Copa America: Niemoc Brazylii, skromna wygrana Peru

Piłkarze Brazylii zremisowali w Pasadenie z Ekwadorem 0:0 w turnieju Copa America, który - w stulecie pierwszej edycji - rozgrywany jest w USA. W drugim sobotnim meczu w grupie B Peru pokonało Haiti 1:0, a w grupie A Kostaryka zremisowała z Paragwajem 0:0.

Pięciokrotni mistrzowie globu i ośmiokrotni zwycięzcy Copa America rozczarowali w pierwszym występie, a nieobecność w składzie gwiazdy Barcelony Neymara może być tylko niewielkim usprawiedliwieniem słabej postawy.

Remis "Canarinhos" mogą uznać za szczęśliwy, gdyż w sukurs przyszedł im sędzia liniowy. W 66. minucie po dośrodkowaniu Milera Bolanosa piłka po nieporadnej interwencji tuż przy słupku brazylijskiego bramkarza Alissona wpadła do siatki, ale arbiter boczny uznał, że wcześniej przekroczyła linię końcową.

Podopieczni trenera Carlosa Dungi częściej byli przy piłce - 65 proc. czasu gry, ale niewiele z tego wynikało. Groźniej pod ekwadorską bramką zrobiło się tylko po zagraniach Philippe'a Coutinho i strzale głową Lucasa sześć minut przed końcowym gwizdkiem. - To bardzo trudny turniej, w którym nikt zwycięstwa nie podaruje nam za darmo. Graliśmy dziś dobrze, ale rywal wysoko zawiesił poprzeczkę. Ekwadorczycy zostawiali nam mało miejsca na boisku, byli świetnie ustawieni taktycznie - ocenił Dunga.

W innym spotkaniu grupy B Peru wygrało w Seattle z Haiti 1:0. Gola na wagę trzech punktów zdobył w 61. minucie głową Jose Paolo Guerrero po dośrodkowaniu Edisona Floresa. To 27. trafienie w zespole narodowym byłego gracza m.in. Bayernu Monachium i Hamburgera SV. Dzięki temu na liście najskuteczniejszych w reprezentacji o jedno wyprzedził Teofilo Cubillasa.

W grupie A Kostaryka zremisowała w Orlando 0:0 z Paragwajem, który tym samym do 15 przedłużył serię bez porażki w pierwszych meczach w Copa America. Spotkanie otwarcia przegrała ta drużyna ostatnio w 1975 roku (0:1 z Kolumbią). Później udział w kontynentalnych mistrzostwach ośmiokrotnie rozpoczęła od wygranej, a siedem razy zremisowała.

W piątek w tej grupie, na inaugurację turnieju, Amerykanie przegrali z Kolumbijczykami 0:2. Copa America to najstarszy turniej reprezentacji narodowych na świecie. Pierwsza edycja odbyła się w 1916 roku w Argentynie. Wówczas impreza miała inną nazwę, a wystąpiły w niej tylko cztery zespoły. Triumfował Urugwaj, który łącznie sięgnął po trofeum 15 razy i jest pod tym względem rekordzistą. Druga jest Argentyna - 14, a trzecia Brazylia - 8. W tym roku tytułu broni Chile.