World Grand Prix: Siatkarki z Karaibów lepsze od Polek

W spotkaniu finałowym turnieju Final Four World Grand Prix II dywizji polskie siatkarki przegrały 2:3 z Dominikaną. Podopieczne Jacka Nawrockiego wygrały dwie pierwsze partie, ale w kolejnych musiały uznać wyższość rywalek. Zwycięstwo w tej konfrontacji dało ekipie z Karaibów awans do I dywizji.

W sobotnich półfinałach Polska pokonała gospodynie turnieju - Bułgarię (3:1), a Dominikana również 3:1 ograła Portoryko. Biało-czerwone po raz drugi z rzędu awansowały do finału WGP II Dywizji. Przed rokiem w Lublinie uległy 0:3 Holandii.

Pierwsza partia starcie Polski z Dominikaną rozpoczęła się od przewagi Dominikanek, później długo miała wyrównany przebieg (8:8, 11:11), ale w końcówce Polki zdołały odskoczyć rywalkom. Mimo przewagi czterech punktów (21:17), biało-czerwone podały rywalkom pomocną dłoń i Dominikanki odrobiły część strat (22:20). Skuteczne ataki Bereniki Tomsi dały Polkom kolejne punkty, a seta skutecznym atakiem zakończyła Kamila Ganszczyk.

W środkowej części drugiej odsłony Polki wypracowały sobie kilkupunktową przewagę (8:13, 11:15), którą jednak roztrwoniły. Po skutecznym bloku na Kamili Ganszczyk Dominikanki wyrównały na 16:16. Końcówka miała zacięty przebieg, ale decydujące punkty padły łupem biało-czerwonych. Malwina Smarzek wywalczyła piłkę setową (24:22), a partię zakończył skuteczny atak Bereniki Tomsi.

W trzecim secie Domnikanki wróciły do gry. Siatkarki z Karaibów miały przewagę na obu przerwach technicznych (7:8, 13:16), a w końcówce odskoczyły Polkom (15:21), wykorzystując problemy z przyjęciem w ekipie biało-czerwonych. Seta zakończyła zepsuta zagrywka Anny Grejman. W czwartej partii Dominikanki szybko uzyskały zaliczkę (4:8), a w środkowej części seta Polki nie były w stanie wykorzystać błędów rywalek i zmniejszyć dystansu (12:16). Dopiero w końcówce podopieczne trenera Nawrockiego zmniejszyły dystans do rywalek do dwóch oczek, po skutecznym bloku przegrywały tylko 19:21. Decydujące akcje na swoje konto zapisały Dominikanki, które najpierw po ataku Elizabeth Martinez wywalczyły piłkę setową (20:24), a w kolejnej akcji zablokowały Emilię Muchę, kończąc seta.

O wyniku spotkania miał więc zadecydować tie-break. W nim od początku obie ekipy toczyły zaciętą walkę, przy minimalnej przewadze siatkarek z Dominikany (2:3, 5:6). Wynik przy zmianie stron na 6:8 ustaliła skutecznym atakiem Bethania De la Cruz. Po niej Polki zdołały wyrównać na 9:9 po asie serwisowym Joanny Wołosz. Niestety, końcówka seta znów należała do siatkarek z Karaibów, z zepsuta zagrywka Agnieszki Kąkolewskiej ustaliła wynik decydującej partii na 11:15.

W spotkaniu o trzecie miejsce Portoryko pokonało Bułgarię 3:1 (23:25, 25:22, 25:21, 25:23).

Polska - Dominikana 2:3 (25:21, 25:23, 18:21, 20:25, 11:15)

Polska: Joanna Wołosz, Berenika Tomsia, Agnieszka Kąkolewska, Kamila Ganszczyk, Anna Grejman, Emilia Mucha - Agata Durajczyk (libero) oraz Agata Sawicka (libero), Martyna Grajber, Tamara Kaliszuk, Malwina Smarzek.
Dominikana: Brayelin Elizabeth Martinez, Annerys Victoria Vargas Valdez, Niverka Dharlenis Marte Frica, Gina Altagracia Mambru Casilla, Bethania De La Cruz De Peña, Lisvel Elisa Eve Mejia - Winifer Maria Fernandez Perez (libero) oraz Marianne Fersola Norberto, Camil Inmaculada Dominguez Martinez, Gaila Ceneida Gonzalez Lopez, Yonkaira Paola Peña Isabel.