Mistrzowie Polski walczą o II ligę

Piłka nożna
Mistrzowie Polski walczą o II ligę
fot. Cyfrasport

Trzech byłych mistrzów Polski walczy w barażach o udział w II lidze piłkarskiej. Garbarnia Kraków i Warta Poznań zmierzą się w bezpośrednim starciu, a stołeczna Polonia zagra z Górnikiem Wałbrzych. Pierwsze mecze zostaną rozegrane w sobotę 11 czerwca, rewanże w środę 15 czerwca.

Zapomniany już nieco mistrz Polski z 1931 roku – Garbarnia Kraków, wygrała grupę małopolsko-świętokrzyską III ligi i o awans powalczy z drużyną Warty Poznań, dwukrotnym mistrzem Polski (1929, 1947), triumfatorem rozgrywek w grupie kujawsko-pomorsko-wielkopolskiej. W zamierzchłych czasach obie ekipy rywalizowały ze sobą o tytuł najlepszej drużyny w kraju. Najwięcej emocji wzbudziła walka obu ekip w tytuł w roku 1929. Drużyna z Krakowa wygrała wówczas ligę, wyprzedzając poznaniaków o jeden punkt, ale decyzją PZPN, którą podjęto po zakończeniu rozgrywek, zweryfikowano rezultat meczu Klub Turystów Łódź - Warta Poznań 2-1 na walkower 0:3 z powodu udziału nieuprawnionego zawodnika. Werdykt przy zielonym stoliku odebrał mistrzostwo Garbarni, a dał je Warcie. Piłkarze garbarni po raz ostatni występowali w ekstraklasie sześćdziesiąt lat temu - w 1956 roku, Warta po wielu latach tułaczki w niższych ligach wróciła do elity na dwa sezony (1993/94 i 1994/95).

 

 

Kolejną firmą z wielkimi tradycjami walczącą o II ligę jest Polonia Warszawa - dwukrotni mistrzowie Polski (1946, 2000). Czarne Koszule w 2013 roku pożegnały się z ekstraklasą i od tego czasu mozolnie, od IV ligi prubują odbudować dawną pozycję. Rywalem stołecznych piłkarzy w walce o awans będzie ekipa Górnika Wałbrzych. Wałbrzyszanie w przeszłości również występowali w ekstraklasie, w sezonie 1983/84 byli nawet "mistrzami jesieni", a z elity wypadli w 1989 roku. Co ciekawe, by wyłonić rywala dla stołecznej ekipy potrzebny był dodatkowy mecz barażowy pomiędzy najlepszymi drużynami grupy dolnośląsko-lubuskiej. KS Polkowice i Górnik Wałbrzych miały na koniec sezonu tyle samo punktów, bilans gier bezpośrednich na remis i taką samą różnicę bramek. W dodatkowym meczu Górnik wygrał 2:1.

 

 

Następne drużyny z ekstraklasową przeszłością, które marzą o II lidze to Odra Opole i Motor Lublin. Odra (grupa opolsko-śląska), która o miejsce w tej klasie rozgrywkowej będzie rywalizować z  Vinetą Wolin. Motor (grupa lubelsko-podkarpacka) zmierzy się z Olimpią Elbląg (grupa podlasko-warmińsko-mazurska).

 

Baraże o II ligę:

 

Górnik Wałbrzych - Polonia Warszawa
Vineta Wolin - Odra Opole       
Garbarnia Kraków - Warta Poznań        
Motor Lublin - Olimpia Elbląg  

 

Pierwsze mecze w sobotę 11 czerwca, rewanże w środę 15 czerwca. Awans uzyskają zwycięzkie drużyny.

RM, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie