Pożegnaliśmy trenera Andrzeja Niemczyka

Siatkówka

Środowisko siatkarskie, kibice, przedstawiciele władz oraz rodzina i przyjaciele pożegnali we wtorek trenera Andrzeja Niemczyka. Wybitny szkoleniowiec, selekcjoner reprezentacji Polski siatkarek, z którą dwukrotnie wywalczył mistrzostwo Europy, spoczął w Alei Zasłużonych łódzkiego cmentarza komunalnego "Doły".

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą żałobną w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus i św. Jana Bosko w Łodzi. Obok urny z prochami zmarłego trenera położono m.in. piłkę i dwa złote medale mistrzostw Europy. Po mszy, kondukt żałobny przeszedł aleją Grzegorza Palki na łódzki cmentarz komunalny „Doły”, gdzie w Alei Zasłużonych spoczęła urna z prochami legendarnego szkoleniowca.

 

W ceremonii pogrzebowej wzięła udział rodzina, najbliżsi przyjaciele, przedstawiciele władz - m.in. minister sportu Witold Bańka, oraz działacze Polskiego Związku Piłki Siatkowej z prezesem Jackiem Kasprzykiem na czele, środowisko siatkarskie i ogromna rzesza kibiców. Nie zabrakło również siatkarek, które o boku trenera Niemczyka odnosiły największe sukcesy reprezentacyjne: Izabela Bełcik, Małgorzata Glinka-Mogentale, Maria Liktoras, Magdalena Śliwa, Katarzyna Skowrońska-Dolata trzymały w dłoniach złote róże.

 

Ryszard Andrzej Niemczyk urodził się 16 stycznia 1944 roku w Łodzi. W roli zawodnika bronił barw łódzkich drużyn siatkarskich Społem i Anilana, a następnie Stali Mielec. Był reprezentantem Polski juniorów i seniorów.

 

Po zakończeniu kariery sportowej rozpoczął pracę szkoleniową, w której odniósł wiele sukcesów. Dwukrotnie prowadził reprezentację Polski kobiet (1975-77 i  2003-06). Druga kadencja przyniosła biało-czerwonym dwa złote medale mistrzostw Europy: w 2003 roku w Turcji i w 2005 roku Chorwacji. Po tych sukcesach do podopieczne Niemczyka zostały ochrzczone przydomkiem "złotka".

 

Prowadził również reprezentację Niemiec oraz drużyny klubowe w tym kraju, pracował także w Turcji, w roli trenera drużyn Eczacibasi Stambuł i Vakifbank Ankara.  Z siatkarkami ChKS Łódź w 1976 roku wywalczył mistrzostwo Polski, a z niemieckim zespołem klubowym SV Lohhov sięgał po szereg tytułów krajowych i Puchar CEV.

 

Andrzej Niemczyk zmarł 2 czerwca w wieku 72 lat po chorobie nowotworowej. Został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze