Liga Światowa: Porażka biało-czerwonych z Rosją

Siatkówka

Polscy siatkarze w swym drugim występie w tegorocznej edycji Ligi Światowej przegrali z Rosjanami 0:3. Gospodarze turnieju w Kaliningradzie - podrażnieni porażką w pierwszym meczu z Serbią - przeważali w każdym z setów meczu z mistrzami świata i w każdym pewnie wygrali.

Rosjanie swój udział w rozgrywkach Ligi Światowej rozpoczęli od falstartu. Niespodziewanie przegrali z Serbią 0:3 (22:25, 32:34, 17:25). Podopieczni Stephane Antigi do drugiego starcia na turnieju w Kaliningradzie przystępują w odmiennych nastrojach: w meczu otwarcia, mimo początkowych kłopotów, pewnie pokonali Bułgarię 3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:19). W pierwszym sobotnim spotkaniu turnieju w Kaliningradzie Bułgaria przegrała z Serbią 0:3 (26:28, 25:27, 18:25).

 

Mistrzowie świata przyjechali do Kaliningradu w okrojonym składzie, m.in. bez kapitana Michała Kubiaka i rozgrywającego Fabiana Drzyzgi, a w ostatniej chwili do kadry dokooptowano Bartosza Kurka, który w pierwszym meczu nie zagrał. Stephane Antiga dał szansę zawodnikom, którzy wcześniej rzadko mieli możliwość zaprezentowania swych umiejętności w drużynie narodowej (m.in. Bartosz Bednorz, Maciej Muzaj i libero Damian Wojtaszek).

 

Od początku starcia mistrzów olimpijskich z mistrzami świata przewagę uzyskali Rosjanie (4;1, 8:5), którzy w środkowej części premierowej odsłony powiększali przewagę (16:12). Zrywy biało-czerwonych w końcówce seta, przy dużej stracie nie przyniosły powodzenia. Rosja wygrała pewnie 25:22, popełniając w tej partii mniej błędów własnych (4-9) i zdobywając więcej punktów bezpośrednio z zagrywki (3-1).

 

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie, od przewagi Rosjan (3:0). w środkowej części seta Polacy znów byli blisko dogonienia rywali (13:12, 15:14), ale w końcówce gospodarze całkowicie przejęli inicjatywę i pewnie wygrali 25:19. Trzecia odsłona zakończyła tę konfrontację, choć Polacy starali się ją przedłużyć. Po świetnych zagrywkach Dawida Konarskiego Polacy wyszli na prowadzenie (8:9), Rosjanie odskoczyli w kolejnych akcjach, ale biało-czerwoni nie rezygnowali. Skuteczna gra blokiem przyniosła wyrównanie w końcówce (21:21). Decydujące piłki padły jednak łupem Rosjan, a Dmitrij Muserski atakiem z przesuniętej krótkiej zakończył spotkanie.

 

W obecnym sezonie - w związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia) Liga Światowa jest rozgrywana w zmienionej formule. W elicie każda z drużyn startuje w trzech turniejach, a w każdym z nich rozgrywa po trzy spotkania. Awans do Final Six uzyska pięć najlepszych drużyn oraz reprezentacja Polski - gospodarz turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

 

Podopieczni Stephane Antigi start w tegorocznej edycji Ligi Światowej rozpoczęli od udziału w turnieju w Kaliningradzie starciami z Bułgarią i Rosją. W ostatnim meczu zagrają z Serbią (19.06). W kolejnym turnieju, który zostanie rozegrany w Łodzi (24-26.06) rywalami biało-czerwonych będą Argentyna, Francja oraz ponownie Rosja. Na zakończenie fazy interkontynentalnej Polacy zmierzą się w Nancy z Brazylią, Belgią i Francją (1-3 lipca). 

 

Rosja – Polska 3:0 (25:22, 25:19, 25:22)

 

Rosja: Bakun (14), Muserskij (11), Tietiuchin (10), Kliuka (8), Wołkow (6), Grankin (1) - Werbow (libero) oraz Markin (1), Kowaliew.
Polska: Konarski (13), Szalpuk (11), Nowakowski (8), Bednorz (6), Możdżonek (4), Łomacz - Zatorski (libero) oraz Muzaj (1), Bieniek (1),Wojtaszek (libero), Woicki.

Robert Murawski, Polsat Sport
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie