Liga Światowa wystartowała! Mocne otwarcie Canarinhos

Rozpoczęły się zmagania w Dywizji I Ligi Światowej. W meczu otwarcia turnieju rozgrywanego w Rio de Janeiro Brazylijczycy pokonali Iran 3:0, w drugim spotkaniu tego turnieju Argentyna zagra z USA.

Dla reprezentacji Brazylii start w Lidze Światowej jest pierwszym występem na arenie międzynarodowej w tym roku. Gospodarze turnieju olimpijskiego już w pierwszym meczu pokazali moc, pewnie, w trzech setach wygrywając z Iranem.

Gospodarze rozpoczęli to spotkanie od mocnego uderzenia (5:1), a w dalszej części seta podopieczni Raula Lozano, mimo błędów własnych siatkarzy Canarinhos, również nie byli w stanie nawiązać wyrównanej walki. Skuteczny blok Brazylijczyków ustalił wynik premierowej odsłony na 25:19.

Druga partia rozpoczęła się od dobrej gry Persów, ale gospodarze opanowali sytuację już przed pierwszą przerwą techniczną (8:6), a w środkowej części seta powiększyli zaliczkę (16:12). Końcówka miała jednostronny przebieg i gospodarze pewnie wygrali tę partię 25:16.

Trzeci set przyniósł najwięcej emocji.Na pierwszej przerwie minimalną przewagę mieli siatkarze Iranu, na drugiej Brazylijczycy. Gospodarze mieli przy stanie 24:22 piłkę meczową ale siatkarze trenera Lozano doprowadzili do rywalizacji na przewagi, w której z kolei oni mieli okazję do zakończenia seta. Lucarelli dobrymi zagrywkami przesądził o zwycięstwie Brazylijczyków 28:26.

W obecnym sezonie - w związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia) Liga Światowa jest rozgrywana w zmienionej formule. W elicie każda z drużyn startuje w trzech turniejach (Polska w Kaliningradzie, Łodzi i Nancy), a w każdym z nich rozgrywa po trzy spotkania. Awans do Final Six uzyska pięć najlepszych drużyn oraz reprezentacja Polski - gospodarz turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

Podopieczni Stephane Antigi start w tegorocznej edycji Ligi Światowej rozpoczynają w piątek. W Kaliningradzie zagrają z: Bułgarią (17.06), Rosją (18.06) i Serbią (19.06). W kolejnym turnieju, który zostanie rozegrany w Łodzi (24-26.06) rywalami biało-czerwonych będą Argentyna, Francja oraz ponownie Rosja. Na zakończenie fazy interkontynentalnej Polacy zmierzą się w Nancy z Brazylią, Belgią i Francją (1-3 lipca).

Brazylia – Iran 3:0 (25:19, 25:16, 28:26)

Brazylia: Endres Murilo (5), Bruno Rezende (6), Wallace (11), Lucas Saatkamp (17), Lucarelli (16), Mauricio Souza (5) - Sergio (libero) oraz William Arjona, Guerra (1), Fonteles.

Iran: Shahram Mahmoudi (12), Saeid Marouflakrani (2), Milad Ebadipour (1), Mohammad Seyed Mousavi (4), Hamzeh Zarini, Adel Gholami - Mahdi Marandi (libero) oraz Demneh, Mojtaba Mirzajanpour (3), Mehdi Mahdavi (1), Mohammadjavad Manavinezhad (6), Mostafa Sharifat (1), Farhad Ahangaran (libero).