Irlandia Północna sensacyjnie pokonała Ukrainę!

graf. Polsat Sport

Irlandia Północna pokonała w Lyonie Ukrainę 2:0. Gole strzelili Gareth McAuley oraz Niall McGinn. Spotkanie w pewnym momencie musiało zostać przerwane z powodu obfitych opadów… gradu. Porażka bardzo skomplikowała sytuację naszych wschodnich sąsiadów w grupie C. Mecz był przedsmakiem wieczornego starcia Polaków z Niemcami.

Dużą niespodzianką był brak Kyle’a Lafferty’ego w pierwszej jedenastce Irlandii Północnej, która w pierwszym spotkaniu z Polakami pokazała się z bardzo słabej strony. To jednak piłkarze Michaela O’Neilla lepiej weszli w spotkanie, tworząc sobie na samym początku dwie sytuacje. W 9. minucie doszło do pierwszej kontrowersji. Po strzale jednego z Ukraińców piłka odbiła się w polu karnym od ręki defensora Irlandczyków. Sędzia jednak karnego nie podyktował.

Potem nastał słabszy okres gry po obu stronach. Ukraina próbowała atakować bokami, gdzie grały największe gwiazdy Jewhen Konoplianka i Andrij Jarmołenko. W pierwszej połowie ich wrzutki zazwyczaj nie znajdowały adresata w polu karnym. Najbliżej wpisania się na listę strzelców był środkowy obrońca Irlandczyków Craig Cathcart, który wyskoczył najwyżej po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Defensor minimalnie chybił. Mało strzałów i sytuacji, pierwsze 45 minut nie zachwyciło.

Piłkarze selekcjonera O’Neilla kapitalnie rozpoczęli drugą połowę. Dośrodkowanie z rzutu wolnego na gola zamienił Gareth McAuley. Była to pierwsza bramka Irlandii Północnej w historii Euro. Irlandczycy poszli za ciosem i zepchnęli rywali do defensywy. W 58. minucie meczu doszło do niecodziennej sytuacji. Arbiter musiał przerwać spotkanie z powodu… gradu. Na szczęście szybko się rozpogodziło i piłkarze wrócili na murawę. Ukraina ruszyła do odrabiania strat, ale Irlandia dobrze się broniła. Mimo, iż sędzia doliczył aż sześć minut, to Ukraińcom nie starczyło już czasu. Udało się za to podwyższyć Irlandczykom. W ostatniej akcji meczu Ukrainę pogrążył McGinn.

Ukraina – Irlandia Północna 0:2 (0:0)

Bramki: McAuley 50, McGinn 90+6

Ukraina: Andrij Piatow - Artem Fedecki, Jewhen Chaczeridi, Jarosław Rakicki, Wjaczesław Szewczuk - Andrij Jarmolenko, Serhij Sydorczuk (76. Denys Harmasz), Wiktor Kowalenko (83. Ołeksandr Zinczenko), Taras Stepanenko, Jewhen Konoplianka - Jewhen Selezniow (71. Roman Zozulia)

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Craig Cathcart, Gareth McAuley, Jonny Evans - Jamie Ward (69. Niall McGinn), Corry Evans (90+3. Paddy McNair), Steven Davis, Oliver Norwood, Stuart Dallas - Conor Washington (84. Josh Magennis)