Co słychać w reprezentacji Irlandii?


Irlandczycy o wyjazd na Euro walczyli w polskiej grupie eliminacyjnej. Wygrali pięć meczów (w tym jeden z mistrzami świata), zaliczyli trzy remisy oraz dwie porażki. Trzecie miejsce zagwarantowało im udział w barażach, gdzie trafili na reprezentację Bośni i Hercegowiny. W pierwszym wyjazdowym meczu padł wynik 1:1, a losy wyjazdu na ME przesądził w Dublinie Jonathan Walters zdobywjąc dwie bramki.


W meczach towarzyskich w 2016 roku Irlandczycy najpierw pokonali reprezentację Szwajcarii 1:0, potem zaliczyli dwa remisy z reprezentacjami Słowacji oraz Holandii, a 31 maja przegrali z Białorusią 1:2.


W meczu ze Szwecją do dyspozycji trenera mają być Robbie Keane oraz James McCarthy, którzy w ostatnim czasie zmagali się - kolejno - z urazem łydki oraz uda. Problemy ze ścięgnem Achillesa miał również Jonathan Walters, ale zawodnik Stoke wrócił do pełnych treningów w sobotę.


Co słychać w reprezentacji Szwecji?


Szwecja również dostała się do głównego turnieju po meczach barażowych. W grupie eliminacyjnej zajęli trzecią lokatę za reprezentacjami Austrii oraz Rosji. Wyprzedzili Czarnogórę, Liechtenstein i Mołdawię. W eliminacjach wyższość rywala musieli uznać dwukrotnie - właśnie przeciwko Austrii i Rosji. Zlatan Ibrahimović był trzecim strzelcem eliminacji z ośmioma golami w ośmiu meczach.


W barażach o Euro 2016 Szwedzi zmierzyli się z Danią. W domowym występie zwyciężyli 2:1 a na wyjeździe zremisowali 2:2.


Co mówi historia?


Reprezentacje Irlandii i Szwecji mierzyły się ze sobą 10 razy – pięć razy górą byli Szwedzi, trzy razy Irlandczycy a dwa razy padł remis. Dwa gole w trzech spotkaniach przeciwko Szwecji strzelił Robbie Keane. Dzisiejszy mecz będzie pierwszym spotkaniem obu ekip na dużym turnieju.


Irlandia na Euro zagra po raz trzeci – we wcześniejszych dwóch występach w 1988 i 2012 roku nie wyszli z grupy.


Szwedzi na Mistrzostwach Europy pojawili się pięciokrotnie. Tegoroczny turniej będzie czwartym Euro dla Zlatana Ibrahimovicia, który razem z Cristiano Ronaldo może być pierwszym piłkarzem, który zdobędzie bramkę w czterech różnych edycjach ME.


Przewidywane składy na mecz Irlandia - Szwecja

 

Irlandia: Randolph – Brady, Clark, O’Shea, Coleman – McCarthy, Whelan, Hendrick – Hoolahan – Long, Walters

 

Szwecja: Isaksson – Olsson, Lindelof, Granqvist, Lustig – Forsberg, Ekdal, Kallstrom, Durmaz – Berg, Ibrahimović


Powiedzieli…


„Irlandzki związek wykonał świetną robotę. Jeśli chciałbym znaleźć coś co zostało źle zorganizowane to może tylko to, że łózka są zbyt miękkie”- zachwalał warunki stworzone przez irlandzki związek asystent trenera, Roy Keane.


„Chcę zdjąć presję z moich kolegów z drużyny. Chcę, żeby cieszyli się tym turniejem – nie ma większego honoru niż reprezentowanie swojego kraju na Euro” – powiedział Zlatan Ibrahimović


Transmisja meczu Irlandia – Szwecja od godziny 17.50 w Polsacie Sport 2. Komentuje: Tomasz Włodarczyk