Gomez zapewnił trzy punkty z Wyspiarzami. Niemcy wygrali grupę C

Reprezentacja Niemiec pokonała 1:0 walecznych Irlandczyków z Północy po golu Mario Gomeza. Skromna wygrana sprawiła, że to nasi zachodni sąsiedzi zajęli pierwsze miejsce w grupie C. Zespół Jochima Loewa w trzech meczach, podobnie jak reprezentacja Polski zdobył siedem punktów i nie stracił żadnej bramki.

Początek meczu w wykonaniu Niemców był dość niemrawy. Piłkarze Loewa pozwalali wyspiarzom na swobodne poruszanie się na własnej części boiska. Z kolei podopieczni Michaela O’Neilla starali się zagrozić bramce Manuela Neuera, ale niemiecka defensywa nie zawodziła. Zarówno Jerome Boateng, jak i Mats Hummels odbierali raz za razem futbolówkę irlandzkim graczom.

Na pierwszą okazję Niemcy musieli czekać do 9. minuty. Wówczas sytuację jeden na jeden zmarnował Thomas Muller. Michael McGovern świetnie interweniował przy strzale gwiazdy Bayernu Monachium. Trzy minuty później inny zawodnik Bawarczyków, Mario Goezte chybił pod bramką rywala.

W 27. minucie Muller po dośrodkowaniu Joshui Kimmicha doszedł do strzału głową, ale ta próba zatrzymała się na słupku irlandzkiego bramki. 180. sekund później Niemcy wyszli na prowadzenie za sprawą Mario Gomeza. Napastnik Besiktasu Stambuł miał jednak sporo szczęścia, bo uderzona przez niego futbolówka po rykoszecie znalazła drogę do bramki. Asystę na swoim koncie zapisał Muller.

W 37. minucie powinno być 2:0, ale kolejny strzał aktywnego Mullera trafił w poprzeczkę. Gwiazdor mistrzów Niemiec miał wyjątkowego pecha w tym spotkaniu.

Po przerwie obraz gry się nie zmianił. Niemcy kreowali sytuacje bramkowe, a jedną z nich zepsuł Goezte. W 55. minucie 24-letni gracz fatalnie spudłował z dwóch metrów. Kolejnych szans nie wykorzystali m.in. Gomez oraz Oezil, który minimalnie chybił. Ostatecznie wynik wtorkowej potyczki nie uległ zmianie, choć Niemcy mieli ku temu mnóstwo okazji.

Irlandia Płn. - Niemcy 0:1 (0:1)

Bramki: Mario Gomez (30')

Irlandia Płn.: Michael McGovern - Aaron Hughes, Gareth McAuley, Craig Cathcart, Jonny Evans - Jamie Ward (70' Josh Magennis), Corry Evans (84' Niall McGinn), Steven Davis, Oliver Norwood, Stuart Dallas - Conor Washington (59' Kyle Lafferty)

Niemcy: Manuel Neuer - Joshua Kimmich, Jerome Boateng (76' Benedikt Hoewedes), Mats Hummels, Jonas Hector - Mesut Oezil, Sami Khedira (69' Bastian Schweinsteiger), Thomas Mueller, Toni Kroos, Mario Goetze (55' Andre Schuerrle) - Mario Gomez

Sędzia: Clement Turpin (Francja)