bojami, w których szala zwycięstwa ważyła się do ostatniej piłki. Tak było w kilku grach wrześniowego Pucharu Świata, w meczu o trzecie miejsce turnieju w Berlinie, czy też w grach z Kanadą, Francją i Chinami na turnieju kwalifikacyjnym w Tokio. Tymczasem mecz, który przypieczętował awans Polaków był spotkaniem bez większej historii. Wenezuelczycy, nie mając już nawet matematycznych szans na awans, nie stawili biało-czerwonym większego oporu.

 

Wyrównana walka trwała jedynie w początkowym okresie każdego z trzech setów. W każdym z nich na drugich przerwach technicznych Polacy prowadzili 16:11, a w końcówkach nie pozwalali sobie na momenty dekoncentracji. Wygrali pewnie, nie zostawiając rywalom złudzeń i przypieczętowali awans na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

 

Biało-czerwoni pozostają jedyną niepokonaną drużyną na tej imprezie.  W Tokio o przepustkę olimpijską walczy osiem zespołów. Awansują trzy najlepsze i jedna drużyna z Azji. Rywalizacja systemem każdy z każdym potrwa do niedzieli 5 czerwca i jest to ostatnia okazja, by dostać się na igrzyska.

 

Polska - Wenezuela 3:0 (25:21, 25:17, 25:18)

 

Polska: Bartosz Kurek (9), Karol Kłos (10), Grzegorz Łomacz (1), Michał Kubiak (13), Marcin Możdżonek (6), Rafał Buszek (9) i Paweł Zatorski (libero) oraz Fabian Drzyzga, Dawid Konarski (4), Mateusz Bieniek.
Wenezuela: Fernando Gonzalez (4), Edson Gonzalez (6), Hector Salerno (3), Jose Carrasco (1), Kervin Pinerua (11), Jonathan Quijada (2) i Hector Mata (libero) oraz Regulo Briceno, Emerson Gonzalez (2), Carlos Diaz, Andy Guevara (2), Willner Quijada (6).

 

Robert Murawski, jb, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.