Najlepszy mecz Euro 2016! 6 goli i remis Portugalii z Węgrami

Ależ to był mecz! Węgrzy trzy razy obejmowali prowadzenie, lecz koniec końców nie potrafili pokonać Portugalii. Po dwa gole strzelili Balázs Dzsudzsák oraz Cristiano Ronaldo, który stał się pierwszym piłkarzem w historii mistrzostw Europy z przynajmniej jedną bramkę na czterech turniejach.

Portugalia zaczęła Euro 2016 od dwóch remisów, co z pewnością nie jest zbyt satysfakcjonujące. Najpierw postawiła się Islandia, która zachowała siły na 90 minut i skutecznie odpierała ataki faworytów, a później odmieniona Austria miała mnóstwo szczęścia i też utrzymała remis do końca spotkania. Właśnie w tym meczu Cristiano Ronaldo nie wykorzystał rzutu karnego, a nawet jeśli trafił do siatki, to zrobił to ze spalonego. Kiedy jednak miało przyjść przełamanie, jeśli nie w starciu z Węgrami?

Tak mogło się jednak wydawać tylko na papierze, bo przecież Węgrzy - zespół bez żadnej gwiazdy - byli liderem po dwóch kolejkach. Po kilku meczach trzeciej serii gier w innych grupach stało się jasne, że podopieczni Bernda Storcka wyjdą z grupy, a miejsce końcowe raczej nie miało dla nich znaczenia. No ale skoro można było zająć pierwszą lokatę, to Madziarzy podjęli rękawicę...

A w 19. minucie meczu wyszli na prowadzenie! Portugalczycy na raty wybijali piłkę z własnego pola karnego, ale koniec końców zrobili to nieudolnie, gdyż dopadł do niej Zoltan Gera i po wpuszczeniu jej w kozioł popisał się genialnym uderzeniem. Rui Patricio nie był w stanie obronić tego uderzenia, a Węgrzy mogli się cieszyć. Co ciekawe Gera to drugi najstarszy strzelec gola w historii Euro 2016 - w momencie gola miał 37 lat i 61 dni, a lepszy od niego jest tylko Ivica Vastic (38 lat i 257 dni). Tak, to ten, który w 2008 roku pogrążył Polskę.

Portugalia ruszyła do odrabiania strat, bo porażka eliminowała ich z turnieju. Gola strzelił Joao Mario, lecz sędzia Martin Atkinson go nie uznał, gdyż słusznie dopatrzył się spalonego. Kilka minut później kontrowersji już nie było - Ronaldo podał do Naniego, a ten strzałem po krótkim słupku doprowadził do wyrównania. To było na trzy minuty przed końcem pierwszej połowy... a dwie minuty po wznowieniu gry Węgrzy po raz kolejny wyszli na prowadzenie! Rzut wolny wykonywał Balázs Dzsudzsák i trzeba przyznać, że miał sporo szczęścia, bo piłka odbiła się od Andre Gomesa, który stał w murze. Odbiła się na tyle dobrze, że kompletnie zmyliła Rui Patricio.

Odpowiedź rywali była natychmiastowa. A uczynił to nie kto inny jak Cristiano Ronaldo! Nie szło mu we Francji, ale gdy w końcu bramkę zdobył to w sposób widowiskowy. Centrował Joao Mario, a CR7 pokonał Kiralya... piętą! To czwarte mistrzostwa Europy, na których Ronaldo wpisał się na listę strzelców. Jak się okazało nie uczynił tego po raz ostatni, bo dwanaście minut później wykorzystał kolejne dośrodkowanie, lecz tym razem skorzystał ze swojego atutu - a mianowicie głowy.

Na jego nieszczęście dobry dzień miał Balázs Dzsudzsák, który po raz kolejny skorzystał z pomocy... rywala! Tym razem na linii jego strzału stanął Nani, a piłka po raz kolejny minęła Rui Patricio. Był to gol na 3:2 dla Węgier. Po wyrównaniu Portugalczycy mieli pewny awans, lecz gol Austrii strzelony Islandii oznaczał, że w 1/8 finału czekała na nich Anglia! Wszystko zmieniło się w doliczonym czasie gry - Islandia wygrała i to ona zmierzy się z "Synami Albionu". Ronaldo i spółka zmierzą się za to z Chorwacją.

Węgry - Portugalia 3:3 (1:1)

Bramki: Gera 19, Dzsudzsák 47, 55 - Nani 42, Ronaldo 50, 62.

Węgry: Kiraly - Lang, Guzmics, Juhasz, Korhut - Gera (46 Bese), Pinter - Dzsudzsák, Elek, Lovrencsics (83 Stieber) - Szalai (71 Nemeth).

Portugalia: Patricio - Vierinha, Pepe, Carvalho, Eliseu - William, Moutinho (46 Sanches), Gomes (61 Quaresma) - Mario, Ronaldo, Nani (81 Pereira).

Żółte kartki: Guzmics, Juhasz, Gera, Dzsudzsák.

17:32

Rozpoczynamy relację nażywo z meczu Wegry - Portugalia!

Na początek zobaczcie składy wyjściowe obu drużyn.

Węgry: 1-Gabor Kiraly - 2-Adam Lang, 20-Richard Guzmics, 23-Roland Juhasz, 3-Mihaly Korhut - 7-Balazs Dzsudzsak, 10-Zoltan Gera, 6-Akos Elek, 16-Adam Pinter, 14-Gergo Lovrencsics - 9-Adam Szalai.

Portugalia: 1-Rui Patricio - 11-Vieirinha, 3-Pepe, 6-Ricardo Carvalho, 19-Eliseu - 15-Andre Gomes, 14-William Carvalho, 8-Joao Moutinho, 10-Joao Moutinho - 17-Nani, 7-Cristiano Ronaldo

01:15

Dzisiejsze spotkanie odbędzie się na stadionie w Lyonie. Obiekt prezentuje się dzisiaj imponująco.

17:35

Czy Cristiano Ronaldo przełamie się przeciwko Węgrom? Jak do tej pory Portugalczyk 20 razy strzelał na bramkę rywala.

17:38

Reprezentacja Węgier nigdy nie wygrała na mistrzostwach Europy więcej niż jednego meczu.

01:15

Portugalia natomiast w swojej historii wygrała wszystkie 5 spotkań przeciwko Wegrom.

01:15

Czy ochraniacze i tym razem przyniosą szczęście Cristiano Ronaldo? W finale Ligi Mistrzów z pewnością były szczęśliwe

17:50

Cristiano Ronaldo już po rozgrzewce.

17:53

Legendarne dresy bramkarza Wegrów tez już gotowe.

17:55

Obie drużyny już na boisku! Przed nami hymny państwowe!

18:00

Węgry - Portugalia 0:0

Zaczynamy! Portugalczycy przy piłce!

18:02

Pierwsza okazja Portugalii z rzutu rożnego. Dośrodkowanie Moutinho wybija jednak obrońca.

18:04

Z lewej strony faulowany Ronaldo. Okazja na dośrodkowanie z rzutu wolnego.

18:05

Centra wybita przez obrońców przed pole karne. Tam strzela William Carvalho, jednak wysoko nad poprzeczką.

18:07

Odpowiedź Węgrów. Z lewej strony dośrodkowuje Dzsudzsak, ale strzał Szalaia wybity na rzut rożny.

18:10

Kolejny rzut rożny dla Portugalii. Strzał głową Pepe pewnie wyłapuje bramkarz.

01:16

Gra chwilowo się uspokoiła. Dużo wymiany podań w środku pola.

18:11

Kolejne dośrodkowanie w pole karne Węgrów. Znów nad bramką strzelał głową Nani.

18:13

Żółta kartka dla Guzmicsa. Zawodnik Wisły Karków faulował Naniego.

18:16

Dużo dośrodkowań w pole karne Kiraly'ego. Narazie same nieskuteczne. W międzyczasie Ronaldo bije kolejny rekord.

Ronaldo rekordzistą pod względem liczby występów na mistrzostwach Europy

18:18

Podobnie jak na boisku, kibice również prowadza wyrównany bój.

18:22

Węgry - Portugalia 1:0

GOOOOOOL!!!!!! GERA!!!! ALEŻ UDERZENIE!!!!

18:21

Rzut rożny dla Węgier. Piłka wybita przed pole karne, gdzie czekał Zoltan Gera. Ten uderza na bramkę i zasłonięty Rui Patricio nie broni strzału. Jak narazie Portugalia poza turniejem!

18:23

Sfrustrowany Ronaldo uderza z rzutu wolnego z lewej strony. Piłka odbija się od muru i trafia w ręce bramkarza. Korzystniejsze byłoby chyba dośrodkowanie...

18:24

Okazja Wegrów. Strzał Eleka z lewej strony pola karnego broni Rui Patricio.

18:26

Podopieczni Fernando Santosa popełniają coraz więcej błędów. Chyba niepotrzebnie zaczęli się spieszyć.

18:27

Wszystkie piłki zagrywane na Ronaldo. W konsekwencji obrońcy łatwo przewidują ruchy przeciwnika.

18:28

Zobaczcie gola Gery.

Węgry - Portugalia 1:0. Piękny gol Gery

18:29

Wreszcie celny strzał Ronaldo. Gabor kiraly broni jednak strzał z rzutu wolnego.

18:31

Portugalczycy przejęli kontrolę. Posiadanie piłki zdecydowanie na ich korzyść. Niestety nic z tego nie wynika i w ich szeregi wplata się nerwowość.

18:33

Węgrzy zdecydowanie nastawili się na kontry. Schemat najprostszy z możliwych. Zagranie na skrzydło do Lovrencicsa, który dośrodkowuje na Szalaia. narazie napastnik Węgrów skutecznie blokowany.

18:35

Ronaldo bierze ciężar gry na siebie. Chce strzelać z rzutu wolnego na bramke Węgrów dosłownie z każdej pozycji. Piłka ląduje na trybunach.

18:36

Piłkarze preferują różne typy bielizny...

18:39

Portugalia próbuje ataku pozycyjnego. Jak narazie nie potrafią zagrozić Węgrom.

18:40

Gooolaa nie ma.. Dośrodkowanie z lewej strony pola karnego do Pepe. Portugalczyk na wyraźnym spalonym.

18:41

Pepe szybko wraca do obrony. Lovrencics podaje po ziemii do Szalaia, ale obrońca Realu Madryt na posterunku.

18:44

Węgry - Portugalia 1:1

Prostopadłe podanie Ronaldo do naniego. Ten z pierwszej piłki uderza lewą nogą w krótki róg bramki Kiraly'ego. Portugalia wraca do gry!

18:42

GOOOOOOL!!!!! NANI!!!

18:44

Finezyjnego loba próbował właśnie jeden z Węgrów. Rui Patricio nie dał się zaskoczyć.

18:45

Sędzia dolicza minutę.

18:51

Podopieczni Snatosa chcą iść za ciosem. Jednak znów nastawili się na centry w pole karne. Sędzia kończy pierwszą połowę.

18:50

Sprawdźcie jak swoją drugą bramkę na tym turnieju strzelił Nani.

Węgry - Portugalia 1:1. Gol Naniego

18:54

Jak narzie kibice Cristiano Ronaldo nie mają powodów do zadowolenia. Trzeba jednak przyznać, że fryzura całkiem oryginalna.

19:00

Wracamy do Lyonu! Piłkarze już wybiegają na boisko.

19:02

Zmiana w Portugalii. Na boisku pojawia się Renato Sanchez, który zmienia Moutinho. Zmiana też u Węgrów. Na murawie pojawia się Barnabas Bese w miejsce Zoltana Gery.

19:03

Węgry - Portugalia 2:1

GOOOOOOOL!!!!! DZSUDZSAK!!!!

19:05

Ależ początek marzenie! Na 21. metrze faulowani Węgrzy. Piłkę ustawia Dzsudzsak i strzela na bramkę Rui Patricio. Ta odbija się od muru i myli bramkarza rywali.

19:06

Węgry - Portugalia 2:2

GOOOOOOOL!!! RONALDO!!!!!

19:08

Piękna bramka Cristiano! Z prawej strony piłkę wrzuca Joao Mario i Ronaldo strzałem piętką pokonuje bramkarza! CR7 jest pierwszym piłkarzem, który strzelał na czterech kolejnych mistrzostwach Europy.

19:10

Portagalia przed kolejną szansą! Znów centra Z prawej strony boiska. Tym razem napastnik Portugalii nie zdołał dojść do piłki.

19:11

Węgry - Portugalia 3:2

GOOOOOOOL!!!! ZNOWU DZSUDZSAK!!!!!!

19:13

Dzsudzsak strzela z rzutu rożnego, ale piłka odbija się od muru. Kapitan Węgrów dobiega do piłki i schodzi na lewą nogę. Strzał po drodze odbija się jeszcze od Naniego i trafia do siatki. Ależ emocje!

19:15

Oto pierwsze trafienie Kapitana Węgrów.

19:17

Znów dużo walki w środku pola. Szybka odpowiedź Ronaldo i jego historyczny gol.

Węgry - Portugalia 2:2. Gol Ronaldo piętą

19:18

Zmiana w Portugalii. Na boisku pojawia się Quaresma zastępując Andre Gomesa.

19:18

Węgry - Portugalia 3:3

GOOOOOOOL!!! RONALDO!!!!

19:20

Świetne dośrodkowanie z lewej strony w pole karne. najwyżej wyskakuje Ronaldo i trafia do bramki po strzale głową.

19:21

Ależ było blisko! Węgrzy trafiają w słupek!

19:23

Ronaldo przed szansą, ale był na spalonym. Oto Dzsudzsak poraz drugi.

Węgry - Portugalia 3:2. Drugi gol Dzsudzsaka

19:25

Portugalia nie przestaje nacierać na rywali. Tak jakby w tej drugiej połowie zaczęli wierzyć w siebie i pokazują charakter.

19:27

Chwilowo jest spokojnie, więc zobaczcie drugą bramkę Ronaldo. Przy okazji też zmiana. Schodzi Szalai, a zastępuje go Nemeth.

Węgry - Portugalia 3:3. Drugi gol Ronaldo

19:29

Portugalczycy cierpliwie rozgrywają swój atak pozycyjny. Znowu dośrodkowanie na Ronaldo, ten jednak strzela głową obok bramki.

19:33

Znowu okazja Ronaldo! Piłka po strzale z woleja odbija się od murawy i przelatuje nad poprzeczką! narazie bez wątpienia najlepszy mecz tych mistrzostw.

19:34

Tym razem szaleje Quaresma. Najpierw przejmuje piłkę, ogrywa rywala jednak strzela z dystansu obok bramki Węgrów.

19:35

Oblężenie bramki Kiraly'ego! Groźne podanie w pole karne, jednak napastnik Portugalii skutecznie blokowany.

19:37

Zmiana. Boisko opuszcza Nani. W jego miejsce Danilo.

19:39

Roszada także u Węgrów. Za Lovrencicsa wchodzi Zoltan Stieber.

19:40

Węgrzy zaczynaja grac na czas. Długa wymiana piłki między środkowymi obrońcami i bramkarzem.

19:42

Przy obecnych wynikach obie drużyny awansują, ale Portugalczycy dążą do zwycięstwa. Zajmując drugie miejsce w grupie w kolejnym meczu zmierzą się z Anglią.

19:44

Portugalia szanuje piłkę nie chcąc się narazić na groźną kontrę. Węgrzy grają na czas.

19:47

Kolejna okazja dla Ronaldo. Znów próbował z rzutu wolnego jednak nieskutecznie. Strzał z 35 metrów przechodzi nad bramką. Sędzia dolicza 3 minuty.

19:48

Węgrzy szanują piłkę. Wymieniają dużo podań na własnej połowie. Jedni i drudzy chcą już chyba zakończyć to spotkanie.

19:50

Koniec spotkania! Ostatecznie remis! Ależ spotkanie w Lyonie! Dziękuję za wspólnie przeżyte emocje i zapraszam na kolejne spotkania!