Polscy szczypiorniści bliżej mistrzostw świata!

Polska pokonała Holandię 27:21 w pierwszym z dwóch meczów, które zadecydują o tym, która z drużyn awansuje na mistrzostwa świata w 2017 roku we Francji. W katowickim Spodku Polacy długo męczyli się z Pomarańczowymi, a sześciobramkową zaliczkę zawdzięczają głównie kapitalnemu Piotrowi Wyszomirskiemu i znakomitemu otwarciu drugiej połowy spotkania. Rewanż 15 czerwca w Holandii.

Polska i Holandia po raz ostatni mierzyły się ze sobą w eliminacjach do mistrzostw Europy w 2014 roku w Danii. Wtedy biało-czerwoni dwukrotnie pewnie ograli Pomarańczowych, a wyjazdowe zwycięstwo 30:23 w Almere, zapewniło nam awans na czempionat Starego Kontynentu. 11 czerwca 2016 roku historia zatoczyła więc koło, bowiem to właśnie Holendrzy chcieli powstrzymać marsz biało-czerwonych na kolejną wielką imprezę - Mistrzostwa Świata 2017 we Francji.

Od pierwszych minut skazywani na pożarcie rywale zawiesili Polakom bardzo wysoko poprzeczkę. Kłopoty sprawiali nam ruchliwi rozgrywający i po trzynastu minutach Holandia sensacyjnie prowadziła 5:4. Wtedy swój koncert rozpoczął jednak Piotr Wyszomirski, który nie dał się pokonać przeciwnikom przez siedem minut, zaliczając kilka znakomitych obron. Niestety nie wykorzystali tego jego koledzy, którzy w tym czasie rzucili tylko dwie bramki. Do przerwy Polacy prowadzili 11:9, a wielkie rezerwy leżały w naszej ofensywie.

Na całe szczęście doskonale rozpoczęliśmy drugą odsłonę i po kilku świetnych akcjach Przemysława Krajewskiego odskoczyliśmy rywalom. Przewaga urosła nawet w pewnym momencie do siedmiu goli - niestety w szeregi biało-czerwonych wkradła się mała nerwowość i Holendrzy zwęszyli jeszcze swoją szansę. Na kilka minut przed końcem mieli tylko cztery bramki straty, ale przez własną głupotę stracili szansę na zmniejszenie dystansu do Polaków. Po meczu zakończonym wynikiem 27:21 dla biało-czerwonych Tałant Dujszebajew nie był zadowolony z postawy biało-czerwonych.

Rewanżowe spotkanie 15 czerwca w Holandii. Zwycięzca dwumeczu awansuje na MŚ w 2017 roku we Francji.

Polska - Holandia 27:21 (11:9)

Polska: Wyszomirski – Daszek 4, Krajewski 5, Lijewski 4, Szyba 3, Syprzak 3, Jurecki 2, Bielecki 2, Jurecki 1, Kus 1, Gierak 1, Rojewski 1, Jachlewski, Wiśniewski.

Holandia: Eijlers 1 – Steins 6, Haenen 5, van Schie 4, Remer 3, Sluijters 1, Boomhouwer 1, Schagen, van Olphen, Leenders, Miedema, Adams, Smits, Neuteboom.

19:57

Witamy w relacji na żywo z meczu Polska - Holandia w eliminacjach do MŚ we Francji!

19:58

Zawodnicy obu drużyn są już na parkiecie w katowickim Spodku, a przed chwilą byliśmy świadkami wzruszającej uroczystości. Mariusz Jurasik, Bartłomiej Jaszka i Grzeogrz Tkaczyk zostali uhonorowani za wieloletnią grę w kadrze. Wszyscy trzej niedawno zakończyli kariery zawodnicze. Dziękujemy!

19:59

Za nami hymny obu państw i do rozpoczęcia meczu zostały już tylko sekundy!

20:01

Polacy zaczynają w obronie w składzie: Wyszomirski - Krajewski, Kus, Jachlewski, Lijewski, Daszek, Michał Jurecki!

20:02

Polska - Holandia 0:0

1' Pierwsza akcja Holendrów zatrzymana i mamy piłkę!

20:03

2' Rzut Krajewskiego zatrzymany przez bramkarza, ale po chwili kapitalnie broni Wyszomirski!

20:03

Polska - Holandia 0:1

3' Pierwsza bramka Holendrów.

20:04

Polska - Holandia 1:0

4' Rzut karny po faulu na Bartku Jureckim i dwie minuty kary dla Van Schie!

20:04

4' Karol Bielecki niestety zatrzymany na siódmym metrze.

20:05

Polska - Holandia 1:1

5' Wyszomirski znakomicie broni, a Lijewski trafia do pustej bramki!

20:06

5' Największa gwiazda Holendrów - Van Olphen obok bramki!

20:06

Polska - Holandia 2:1

6' Daszek trafił z ekwilibrystycznej pozycji.

20:08

7' Tym razem dwie minuty dla "Lijka" za atak na rękę rzucającą rywala.

20:08

7' Ale Holendrzy nie trafiaja z karnego! Wyszomirski rozproszył rywala!

20:09

Polska - Holandia 2:2

8' Teraz Holendrzy trafiają na pustą!

20:10

9' Rywale marnują co chwila znakomite okazje - pozwalamy im na zbyt dużo!

20:11

Polska - Holandia 3:3

10' Tym razem Rimmer trafia z lewego skrzydła. Po chwili błyskawicznie odpowiada Krajewski!

20:12

Polska - Holandia 4:3

11' Kontra Polaków zakończona rzutem Daszka w drugie tempo!

20:13

Polska - Holandia 4:4

12' Faul ofensywny Holendrów, ale szybko tracimy piłkę i... bramkę z kontry.

20:14

12' Michał Jurecki tylko w poprzeczkę.

20:15

13' Podparty rzut Michała Daszka.

07:30

20:15

Zobaczcie wideo z pożegnania legend.

20:16

Polska - Holandia 4:5

15' Holendrzy na prowadzneiu po trafieniu Van Schie.

20:16

Polska - Holandia 5:5

15' Kus został do ataku i trafił z koła!

20:17

16' Brawo Wyszomirski!

20:18

16' Tałant Dujszebajew wzorem Vive Tauronu Kielce wymienił po piętnatu minutach wszystkich graczy z pola.

20:19

17' Wyszomirski jednak cały czas w bramce i cały czas na posterunku!

20:19

17' Rzut Bieleckiego także zatrzymany! Koncert gry obu bramkarzy!

20:20

18' I ponownie na interwencję Wyszomirskiego odpowiada jego vis a vis!

20:20

19' WYSZOMIRSKI!!!

20:21

19' Rzut karny! Trafmy wreszcie do siatki!

20:21

Polska - Holandia 6:5

19' Michał DASZEK!

20:22

Polska - Holandia 7:5

20' Van Olphen zatrzymany przez Wyszomirskiego, a Łukasz Gierak trafia z szybkiego ataku!

20:22

Polska - Holandia 7:6

21' łatwa bramka Holendrów.

20:24

Polska - Holandia 8:6

22' Kolejny gol dla Polski!

20:26

23' Szyba w poprzeczkę! Czas dla trenera reprezentacji Holandii.

20:27

24' Wysomirski show!

20:28

Polska - Holandia 8:7

24' Tym razem nie zdołał jednak zatrzymać kontry Holandii.

20:28

25' Kolejna "siódemka" po faulu na Syprzaku!

20:29

26' Daszek tym razem powstrzymany przez bramkarza, ale mamy piłkę.

20:29

Polska - Holandia 9:7

26' Michał Szyba trafił w swoim stylu!

20:30

26' Van Olphen zablokowany!

20:30

Polska - Holandia 9:8

27' Van Schie z koła.

20:32

28' Czas dla Tałanta Dujszebajewa. Szkoleniowiec ma pretensje głównie o grę w ofensywie.

20:33

Polska - Holandia 10:9

28 Dogranie Gieraka do Syprzaka i bramka! Szybko odpowiadają jednak rywale!

20:34

Polska - Holandia 11:9

29' Znowu Syprzak!!! I kara dla Holendra!

20:36

30' Faul Polaków w ataku, a mogły już być trzy bramki przewagi!

20:36

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY! Nie tracimy już bramki przed przerwą i po trzydziestu minutach prowadzimy z Holandią 11:9.

20:37

Absolutnym bohaterem pierwszej połowy Piotr Wyszomirski!

07:30

20:38

Do katowickiego Spodka wracamy za kilka minut!

20:52

Wracamy do hali w Katowicach!

20:53

31' Krajewski bardzo szybko otworzył wynik drugiej połowy!

20:53

Polska - Holandia 12:9

20:54

32' Rzut karny! A wywalczył go Krajewski!

20:54

33' Ale Bielecki marnuje kolejną doskonałą okazję z 7. metra!

20:55

Polska - Holandia 13:10

34' Dwie szybkie bramki! Krajewski roznosi holenderską obronę!

20:56

Polska - Holandia 14:10

34' Akcja graczy Vive - Jurecki do Lijka, który nie mógł zmarnować sytuacji sam na sam!

20:56

35' Ponownie znakomicie Wyszomirski!

20:58

Polska - Holandia 15:10

36' Tym razem Krajek przestrzelił, ale mamy Michała "Tarana" Jureckiego!

20:59

37' Pięciobramkowa przewaga i trener rywali nie marnuje czasu - prosi o przerwę.

21:01

37' A Piotr Wyszomirski zaczarował bramkę - tym razem po drugiej stronie boiska.

21:01

Polska - Holandia 16:10

38' LIJEWSKI!

21:02

38' Dwie minuty dla Mateusza Jachlewskiego.

21:02

Polska - Holandia 16:11

39' Kolejny faul Polaków - tym razem bez kary indywidualnej, ale jest rzut karny. Wykorzystany.

21:03

39' Siły na parkiecie już wyrównane - na ławkę kar wędruje Sluijters.

21:04

Polska - Holandia 17:11

40' Piękna bramka Bartosza Jureckiego!

21:05

Polska - Holandia 18:11

41' Michał Daszek podwyższa nasze prowadzenie!

21:07

42' Mnożą się straty Holendrów w ataku!

21:07

Polska - Holandia 19:11

42' A Krajewski jest nie do zatrzymania!

21:09

Polska - Holandia 19:13

43' Dwie szybkie bramki rywali, ale możemy mieć pretensje do sędziów, którzy podjęli kontrowersyjną decyzję!

21:09

Polska - Holandia 20:13

44' Bartek Jurecki odpowiada w najlepszy możliwy sposób.

21:10

Polska - Holandia 20:14

45' Znakomicie rozpracowana nasza defensywa i trafia Haenen.

21:11

Polska - Holandia 21:14

46' Karny po faulu na Lijku!

21:12

46' Pospieszyliśmy się z wynikiem, bo Jurecki nie trafił z 7. metra.

21:12

46' Po raz kolejny Polacy zatrzymani w ataku!

21:13

Polska - Holandia 20:15

47' Niziutki Steins sprawia nam sporo problemów.

21:13

Polska - Holandia 21:15

47' SZYBA!

21:14

48' Wyszomirski przypomniał sobie, że potrafi genialnie bronić!

21:15

Polska - Holandia 22:15

48' Kolejna indywidualna akcja Michała Szyby i bramka!

21:15

Polska - Holandia 22:17

49' Holendrzy z koła, a po chwili z kontry!

21:16

Polska - Holandia 23:17

49' Bielecki wypatrzył Syprzaka na kole, a ten musiał trafić!

21:17

50' Znakomity przechwyt Gieraka.

21:18

51' Ale już jego rzut oddany z nieprzygotowanej pozycji.

21:18

52' WYSZOMIRSKI! Zdecydowanie gracz meczu!

21:19

52' Kara dla Adama Wiśniewskiego za uderzenie łokciem rywala.

21:20

Polska - Holandia 23:18

53' Przewaga błyskawicznie wykorzystana przez Holendrów.

21:20

Polska - Holandia 24:18

54' Karol Bielecki przełamał chwilową niemoc Polaków!

21:22

54' Krótka przerwa i małe zamieszanie - nikt nie wie o co chodzi :)

21:22

54' Nieskuteczny rzut Holendrów!

21:23

55' Czas dla Tałanta Dujszebajewa na sześć minut przed końcem meczu. Walczymy o jak najwyżsżą zaliczkę przed rewanżem.

21:24

Polska - Holandia 24:19

55' Kontra rywali zakończona skutecznym rzutem.

21:25

Polska - Holandia 24:20

56' I kolejna! Głupie straty Polaków kosztują nas utratę pokaźnej zaliczki...

21:26

56' Na szczęście karę łapie Van Schie!

21:26

56' Bielecki obok bramki.

21:27

Polska - Holandia 25:20

57' Ale Holendrzy też nie są skuteczni - wreszcie po chwili trafia Lijewski!

21:28

58' Czas dla Holandii.

21:29

Polska - Holandia 25:21

58' Smiets wszedł w naszą obronę jak w masło i rzucił bramkę!

21:30

Polska - Holandia 26:21

58' Szybka odpowiedź Rojewskiego.

21:31

59' Fatalna skuteczność z obu stron - na szczęście to my mamy 5 trafień przewagi!

21:32

59' Półtorej minuty do końca i ostatni czas dla Tałanta.

21:33

Polska - Holandia 27:21

60' Szyba zatrzymany, ale Krajewski skuteczny!

21:34

60' Mogło być siedem bramek przewagi, a jest rzut karny dla rywali na siedem sekund przed końcem! Broni jednak Wyszomirski!