PŚ w kajakarstwie: Pięć zwycięstw polskich reprezentantów

Inne
PŚ w kajakarstwie: Pięć zwycięstw polskich reprezentantów
fot. PAP

Pięć zwycięstw zanotowali polscy zawodnicy podczas trzecich zawodów Pucharu Świata w kajakarstwie rozgrywanych w portugalskim Montemor-o-Velho. Na najwyższym stopniu podium dwukrotnie stanęła Beata Mikołajczyk (UKS Kopernik Bydgoszcz).

Sobota była niezwykle udana dla polskich reprezentantów. Swoje konkurencje wygrali: kanadyjkarz Warty Poznań Tomasz Kaczor w jedynce na 1000 m, Edyta Dzieniszewska-Kierkla (Sparta Augustów) w jedynce na 1000 m, Karolina Naja (AZS AWF Gorzów Wlkp.) i Mikołajczyk w K2 na 500 m, Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz) z Mikołajczyk w K2 na 200 m oraz kanadyjkarka Dorota Borowska (NOSiR Nowy Dwór Mazowiecki) w jedynce na 200 m. W pierwszym dniu finałów łącznie osiem polskich osad stanęło na podium.

 

W C1 na 1000 m Kaczor pokonał o 1,24 s. innego poznańskiego zawodnika Vincenta Słomińskiego (Stomil). To była jednocześnie rywalizacja o to, który z kanadyjkarzy będzie reprezentował Polskę w Rio de Janeiro w tej konkurencji. Kaczor po raz drugi okazał się lepszy od rywala (wcześniej dwa tygodnie temu podczas PŚ w Duisburgu) i zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Kajakowego otrzyma prawo startu na igrzyskach.

 

Nie zawiodły kajakarki, po raz drugi w tegorocznym PŚ zwyciężyła Dzieniszewska-Kierkla na dystansie 1000 m (k. nieolimpijska), a szósta była Martyna Lisiecka (KSC Olsztyn). W K2 na 500 m pewnie wygrały Naja i Mikołajczyk z przewagą 4,77 s. nad osadą Niemiec. Trzecie miejsce zajęły Węgierki, a czwarte druga polska osada - Dominika Włodarczyk (Baza Mrągowo) i Lisiecka. Mikołajczyk w sobotę dwukrotnie stawała na najwyższym podium - razem z Walczykiewicz wygrała w nieolimpijskiej konkurencji dwójek na 200 m. Drugie były Hiszpanki, trzecie Węgierki, a na szóstej pozycji finiszowała druga z polskich załóg Naja, Anna Puławska (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

 

Walczykiewicz w jedynkach na 200 m po raz kolejny nie udało się pokonać mistrzyni olimpijskiej Nowozelandki Lisy Carrington i musiała zadowolić się drugą lokatą, tracą do zwyciężczyni 0,66 s. Trzecia była Słowenka Janic Spela, a czwarta Ewelina Wojnarowska (Warta Poznań).

 

W rywalizacji kanadyjkarek na 200 m Borowska (k. nieolimpijska) zwyciężyła z przewagą zaledwie 0,36 s. nad Ukrainką Ljudmiłą Łuzań. Szósta była Magda Stanny (MOSM Tychy).

 

Na podium stanęli także kajakarze Piotr Mazur (Zawisza Bydgoszcz), Dawid Putto (UKS Kopernik Bydgoszcz), którzy przed dwoma tygodniami bezskutecznie walczyli o kwalifikację olimpijską w K2 na 200 m. Bydgoski duet zajął drugą lokatę, wygrali Niemcy, a na najniższym stopniu podium stanęli Kanadyjczycy. Ósme miejsce zajęli Patryk Świtalski (Spójnia Warszawa) i Grzegorz Bierzało (AZS AWF Gorzów Wlkp.).

 

W rywalizacji jedynek na 1000 m Rafał Rosolski (Dojlidy Białystok) był piąty, wygrał Czech Josef Dostal. Bartosz Stabno (Posnania) zajął drugie miejsce w finale B (11. lokata).

W sobotę po południu rozegrane zostaną biegi eliminacyjne i półfinały m.in. na olimpijskich dystansach - K1 i K4 kobiet na 500 m, C2 i K4 na 1000 m oraz K1 na 200 m mężczyzn. Regaty potrwają do niedzieli.

kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze