Już 12 czerwca w Nicei biało-czerwoni zainaugurują swój start w mistrzostwach Europy. Na stadionie Allianz Riviera Polacy zmierzą się z reprezentacją Irlandii Północnej. Według Paula Gilmoura, dziennikarza telewizji Sky Sport, remis dla Irlandczyków będzie dużym sukcesem. - Ludzie wiedzą, że Polska to silna drużyna, której liderem jest znakomity Robert Lewandowski. W Nicei to wy będziecie faworytem, więc nawet jeden zdobyty punkt sprawi nam dużą radość - powiedział Polsatsport.pl Gilmour.

 

Dziennikarz podkreślił także, że w zespole naszych rywali wszyscy zawodnicy są dziś gotowi do gry: - Jedynym problemem była kontuzja pachwiny Kyle'a Lafferty'ego. Przez kilka dni nie było wiadomo, czy zagra, ale menedżer Michael O’Neill potwierdził, że w niedzielę będzie gotowy w stu procentach.

 

Katie Gornall, reporterka BBC Sport, opisała nam natomiast atmosferę panująca w obozie Irlandczyków. - Piłkarze wiedzą, że wobec nich nie ma wielkich oczekiwań. Nikt nie żąda, aby wyszli z grupy. Nikt także nie spodziewał się, że zakwalifikują się na mistrzostwa, a oni pokazali tym ludziom, że się mylili. Jest więc relaks, duża determinacja, aby cieszyć się turniejem. Jedynym nerwowym momentem był uraz Lafferty’ego.

 

Gornall dodała: - Dla piłkarzy to pierwszy duży turniej od trzydziestu lat i pierwsze mistrzostwa Europy w historii. W kraju wszyscy są tym faktem strasznie podekscytowani. Kiedy odbywało się losowanie, wiedzieliśmy, że drużyna trenera O’Neilla trafi do trudnej grupy. I tak się stało. Polska to czarny koń turnieju, Niemcy to mistrzowie świata… Jesteście wielkim wyzwaniem. Przecież macie w składzie fantastycznego Lewandowskiego!

 

Rozmowy z brytyjskimi dziennikarzami zobacz w materiałach wideo.