MP w kolarstwie: Bodnar najlepszy na czas

Maciej Bodnar zdobył w Świdnicy tytuł mistrza Polski w jeździe indywidualnej elity. Na 52-kilometrowej trasie kolarz rosyjskiej ekipy Tinkoff wyprzedził o 28 sekund broniącego tytułu Marcina Białobłockiego (One Pro Cycling).

Trzecie miejsce, ze stratą blisko półtorej minuty, zajął Mateusz Taciak (CCC Sprandi Polkowice). Startowało tylko 13 zawodników.

Walka Bodnara z Białobłockim, ósmego z dziewiątym zawodnikiem w ubiegłorocznych mistrzostwach świata w Richmond, rozstrzygnęła się w sposób wyraźny. Bodnar po raz czwarty został mistrzem kraju, powtarzając sukcesy z lat 2009, 2012 i 2013. W poprzednim roku nie startował z powodu kontuzji.

W tym sezonie 31-letniego kolarza z dolnośląskiej Chrząstawy również prześladowały problemy zdrowotne. Wskutek upadku na treningu przed kwietniowym klasykiem Dookoła Flandrii złamał szczękę w dwóch miejscach. Do rywalizacji powrócił dopiero po dwumiesięcznej przerwie.

Wśród kobiet klasą dla siebie była Katarzyna Niewiadoma (Rabobank Liv), która o 24 sekundy wyprzedziła Katarzynę Pawłowską (Boels Dolmans) oraz o 1.01 Małgorzatę Jasińską (Ale Cipollini). Broniąca tytułu Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) zajęła dopiero siódme miejsce ze stratą ponad dwóch minut do triumfatorki.

21-letnia Niewiadoma po raz pierwszy została mistrzynią kraju elity. Pochodząca z Ochotnicy Górnej na Podhalu zawodniczka w geście fair play zrezygnowała z przysługującej jej koszulki mistrzyni w kat. do lat 23. Najlepszą „orliczką” została więc czwarta w klasyfikacji Alicja Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka).

Czwartek będzie dniem przerwy w mistrzostwach, a w kolejnych dniach zaplanowano w Świdnicy wyścigi ze startu wspólnego. W najciekawszym, niedzielnym, pojadą kolarze elity.