Liga Światowa: Polska przegrała z Serbią

W trzeciej kolejce spotkań Ligi Światowej polscy siatkarze przegrali z Serbią 0:3. Biało-czerwoni skończyli turniej w Kaliningradzie z jednym zwycięstwem i dwiema porażkami na koncie.

Polacy jako gospodarze awans do Final Six mają już zapewniony. Trener Stephane Antiga przed startem Ligi Światowej mówił wprost, że ta impreza jest etapem przygotowań do igrzysk olimpijskich w Rio. To także okres, w którym kluczowi zawodnicy dostali czas na odpoczynek. Mistrzowie świata przyjechali do Kaliningradu w okrojonym składzie, m.in. bez kapitana Michała Kubiaka i rozgrywającego Fabiana Drzyzgi, a w ostatniej chwili do kadry dokooptowano Bartosza Kurka, który w pierwszym turnieju LŚ jednak nie zagrał. Swoją szansę dostali mniej doświadczeni zawodnicy: Artur Szalpuk, Bartosz Bednorz i Maciej Muzaj.

Spotkanie lepiej rozpoczęli biało-czerwoni, którzy skutecznie zatrzymali ataki Aleksandara Atanasijevica (1:3), ale jak się okazało, były to miłe złego początki. Serbowie szybko opanowali sytuację. Wynik długo oscylował wokół remisu, ale przed drugą przerwą przewagę uzyskali siatkarze Nikoli Grbicia (16;14), którzy w końcówce całkowicie przejęli inicjatywę i pewnie wygrali 25:20.

Druga partia rozpoczęła się od mocnego uderzenia Serbów (4:0), którzy utrzymywali przewagę w dalszej części seta. Wynik ustawiały dobre przyjęcie serbskich siatkarzy, skuteczność Aleksandara Atanasijevića w ataku i liczne błędy własne biało-czerwonych. Serbowie mieli piłkę setową przy stanie 24:15, Polacy zerwali się jeszcze do walki, dzięki dobrym zagrywkom Bartosza Bednorza wygrali pięć akcji z rzędu, ale była to zbyt późna faza seta, by pogoń za rywalami mogła zakończyć się sukcesem.

Set numer trzy był w tym meczu najbardziej wyrównany. Mimo, że podopieczni Nikoli Grbicia mieli wyraźną przewagę na obu przerwach technicznych (8:5, 16:12), Polacy zdołali nawiązać walkę w końcówce i odrobić straty (19:19). Po atakach Rafała Buszka i Dawida Konarskiego uzyskali nawet minimalną przewagę (20:21), ale w końcówce to Serbowie byli górą w kluczowych akcjach. Dla siatkarzy trenera Grbica było to trzecie zwycięstwo na turnieju w Kaliningradzie.

W obecnym sezonie - w związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia) Liga Światowa jest rozgrywana w zmienionej formule. W elicie każda z drużyn startuje w trzech turniejach, a w każdym z nich rozgrywa po trzy spotkania. Awans do Final Six uzyska pięć najlepszych drużyn oraz reprezentacja Polski - gospodarz turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

Podopieczni Stephane Antigi start w tegorocznej edycji Ligi Światowej rozpoczęli od udziału w turnieju w Kaliningradzie i spotkań z: Bułgarią (3:1), Rosją (0:3) i Serbią (0:3). W kolejnym turnieju, który zostanie rozegrany w Łodzi (24-26.06) rywalami biało-czerwonych będą Argentyna, Francja oraz ponownie Rosja. Na zakończenie fazy interkontynentalnej Polacy zmierzą się w Nancy z Brazylią, Belgią i Francją (1-3 lipca).

Polska - Serbia 0:3 (20:25, 20:25, 23:25)