Show rezerwowych! Anglia górą w derbach Wielkiej Brytanii

W drugiej kolejce spotkań grupy B Euro 2016 Anglia zmierzyła się z Walią. W derbach Wielkiej Brytanii górą byli Synowie Albionu. Na trafienie Garetha Bale'a z rzutu wolnego, skutecznie odpowiedział rezerwowy Jamie Vardy, a w doliczonym czasie gry o sukcesie Anglików przesądziło trafienie Daniela Sturridge'a.

Anglicy w pierwszym meczu zremisowali 1:1 z reprezentacją Rosji. Bramkę dla Synów Albionu efektownym strzałem z rzutu wolnego zdobył w tamtym spotkaniu Eric Dier, ale nie udało się podopiecznym Roya Hodgsona dowieźć zwycięstwa do końca: w doliczonym czasie gry Joe Harta pokonał Wasilij Bieriezucki. Walia w pierwszej kolejce pokonała 2:1 Słowację. Był to debiutncki występ Walijczyków w finałach Euro. Pierwszą bramkę zdobyli już w 10.minucie po golu Garetha Balea z rzutu wolnego. Słowacy co prawda wyrównali w 61.minucie, ale drugiego - i jak się okazało zwycięskiego - gola dla Smoków zdobył Hal Robson-Kanu, który 9 minut przed końcem meczu wykorzystał podanie Aarona Ramseya.

Konfrontacja numer 103 Anglików z Walijczykami (w poprzednich grach 66 razy lepsza była Anglia, 14 razy wygrała Walia a 21 razy padł remis), od początku miała zacięty przebieg, oglądaliśmy twardy, wyspiarski futbol. Przewagę mieli Anglicy, ale ich pobyt na połowie rywali, ale ich  atak pozycyjny  nie przynosił owoców w  postaci wielu groźnych sytuacji podbramkowych. Najlepszą w 7. minucie miał Raheem Sterling, który po podaniu Adama Lallany spudłował z kilku metrów. Szansę na otwarcie wyniku miał również Gary Cahill, który po dośrodkowaniu z rzutu rożnego posłał piłkę głową wprost w ręce bramkarza. W 32. minucie z kolei nie popisał się arbiter, który nie dostrzegł zagrania ręką w polu karnym przez walijskiego obrońcę Bena Daviesa.

W 42. minucie meczu Gareth Bale egzekwował rzut wolny. Piłka ustawiona około 35 metrów od bramki, po uderzeniu Walijczyka poszybowała obok muru rywali i zatrzymała się w siatce Anglików. Bramki z takiej odległości zwykle nie padają bez winy bramkarza, tak było i tym razem. Koszmarny błąd Joe Harta, który nie zdołał sparować piłki, pomógł w tej sytuacji Walijczykom. Do przerwy Anglicy, którzy przeważali w pierwszych 45. minutach przegrywali więc 0:1.

Od początku drugiej połowy piłkarze Roya Hodgsona z większym animuszem ruszyli na bramkę rywali. W 56. minucie zdołali doprowadzić do wyrównania: trafił z najbliższej odległości Jamie Vardy, który pojawił się na boisku po przerwie. Rywale reklamowali spalonego, ale powtórki pokazały, że bezzasadnie: strzelec gola dostał piłkę od Walijczyka Ashleya Williamsa.

Podbudowani zdobyciem bramki Anglicy nie odpuszczali. Dominacja Synów Albionu była wyraźna, kilkakrotnie kotłowało się pod bramką Walijczyków, choćby w 62. minucie, gdy rywale zdołali zablokować strzał Erica Diera. Z minuty na minutę napór Anglików słabł, w ich grze więcej było niedokładności, niecelnych strzałów dystansu. Gdy wydawało się, że spotkanie zakończy się remisem, w drugiej minucie doliczonego czasu gry kolejny rezerwowy Daniel Sturridge strzałem w krótki róg przechylił szalę zwycięstwa na stronę Anglii.

Marcus Rashford został najmłodszym angielskim piłkarzem, który wystąpił w finałach mistrzostw Europy (18 lat i 229 dni). Jamie Vardy został z kolei pierwszym w historii piłkarzem Leicester, który zdobył dla Anglików bramkę na wielkim turnieju.

Grupa B: Anglia - Walia 2:1 (0:1)

Anglia: Joe Hart - Kyle Walker, Chris Smalling, Gary Cahill, Danny Rose - Adam Lallana (73. Marcus Rashford), Eric Dier, Wayne Rooney, Dele Alli, Raheem Sterling (46. Daniel Sturridge) - Harry Kane (46. Jamie Vardy).

Walia: Wayne Hennessey - Chris Gunter, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Neil Taylor - Aaron Ramsey, Joe Ledley (67. David Edwards), Joe Allen - Hal Robson-Kanu (72. Jonathan Williams), Gareth Bale.

Bramki: 0:1 Gareth Bale (42-wolny), 1:1 Jamie Vardy (56), 2:1 Daniel Sturridge (90+2).

Żółta kartka: Ben Davies (Walia). Sędzia: Felix Brych (Niemcy). Widzów: 35 000.