Euro 2016: Bracia Xhaka zagrali przeciwko sobie i przeszli do historii!

Piłka nożna
Euro 2016: Bracia Xhaka zagrali przeciwko sobie i przeszli do historii!
fot. PAP

Taulant i Granit Xhaka przeszli do historii mistrzostw Europy. Jako pierwsi bracia zagrali przeciwko sobie - jeden jako Albańczyk, drugi jako Szwajcar. Na trybunach kciuki za obu ściskali rodzice, którzy tego dnia musieli mieć rozdarte serca...

Brat kontra brat to niecodzienna sytuacja w futbolu. Taulant i Granit Xhaka nie przetarli jednak szlaku. Pierwsi byli Jerome i Kevin-Prince Boateng, grający odpowiednio dla reprezentacji Niemiec i Ghany. Obaj spotkali się na boisku dwukrotnie - na mistrzostwach świata 2010 i 2014. To, co ich różni od Taulanta i Granita, to fakt, że nie mają wspólnych rodziców…

 

Obaj urodzili się i wychowali w Szwajcarii. Co za tym idzie, w czasach juniorskich grali w barwach tej drużyny. Gdy podrośli, zapragnęli reprezentować Albanię. Tylko Taulant dopiął swego! W 2014 roku zadebiutował w pierwszej reprezentacji. Co do Granita... Chociaż może się to wydawać zaskakujące z perspektywy czasu, Albańczycy nie byli nim zainteresowani! W tej sytuacji zdecydował się reprezentować Szwajcarię. W dorosłej kadrze tego kraju zadebiutował w 2011 roku.

 

W meczu Albania - Szwajcaria (0:1) obaj wystąpili od pierwszej minuty. Taulant grał do 62. minuty, natomiast Granit spędził na boisku pełne dziewięćdziesiąt minut. Na stadionie w Lens pojawili się oczywiście ich rodzice Ragip i Eli. - Na szczęście mój tata i moja mamą mają po dwie zdrowe ręce, więc będą trzymać kciuki za Albanię i Swajcarię - stwierdził Granit, który więcej powodów do zadowolenia, ponieważ Helweci wygrali 1:0.

 

Mama Taulanta i Granita Xhaki (w środku)

 

Co ciekawe, bracia Xhaka być może pewnego dnia zagrają w jednej reprezentacji. Jak to możliwe? Musieliby zdecydować się na występy w kadrze Kosowa, z którego pochodzą ich rodzice. Drużyna tego kraju wystartuje w eliminacjach mistrzostw świat 2018. To oznacza, że - zgodnie z przepisami FIFA - jej barw mogą bronić piłkarze, którzy do tej pory występowali w innych reprezentacjach.

 

W załączonym materiale skrót meczu Albania - Szwajcaria.

MC, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze