Euro 2016: Trzy tony polskich truskawek we Francji

Piłka nożna
Euro 2016: Trzy tony polskich truskawek we Francji
fot. PAP

Piłkarskie mistrzostwa Europy we Francji będą okazją do promocji atrakcji turystycznych krajów uczestniczących w turnieju. Do odwiedzenia Polski przyciągnąć mają konkursy, trzy tony truskawek, warsztaty kulinarne oraz pokaz futbolowych trików w Paryżu.

Każde z 24 państw, których reprezentacje wezmą udział w rozpoczynającym się 10 czerwca turnieju, będzie miało okazję zachęcić obcokrajowców do przyjazdu. Gospodarze Euro 2016 postanowili, że stworzona zostanie specjalna wioska, gdzie każdy kraj będzie miał swój pawilon. Pierwotnie miała być ulokowana nad Sekwaną, ale ze względu na powódź zdecydowano o przeniesieniu jej na plac de l'Hotel de Ville, przed paryskim ratuszem.

 

Przedsięwzięcie będzie dostępne od 18 czerwca do 10 lipca. „Nie będzie tu chodziło o wspólne oglądanie meczów – w tym celu przygotowane są Strefy Kibica. U nas chodzi o połączenie kultur i przedstawienie największych atrakcji turystycznych kraju” – powiedział PAP dyrektor paryskiego ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej Tomasz Rudomino.

 

To właśnie on i jego współpracownicy będą odpowiadać za polski pawilon. Rudomino zaznaczył, że według krążących informacji do Paryża podczas ME, czyli przez miesiąc, ma przyjechać 1,5 miliona osób więcej niż zwykle w tym czasie. POT chce wykorzystać ten czas na zainteresowanie Polską Francuzów w ramach promocji poprzez sport.

 

„Pokazać się podczas tej imprezy nie będzie łatwo, bo inne kraje także przygotują swoją ofertę. Zajmujemy się promocją tzw. ścieżki wolnego czasu. W naszej kampanii nawiążemy do tego, że Polska organizowała w ostatnich latach kilka ważnych i dużych imprez sportowych, jak np. Euro 2012, mistrzostwa Europy piłkarzy ręcznych i mistrzostwa świata siatkarzy. Przyjeżdżali tam wówczas turyści, którzy ocenili, że to kraj otwarty, nowoczesny i bezpieczny. Naszym zadaniem jest ten dobry wizerunek podtrzymać” – podkreślił.

 

Na 16 czerwca zaplanowano „Wieczór Polski”. To tego dnia na słynnym Stade de France biało-czerwoni zmierzą się w meczu grupowym z Niemcami. W polskiej ambasadzie w Paryżu odbędzie się wówczas konferencja, w której uczestniczyć będzie m.in. prezes POT. Planowany jest także udział ministra sportu Witolda Bańki.

 

Pokaz trików piłkarskich przygotuje mistrz świata z 2011 roku w tej konkurencji Krzysztof Golonka. Organizatorzy pamiętają także o podniebieniach przybyłych. Będzie można wziąć udział w warsztatach kulinarnych, podczas których przygotowywane będą przysmaki polskiej kuchni.

 

„Ministerstwo rolnictwa zapewni zaś trzy tony polskich truskawek” – dodał Rudomino. 16 czerwca wyłoniony zostanie także zwycięzca zorganizowanego w niecodzienny sposób konkursu. Osoby poruszające się na rowerach z doczepionymi banerami z napisem „Zapraszamy do Polski” będą rozrzucać po Paryżu kilkanaście tysięcy pocztówek. Na nich będzie pytanie dotyczące organizowanych przez Polskę i Ukrainę piłkarskich ME. Chętni do wzięcia udziału w zabawie będą musieli wypełnić zgodnie z instrukcją formularz. Losowanie nagród, z udziałem miss Polska, odbędzie się właśnie w dniu meczu z Niemcami.

 

„Wśród nagród są m.in. koszulka z autografami polskich piłkarzy, bilety lotnicze do Polski oraz gadżety, książki i przewodniki” – wyliczał Rudomino.

 

Jak dodał, był też pomysł, by na wspomnianej konferencji prasowej pojawił się m.in. prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek. Ze względu jednak na skomplikowaną sytuację polityczno-społeczną we Francji zorganizowanie obecności wielu osobistości nie jest proste.

 

„Panuje tu obecnie duży chaos. Wprowadzono stan wyjątkowy, a po jesiennych zamachach terrorystycznych kwestie bezpieczeństwa są bardzo restrykcyjne i utrudniają organizację różnych przedsięwzięć. Nie jestem w stanie zapewnić, że danego dnia nie będzie akurat strajków i blokad, które zatamowałyby ruch uliczny i uniemożliwiłyby dotarcie potem danym osobom w odpowiednim czasie na mecz” – zastrzegł.

 

Dyrektor paryskiego ośrodka POT podał, że zgodnie z danym przekazanymi przez konsulat 16 czerwca w stolicy Francji spodziewanych jest dodatkowo 40 tysięcy Polaków.

RM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie