Gelson Fernandes ma zaledwie 29 lat, a już jest jednym z najbardziej doświadczonych graczy reprezentacji Szwajcarii, której średnia wieku wynosi tylko nieco ponad 25,5 roku! Dla Fernandesa turniej we Francji będzie już czwartą wielką imprezą, a przecież cztery lata temu Helwetów zabrakło na turnieju w Polsce i Ukrainie.

- Zawsze to świetne doświadczenie zagrać na tak wielkiej imprezie, a przecież swoimi doświadczeniami mogę podzielić się również z młodszymi graczami. Dla wielu będzie to pierwszy turniej takiej rangi i wielki moment w piłkarskiej karierze. Jako starsi, musimy zadbać o to, aby czuli się w drużynie jak najlepiej - mówił w wywiadzie dla UEFA.com.

Szwajcarzy rozpoczną rywalizację w grupie A od spotkania z debiutującą w mistrzostwach Europy Albanią. Aż dziewięciu z 23 zawodników tego kraju, w tym również brat Granita Xhaki, posiada również paszporty szwajcarskie. - To będzie wyjątkowe spotkanie. Na pewno nie będzie łatwo, bo dla nich to pierwsze spotkanie i wielka sprawa w całym kraju. Znamy sporo graczy z tej reprezentacji, bo byliśmy kiedyś członkami reprezentacji młodzieżowych tego samego kraju - dodał Fernandes.