Kanadyjczyk Wayne Gretzky będzie promował hokej w... Australii

Zimowe
Kanadyjczyk Wayne Gretzky będzie promował hokej w... Australii
fot. PAP/EPA

Słynny były kanadyjski hokeista Wayne Gretzky, lider w rankingu zdobytych punktów NHL (2857), będzie promował swoją dyscyplinę w... odległej Australii. Weźmie udział w pokazowym meczu, który rozegrany zostanie w Sydney w formule "cztery na cztery".

Hokejowym ambasadorem Gretzky jest od zakończenia kariery. Występował już w tej roli w USA, ale wyjazd na antypody będzie jego debiutem na lodzie w tej części świata, która w żaden sposób nie kojarzy się ze sportami zimowymi.

 

W Australii mającej 24 miliony mieszkańców zarejestrowanych jest 4200 hokeistów.

 

"W 1988 roku na mecze Los Angeles Kings przychodziło tylko 6000 kibiców, teraz kilkadziesiąt tysięcy. Zawsze potrzebny jest czas, by przekonać ludzi do czegoś" - powiedział Gretzky.

 

55-letni Gretzky jest uważany za najwybitniejszego hokeistę wszech czasów i tak go określono w oficjalnej encyklopedii NHL. Pobił 40 rekordów ligi, z których wiele przetrwało do dziś. Czterokrotnie wywalczył Puchar Stanleya z Edmonton Oilers.

 

W rankingu NHL słynny Kanadyjczyk, który zakończył karierę w 1999 r., ma 2857 punktów (894 gole + 1963 asysty) i wyprzedza rodaka Marka Messiera 1887 pkt (694+1193) oraz Czecha Jaromira Jagra - 1867 pkt (749+1118).

MM, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze

Przeczytaj koniecznie