Wyścig Criterium du Dauphine - Froome wygrał piąty etap i został liderem

PAP/EPA

Brytyjczyk Chris Fromme (Sky) wygrał piąty etap kolarskiego wyścigu Criterium du Dauphine i objął prowadzenie w imprezie. W klasyfikacji generalnej o siedem sekund wyprzedza Australijczyka Richie'ego Porte'a. Z powodu choroby wycofał się Michał Kwiatkowski (Sky).

W piątek Froome finiszował sekundę przed Portem. Trzeci ze stratą 19 s był Brytyjczyk Adam Yates (Orica), a dotychczasowy lider Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff) do mety dotarł piąty - 21 s straty.

Decydujący atak Brytyjczyk przypuścił na podjeździe do mety, gdy do końca pozostawało ok. 2,5 km. Tylko Porte wytrzymał jego tempo.

"Nie spodziewałem się, że podczas tak krótkiej wspinaczki zgubię Contadora. Jutro przed nami ciężki etap, więc jeszcze nie mogę czuć się zwycięzcą wyścigu" - powiedział Froome.

W trakcie etapu z powodu choroby wycofał się Michał Kwiatkowski (Sky). Były mistrz świata problemy zdrowotne miał już od środy. Bartosz Huzarski (Bora-Argon) zajął 59. miejsce - 7.42 straty, a Tomasz Marczyński (Lotto Soudal) 104. - 10.11.

Tradycyjny tygodniowy wyścig w Alpach dla części zawodników jest generalnym sprawdzianem formy przed lipcowym Tour de France, tym bardziej, że ostatni etap z Le-Pont-de-Claix do stacji narciarskiej Super Devoluy o długości 151 km pokrywa się z trasą jednego z odcinków Wielkiej Pętli.