Internauci wybrali najlepszą jedenastkę w historii Euro

Piłka nożna
Internauci wybrali najlepszą jedenastkę w historii Euro
fot. PAP/PA

Po podliczeniu ponad 3,5 miliona głosów oddanych na stronie EURO2016.com oraz na @UEFAEURO ogłoszono najlepszą jedenastkę w historii mistrzostw Europy. Internauci mogli wybierać spośród pięćdziesięciu piłkarzy, którzy wywarli największy wpływ na tę imprezę.

Jedenastkę wszech czasów zdominowali bohaterowie turniejów o mistrzostwo Europy z końca XX i początku XXI wieku, wśród nich m.in. Thierry Henry i Zinédine Zidane (otrzymał najwięcej głosów - 255694), którzy sięgnęli po tytuł z Francją w 2000 roku oraz Hiszpanie Carles Puyol  - mistrz Europy 2008 i Andrés Iniesta, który wywalczył dwa tytuły, również w 2012, gdy turniej organizowała Polska i Ukraina. Wśród piłkarzy, którzy występowali na wcześniejszych turniejach o prymat na Starym Kontynencie znajdziemy jedynie Franza Beckenbauera (mistrz Europy 1972), Marco van Basten (mistrz i król strzelców turnieju 1988) oraz Paolo Maldiniego (uczestnika Euro 1988, 1996 i 2000).

 

 

Z takim zestawieniem można oczywiście dyskutować. Dlaczego Gianluigi Buffon, który nigdy nie wygrał Euro, a nie np. Duńczyk Peter Schmeichel (doprowadził Danię do sensacyjnego mistrzostwa w 1992 roku),  Iker Casillas z Hiszpanii (triumfator Euro 2008 i 2012) czy legendarny Lew Jaszyn (mistrz z 1960 roku)? Pominięto również m.in. Matthiasa Sammera - kluczowego piłkarza zwycięskiej reprezentacji Niemiec w 1996 roku, napastnika Gerda Müllera (mistrz i król strzelców z 1972 roku), czy Czecha Antonína Panenkę (który pamiętnym karnym przesądził o sukcesie Czechosłowaków w 1976 roku). Największą niespodzianką jest jednak brak wśród najlepszych Michela Platiniego – wiodącego piłkarza Euro 1984, który dzierży niepobity do tej pory rekord strzelecki mistrzostw - 9 goli.

 

11 wszech czasów mistrzostw Europy:

 

Bramkarz: Gianluigi Buffon (Włochy)
Obrońcy: Paolo Maldini (Włochy), Franz Beckenbauer (Niemcy), Carles Puyol (Hiszpania), Philipp Lahm (Niemcy)
Pomocnicy: Andrés Iniesta (Hiszpania), Andrea Pirlo (Włochy), Zinédine Zidane (Francja)|
Napastnicy: Cristiano Ronaldo (Portugalia), Thierry Henry (Francja), Marco van Basten (Holandia).

RM, Polsat Sport, uefa.com

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze