Liga Światowa: Porażka biało-czerwonych z Rosją

Polscy siatkarze w swym drugim występie w tegorocznej edycji Ligi Światowej przegrali z Rosjanami 0:3. Gospodarze turnieju w Kaliningradzie - podrażnieni porażką w pierwszym meczu z Serbią - przeważali w każdym z setów meczu z mistrzami świata i w każdym pewnie wygrali.

Rosjanie swój udział w rozgrywkach Ligi Światowej rozpoczęli od falstartu. Niespodziewanie przegrali z Serbią 0:3 (22:25, 32:34, 17:25). Podopieczni Stephane Antigi do drugiego starcia na turnieju w Kaliningradzie przystępują w odmiennych nastrojach: w meczu otwarcia, mimo początkowych kłopotów, pewnie pokonali Bułgarię 3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:19). W pierwszym sobotnim spotkaniu turnieju w Kaliningradzie Bułgaria przegrała z Serbią 0:3 (26:28, 25:27, 18:25).

Mistrzowie świata przyjechali do Kaliningradu w okrojonym składzie, m.in. bez kapitana Michała Kubiaka i rozgrywającego Fabiana Drzyzgi, a w ostatniej chwili do kadry dokooptowano Bartosza Kurka, który w pierwszym meczu nie zagrał. Stephane Antiga dał szansę zawodnikom, którzy wcześniej rzadko mieli możliwość zaprezentowania swych umiejętności w drużynie narodowej (m.in. Bartosz Bednorz, Maciej Muzaj i libero Damian Wojtaszek).

Od początku starcia mistrzów olimpijskich z mistrzami świata przewagę uzyskali Rosjanie (4;1, 8:5), którzy w środkowej części premierowej odsłony powiększali przewagę (16:12). Zrywy biało-czerwonych w końcówce seta, przy dużej stracie nie przyniosły powodzenia. Rosja wygrała pewnie 25:22, popełniając w tej partii mniej błędów własnych (4-9) i zdobywając więcej punktów bezpośrednio z zagrywki (3-1).

Druga odsłona rozpoczęła się podobnie, od przewagi Rosjan (3:0). w środkowej części seta Polacy znów byli blisko dogonienia rywali (13:12, 15:14), ale w końcówce gospodarze całkowicie przejęli inicjatywę i pewnie wygrali 25:19. Trzecia odsłona zakończyła tę konfrontację, choć Polacy starali się ją przedłużyć. Po świetnych zagrywkach Dawida Konarskiego Polacy wyszli na prowadzenie (8:9), Rosjanie odskoczyli w kolejnych akcjach, ale biało-czerwoni nie rezygnowali. Skuteczna gra blokiem przyniosła wyrównanie w końcówce (21:21). Decydujące piłki padły jednak łupem Rosjan, a Dmitrij Muserski atakiem z przesuniętej krótkiej zakończył spotkanie.

W obecnym sezonie - w związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia) Liga Światowa jest rozgrywana w zmienionej formule. W elicie każda z drużyn startuje w trzech turniejach, a w każdym z nich rozgrywa po trzy spotkania. Awans do Final Six uzyska pięć najlepszych drużyn oraz reprezentacja Polski - gospodarz turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

Podopieczni Stephane Antigi start w tegorocznej edycji Ligi Światowej rozpoczęli od udziału w turnieju w Kaliningradzie starciami z Bułgarią i Rosją. W ostatnim meczu zagrają z Serbią (19.06). W kolejnym turnieju, który zostanie rozegrany w Łodzi (24-26.06) rywalami biało-czerwonych będą Argentyna, Francja oraz ponownie Rosja. Na zakończenie fazy interkontynentalnej Polacy zmierzą się w Nancy z Brazylią, Belgią i Francją (1-3 lipca).

Rosja – Polska 3:0 (25:22, 25:19, 25:22)

Rosja: Bakun (14), Muserskij (11), Tietiuchin (10), Kliuka (8), Wołkow (6), Grankin (1) - Werbow (libero) oraz Markin (1), Kowaliew.
Polska: Konarski (13), Szalpuk (11), Nowakowski (8), Bednorz (6), Możdżonek (4), Łomacz - Zatorski (libero) oraz Muzaj (1), Bieniek (1),Wojtaszek (libero), Woicki.

18:01

Przypomnijmy, że w pierwszym spotkaniu Polska pokonała Bułgarię 3:1 (19:25, 25:19, 25:17, 25:19):

Polska - Bułgaria 3:1. Skrót meczu

18:05

"To był trudny mecz. Mieliśmy problem z zagrywką w pierwszym secie, ale udało się nam to opanować i wrócić do gry. Jestem zadowolony ze zwycięstwa, bo Bułgaria to mocny zespół. Mamy w składzie młodych zawodników i to spotkanie było dla nich wyzwaniem. Jestem szczęśliwy, że wszyscy powołani siatkarze byli chętni do gry w reprezentacji" - powiedział po pierwszej grze na turnieju w Kaliningradzie selekcjoner reprezentacji Polski Stephane Antiga.

Antiga: To było wyzwanie dla młodych zawodników

19:05

Słuchamy hymnów obu państw.

19:11

ROSJA - POLSKA 0:0, 1:1 Rozpoczynamy drugi mecz Polaków w tegorocznej edycji Ligi Światowej.

19:13

ROSJA - POLSKA 0:0, 2:1 Polacy rozpoczęli w składzie: Bartosz Bednorz, Dawid Konarski, Artur Szalpuk, Grzegorz Łomacz, Piotr Nowakowski, Marcin Możdżonek - Damian Wojtaszek (libero).

19:14

ROSJA - POLSKA 0:0, 4:1 Mocne otwarcie gospodarzy. Stephane Antiga prosi o czas.

19:17

ROSJA - POLSKA 0:0, 6:2 Rosjanie, którzy rozpoczęli w składzie: Jegor Kliuka, Dmitrij Muserski, Konstantin Bakun, Artem Wolwicz, Siergiej Grankin, Siergiej Tietiuchin - Aleksiej Wierbow (libero), wyraźnie przeważają na początku meczu.

19:18

ROSJA - POLSKA 0:0, 8:5 Trzy oczka straty biało-czerwonych na pierwszej przerwie technicznej.

19:19

ROSJA - POLSKA 0:0, 9:5 Siergiej Grankin - as serwisowy.

19:20

ROSJA - POLSKA 0:0, 11:7 Zablokowany Bartosz Bednorz.

19:21

ROSJA - POLSKA 0:0, 13:8 Marcin Możdżonek ze środka atakuje w aut.

19:23

ROSJA - POLSKA 0:0, 15:10 Rosjanie utrzymują wyraźną przewagę.

19:25

ROSJA - POLSKA 0:0, 16:12 Jegor Kliuka skutecznym atakiem ustala wynik na drugiej przerwie.

19:26

ROSJA - POLSKA 0:0, 16:13 Przestrzelona zagrywka gospodarzy.

19:27

ROSJA - POLSKA 0:0, 19:13 Siergiej Tietiuchin punktuje z lewego skrzydła.

19:28

ROSJA - POLSKA 0:0, 19:13 Druga przerwa na prośbę selekcjonera reprezentacji Polski.

19:30

ROSJA - POLSKA 0:0, 20:15 Punktuje Dawid Konarski

19:30

ROSJA - POLSKA 0:0, 20:16 Mateusz Bieniek - as serwisowy.

19:31

ROSJA - POLSKA 0:0, 21:17 Artur Szalpuk z lewego skrzydła.

19:34

ROSJA - POLSKA 0:0, 22:19 Polacy jeszcze walczą! dwie skuteczne akcje i już tylko trrzy oczka straty.

19:35

ROSJA - POLSKA 0:0, 24:20 Piłka setowa dla Rosji.

19:36

ROSJA - POLSKA 0:0, 24:21 Bronią się Polacy po ataku ze środka Piotra Nowakowskiego.

19:37

ROSJA - POLSKA 0:0, 24:22 Atak Polaków z przechodzącej piłki. O czas prosi trener gospodarzy.

19:38

ROSJA - POLSKA 1:0 (25:22) Koniec seta... Pierwsza partia pada łupem Rosjan. Premierowa odsłona trwała 27 minut.

19:42

ROSJA - POLSKA 1:0, 1:0 Rozpoczynamy drugą partię!

19:43

ROSJA - POLSKA 1:0, 3:0 Znów dobre otwarcie Rosjan.

19:45

ROSJA - POLSKA 1:0, 3:2 Bartosz Bednorz przedarł się przez blok rywali.

19:47

ROSJA - POLSKA 1:0, 8:6 Dwa punkty tracą biało-czerwoni na pierwszej przerwie.

19:51

ROSJA - POLSKA 1:0, 10:7 Rosjanie utrzymują przewagę.

19:53

ROSJA - POLSKA 1:0, 12:9 Skutecznie Konstantin Bakun.

19:54

ROSJA - POLSKA 1:0, 13:12 Autowy atak Siergieja Tietiuchina i już tylko punkt przewagi Rosjan!

19:56

ROSJA - POLSKA 1:0, 15:13 Siergiej Tietiuchin przełamał blok Polaków.

19:56

ROSJA - POLSKA 1:0, 15:14 Skutecznie Artur Szalpuk.

19:57

ROSJA - POLSKA 1:0, 16:14 Dwa punkty różnicy na drugiej przerwie drugiego seta.

20:00

ROSJA - POLSKA 1:0, 19:15 Błędy własne biało-czerwonych. Trzy przegrane akcje z rzędu... Stephane Antiga bierze czas.

20:01

ROSJA - POLSKA 1:0, 19:16 Piotr Nowakowski przerwywa serię Rosjan.

20:02

ROSJA - POLSKA 1:0, 21:16 Siergiej Tietiuchin po ostrym skosie.

20:03

ROSJA - POLSKA 1:0, 22:17 Zablokowany Bartosz Bednorz.

20:04

ROSJA - POLSKA 1:0, 23:18 Skutecznie Dmitrij Muserski.

20:05

ROSJA - POLSKA 1:0, 24:19 Siergiej Tietiuchin po bloku w aut. Piłka setowa dla Rosji.

20:07

ROSJA - POLSKA 2:0 (25:22, 25:19) Zdecydowane zwycięstwo Rosjan w drugiej partii. Set numer dwa również trwał 27 minut.

20:10

ROSJA - POLSKA 2:0, 1:1 Skutecznie Piotr Nowakowski.

20:13

ROSJA - POLSKA 2:0, 2:3 Efektowna zagrywka Grzegorza Łomacza.

20:15

ROSJA - POLSKA 2:0, 7:4 Jegor Kliuka kończy kontrę Rosjan. Trener Antiga bierze czas.

20:16

ROSJA - POLSKA 2:0, 7:5 Punktuje Marcin Możdżonek.

20:16

ROSJA - POLSKA 2:0, 8:5 Trzy oczka zaliczki gospodarzy na pierwszej przerwie techniczej.

20:19

ROSJA - POLSKA 2:0, 8:7 Dobra zagrywka Dawida Konarskiego i już tylko punkt różnicy.

20:19

ROSJA - POLSKA 2:0, 8:8 Dawid Konarski - as serwisowy! Czas dla opiekuna Rosjan.

20:20

ROSJA - POLSKA 2:0, 8:9 Autowy atak Rosjan.

20:21

ROSJA - POLSKA 2:0, 9:10 Zmarnowane zagrywki po obu stronach.

20:22

ROSJA - POLSKA 2:0, 11:10 Dawid Konarski atakuje w antenkę.

20:23

ROSJA - POLSKA 2:0, 13:10 Skuteczna kontra Rosjan.

20:24

ROSJA - POLSKA 2:0, 14:10 I atak gospodarzy z przechodzącej piłki...

20:25

ROSJA - POLSKA 2:0, 14:12 Piotr Nowakowski - as serwisowy, przy sporym udziale Siergieja Tietiuchina.

20:26

ROSJA - POLSKA 2:0, 15:12 Siergiej Tietiuchin naprawia swój błąd z poprzedniej akcji.

20:27

ROSJA - POLSKA 2:0, 16:12 Konstantin Bakun - as serwisowy i wyraźna przewaga gospodarzy na drugiej przerwie.

20:28

ROSJA - POLSKA 2:0, 17:14 Skuteczny blok biało-czerwonych.

20:29

ROSJA - POLSKA 2:0, 18:16 Skutecznie Dawid Konarski

20:31

ROSJA - POLSKA 2:0, 19:17 Atak Artura Szalpuka po bloku rywali, co pokazała weryfikacja.

20:33

ROSJA - POLSKA 2:0, 21:19 Skutecznie Maciej Muzaj

20:34

ROSJA - POLSKA 2:0, 21:20 Siergiej Tietiuchin zatrzymany blokiem.

20:35

ROSJA - POLSKA 2:0, 21:21 Siergiej Tietiuchin znów zatrzymany blokiem! Polacy odrobili straty. Władimir Alekno bierze czas.

20:35

ROSJA - POLSKA 2:0, 22:21 Piotr Nowakowski przestrzelił zagrywkę.

20:36

ROSJA - POLSKA 2:0, 23:21 Konstantin Bakun - as serwisowy.

20:37

ROSJA - POLSKA 2:0, 24:21 Bartosz Bednorz atakuje w antenkę. Piłka meczowa dla Rosji.

20:39

ROSJA - POLSKA 2:0, 24:22  Siergiej Tietiuchin atakuje w aut.

20:40

ROSJA - POLSKA 3:0 (25:22, 25:19, 25:22) Dmitrij Muserski atakiem z przesuniętej krótkiej kończy mecz. Zdecydowane zwycięstwo Rosjan.