Pomiędzy kibicami reprezentacji Rosji oraz Anglii jeszcze przed meczem dochodziło do zamieszek na ulicach Marsylii. Ciąg dalszy wydarzeń miał również swoje miejsce podczas meczu grupy B. Rosjanie zaatakowali kibiców z Wysp Brytyjskich, a starcia zostały zarejestrowane przez kamery.

W niedzielę UEFA ogłosiła, że rozpoczęła dyscyplinarne postępowanie wobec Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. Powodem są nie tylko kibicowskie bójki, ale również wykrzykiwanie rasistowskich przyśpiewek oraz odpalanie rac w trakcie spotkania.

 

Pod koniec zakończonego wynikiem 1:1 pojedynku grupa rosyjskich fanów przedarła się do sektorów, w których znajdowali się kibice drużyny przeciwnej i ich zaatakowała. Ci zaczęli przeskakiwać przez ogrodzenie, by uciec. Po ostatnim gwizdku starcia przeniosły się na ulice i trwały kilka godzin. Jak poinformowała policja, 31 osób zostało rannych i trafiło do szpitala. W przypadku jednego z Anglików stwierdzono zagrożenie życia.

Oficjalne oświadczenie UEFA:

"UEFA wyraża kompletny sprzeciw wobec brutalnych zajść, które miały miejsce w centrum Marsylii oraz jego dalszego ciągu, do którego doszło pod koniec meczu na Stade Velodrome. Takie zachowania są całkowicie nie do zaakceptowania i nie ma miejsca na takie incydenty w futbolu.

Postępowanie dyscyplinarne zostało wszczęte przeciwko Rosyjskiemu Związkowi Piłki Nożnej (RFU). Decyzja w sprawie sankcji zostanie podjęta w ciągu najbliższych dni, kiedy zostaną przygotowane oficjalne oświadczenia oraz dowody.

UEFA wdroży również środki naprawcze w celu wzmocnienia ochrony na stadionach i segregacji kibiców na trybunach."

W ostatnich godzinach zagraniczne media podają nawet informacje o możliwości wykluczenia obu reprezentacji z rywalizacji podczas EURO 2016!