GKS Tychy znowu w 1 lidze!

Piłkarze GKS Tychy po rocznej przerwie wrócili do 1. ligi. W ostatniej kolejce pokonali u siebie pewną awansu, liderującą tabeli Stal Mielec 1:0 (0:0) w obecności ponad 10 tysięcy widzów. Gospodarze, by zapewnić sobie prawo gry na zapleczu ekstraklasy bez oglądania się na inne sobotnie wyniki, musieli wygrać.

Gospodarze, by zapewnić sobie prawo gry na zapleczu ekstraklasy bez oglądania się na inne sobotnie wyniki, musieli wygrać.

W pierwszej połowie GKS miał przewagę, stworzył kilka podbramkowych sytuacji, ale nie przełożyło się to zmianę wyniku. A mający w wyjściowym składzie pięciu młodzieżowców mielczanie ani myśleli ułatwiać zadania rywalom. Po przerwie tyszanie przyspieszyli i nacierali z jeszcze większym animuszem. Bramkarz Stali miał dosłownie pełne ręce roboty. Gola na wagę wygranej i awansu strzelił rezerwowy Stepan Hirskyj, trafiając pod poprzeczkę z ponad 30. metrów w 76. minucie.

Ubiegłoroczny spadek tyszan zbiegł się z oddaniem do użytku ich nowego stadionu. Jego budowa kosztowała miasto 129 mln zł. Podczas jej trwania piłkarze "domowe" mecze 1. ligi rozgrywali w Jaworznie dla 200-300 kibiców. Na otwarcie stadionu 18 lipca GKS przegrał z niemieckim 1. FC Koeln 0:1 w obecności ok. 14 tysięcy widzów. Wrześniowy, drugoligowy pojedynek z Rakowem Częstochowa obejrzało ponad 11 tys. (przy pojemności 15 tys.), a ligowa średnia przekroczyła nieco sześć tysięcy, wykupione zostały loże biznesowe.

Zimą 2015 nie powiodła się w Tychach "akcja ratunkowa" podjęta przez trenera Tomasza Hajto, byłego reprezentacyjnego obrońcę. W czerwcu 2015 GKS spadł z 1. ligi po wyjazdowej porażce z Dolcanem Ząbki 1:2. Kilka miesięcy później drużyna z Ząbek została wycofana z rozgrywek. Po spadku Hajto stracił pracę, zastąpił go Kamil Kiereś.

Piłkarze GKS mogli kwestię powrotu do 1. ligi rozstrzygnąć już wcześniej, ale przegrali najpierw u siebie z Radomiakiem 0:1, potem na wyjeździe z Siarką Tarnobrzeg 0:2. Sobotnie spotkanie obejrzało 10.382 kibiców, a łączna frekwencja w sezonie przekroczyła 107 tysięcy.

Do 1. ligi awansowały w tym sezonie Stal Mielec, Znicz Pruszków i GKS Tychy.