Euro 2016: Supersnajperów na razie brak

Pierwsza kolejka fazy grupowej Euro 2016 to ogromne emocje, zacięte boje, zaskakujące wyniki, ale też mecze nie obfitujące w dużą ilość bramek. Choć w żadnym ze spotkań nie padł wynik bezbramkowy, w żadnym nie padły również więcej niż trzy bramki. Nie obejrzeliśmy także koncertów strzeleckich czołowych napastników: 22 gole były dziełem... 22. piłkarzy.

W 12 spotkaniach I kolejki fazy grupowej Euro 2016 padły 22. bramki, co daje mizerną średnią 1,83 gola na mecz. Średnia goli po pierwszej kolejce spotkań Euro 2012 wyniosła 2.5... W żadnym z dotychczasowych spotkań francuskiego turnieju nie padł wynik bezbramkowy, ale też w żadnym nie padło więcej, niż trzy bramki. Właśnie po trzy trafienia oglądaliśmy w meczach Francja - Rumunia (2:1) i Walia - Słowacja (2:1). Najczęściej, aż cztery razy padał wynik 1:0.

Początek Euro to również brak spektakularnych popisów strzeleckich. 22 bramki zdobyło 22 piłkarzy, wśród nich jeden pechowiec - Irlandczyk Ciaran Clark, który niefortunnie przeciął dośrodkowanie Zlatana Ibrahimovica i głową wpakował piłkę do własnej bramki. Jedna bramka padła z rzutu karnego (Bogdan Stancu w meczu otwarcia), dwie bezpośrednio z rzutów wolnych (Gareth Bale, Eric Dier). Najszybciej strzelony gol - Fabian Schär ze Szwajcarii w 5. minucie meczu z Albanią. Trzy bramki padły w doliczonym czasie gry: trafienie Wasilija Bieriezuckiego dało Rosjanom remis 1:1 w meczu z Anglią, a gole Niemca Bastiana Schweinsteigera i Włocha Graziano Pellè podwyższyły prowadzenie ich drużyn na 2:0. Cztery bramki padły łupem rezerwowych: Hal Robson-Kanu (10 minut po wejściu na boisko), Ondrej Duda (minutę po wejściu na boisko), Bastian Schweinsteiger (2. minuty po wejściu na boisko), Zoltán Stieber (7 minut po wejściu na boisko). Zaledwie sześć bramek padło w pierwszej połowie, pozostałe po przerwie.

Wciąż czekamy na bramkowe koncerty i strzeleckie popisy czołowych napastników. Ostatnim zdobywcą hat-tricka w meczu finałów mistrzostw Europy jest David Villa (Euro 2008 , mecz fazy grupowej z Rosją, wygrany przez Hiszpanów 4:1). Dwa trafienia w jednej grze były ostatnio dziełem Mario Balotelliego, który na Stadionie Narodowym w Warszawie pogrążył Niemców w półfinale Euro 2012.

Strzelcy Euro 2016 po pierwszej kolejce fazy grupowej:

1 - Gareth Bale (Walia), Wasilij Bieriezucki (Rosja), Birkir Bjarnason (Islandia), Eric Dier (Anglia), Ondrej Duda (Słowacja), Emanuele Giaccherini (Włochy), Olivier Giroud (Francja), Wes Hoolahan (Irlandia), Arkadiusz Milik (Polska), Luka Modrić (Chorwacja), Nani (Portugalia), Dimitri Payet (Francja), Hal Robson-Kanu (Walia), Shkodran Mustafi (Niemcy), Graziano Pelle (Włochy), Gerard Pique (Hiszpania), Fabian Schaer (Szwajcaria), Bastian Schweinsteiger (Niemcy), Bogdan Stancu (Rumunia), Zoltan Stieber (Węgry), Adam Szalai (Węgry).

Samobójcza - Ciaran Clark (Irlandia - dla Szwecji).

Wszystkie 22 gole pierwszej kolejki fazy grupowej w załączonych materiałach wideo.