Fogiel z Paryża: Mecze Polski pod specjalnym nadzorem

Piłka nożna
Fogiel z Paryża: Mecze Polski pod specjalnym nadzorem
fot. Jean Baptiste Autissier PAP/Panoramic
Stade de France niczym forteca...

Siły bezpieczeństwa będą wyjątkowo czujne podczas Euro. Nie licząc prywatnych firm ochraniarskich, rząd Francji desygnował aż 60 000 żandarmów, policjantów i żołnierzy do pilnowania porządku na stadionach i w miastach. 5 z 35 meczów fazy eliminacyjnej zakwalifikowano do najwyższej kategorii ryzyka. Są wśród nich dwa mecze reprezentacji Polski.

Oto mecze, które będą objętę wyjątkowym nadzorem sił bezpieczeństwa:

11 czerwca: Anglia-Rosja w Marsylii
12 czerwca: Turcja-Chorwacja w Paryżu
16 czerwca: Anglia-Walia w Lens
16 czerwca: Niemcy-Polska w Saint Denis
21 czerwca: Ukraina-Polska w Marsylii

Na szczęście oprócz spraw bezpieczeństwa, przewodnim tematem rozmów nad Sekwaną jest piłka nożna. I oczywiście analiza szans poszczególnych reprezentacji.
 
Polska na dwie gwiazdki
 
Według tygodnika France Football, Euro 2016, po raz pierwszy z 24 zespołami, jest najtrudniejszym w historii, jak chodzi o typowanie wyników, wskazywani faworytów, pisanie scenariuszy. Żaden z zespołów nie deklasuje bowiem konkurencji, ani Niemcy, mistrzowie świata z 2014 roku, ani obrońcy tytułu Hiszpanie.

Grono ekspertów poczytnego magazynu pokusiło się o przyznanie gwiazdek (od 1 do 5) tym zespołom, które mają największe szanse sukcesu. Gwiazdki przyznano 14 reprezentacjom, w tym Polsce (2 gwiazdki).

5 gwiazdek otrzymały Niemcy i Hiszpania,
4 gwiazdki - Francja i Belgia,
3 gwiazdki - Anglia i Włochy,
2 gwiazdki - POLSKA, Chorwacja i Portugalia,
1 gwiazdka - Austria, Rosja, Szwajcaria, Islandia i Turcja.
 
Lewy wśród postaci tworzących Euro

Z kolei Robert Lwandowski został sklasyfikowany na 16. miejscu wśród osób które, jak to ujmuje France Football, "będą tworzyły Euro". FF tak skomentował wybór Polaka: ,,Robert Lewandowski w wieku 27 lat weźmie udział w drugim Euro w swojej karierze. Jednak jego nastawienie jest zdecydowanie inne niż cztery lata temu. W 2012 roku, jak jego rodacy, nie zniósł ciężaru gry u siebie, przytłoczony odpowiedzialnością za wynik. Polacy nie wyszli nawet wtedy z grupy. Tym razem przyjeżdżają do Francji z innymi ambicjami. Na ich czele stoi Lewandowski z koroną najlepszego strzelca Bundesligi (30 trafien) i najskuteczniejszego zawodnika eliminacji do Euro (13 bramek)’’.


300 000 euro za zwycięstwo
 
A na koniec o pieniądzach. Jeszcze podczas zgrupowania Francuzów w Austrii, Noël Le Graêt, prezes francuskiej federacji, zaproponował piłkarzom Trójkolorowych premie za osiągnięcie konkretnych celów. Obie strony szybko doszły do porozumienia. Najwyższa jest oczywiście premia za zdobycie mistrzostwa Europy.

 

mistrzostwo Europy: 300 tysięcy euro na głowę;
wicemistrzostwo: 250 tysięcy;
półfinał: 210 tysięcy;
ćwierćfinał: 165 tysięcy.

 

A gdyby nie udało się przebrnąć 1/8 finału, czego nikt we Francji nie przyjmuje do wiadomości, nie będzie żadnej premii. Warto przypomnieć, że za każdy mecz, niezależnie od wyniku, Trójkolorowi otrzymują tak zwane Wizerunkowe w wysokości 15 tysięcy euro

Tadeusz Fogiel, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie