Zwycięstwo w ostatniej sekundzie! Islandia w 1/8 finału z Anglią!

W rozgrywanym na Stade de France meczu Islandia w ostatnich sekundach pokonała Austrię 2:1 i w 1/8 finału zmierzy się w Nicei z Anglią. Zwycięską bramkę zdobył Arnor Ingvi Traustason. Austria kończy turniej na ostatnim miejscu w grupie F.

Obie drużyny przed meczem miały szanse na awans - Islandczykom wystarczył remis (dobry bilans bramkowy), Austriacy natomiast musieli koniecznie wygrać. Szykowało się emocjonujące spotkanie.

Lars Lagerback nie dokonał żadnych zmian, w przeciwieństwie do Marcela Kollera. Szwajcar bowiem zrezygnował z Martina Harnika - jego miejsce na prawym skrzydle zajął Florian Klein, a na prawej obronie zaczął Aleksandar Dragović.

Jak się okazało w 18. minucie, lepszą taktykę obrał selekcjoner Islandii. Bramkę zdobył Jon Davi Bodvarsson. To jego drugi gol w kadrze. Pierwszego strzelił w eliminacjach Euro 2016 z Turcją - podopieczni Larsa Lagerbacka wygrali wtedy 3:0. Można więc powiedzieć, że gdy Bodvarsson strzela, Islandia zawsze wygrywa.

Snajper 1.FC Kaiserslautern wykorzystał kapitalny wrzut z autu (a więc stały fragment gry - specjalność Islandczyków) Arona Gunnarssona, przedłużenie główką Kariego Arnasona oraz bierność austriackiej obrony i - również główką - otworzył wynik spotkania.

Przed szansą na wyrównanie Austriacy stanęli w 36. minucie. Ari Freyr Skulason przytrzymał w szesnastce za rękę Davida Alabę. Sędzia Szymon Marciniak odgwizdał rzut karny i pokazał Islandczykowi żółtą kartkę. Do piłki, ku zaskoczeniu wszystkich, nie podszedł sam poszkodowany, ale Aleksandar Dragović. Zawodnik Dynama Kijów spanikował i trafił w słupek.

Podopieczni Kollera dopięli swego dopiero w 60. minucie. Kapitalną sytuacją popisał się Alessandro Schoepf. Zawodnik Schalke 04 urządził sobie w Saint Denis prawdziwy  slalom olimpijski!

Schoepf wpadł w pole karne na pełnej szybkości, minął efektownym dryblingiem kilku rywali i uderzył obok bezradnego Hannesa Halldorssona. Podręcznik. Warto dodać, że Schoepf wszedł na boisko dopiero w 46. minucie zmieniając Sebastiana Proedla.

Należy, że w 75. minucie błąd popełnił Szymon Marciniak, który nie odgwizdał rzutu karnego po ręce Kleina we własnym polu karnym, a także pochwalić Kariego Arnasona, który dwukrotnie wybił piłkę z linii bramkowej.

Gdy wszyscy myśleli, że wynik już się nie zmieni, w 94. minucie Islandczycy popisali się kapitalną kontrą, którą perfekcyjnie wykończył Arnor Ingvi Traustason. Zawodnik IFK Norrkoeping wszedł na boisko w 80. minucie i zapewnił drużynie awans do 1/8 finału z drugiego miejsca. Niesamowita historia!

Islandia - Austria 2:1 (1:0)

Bramki: Boedvarsson (18), Traustason (90+4) - Schoepf (60). Sędzia: Szymon Marciniak (Polska). Widzów: 73 000.

Islandia: Hannes Halldorsson - Birkir Saevarsson, Ragnar Sigurdsson, Kari Arnason, Ari Skulason - Johann Gudmundsson (86. Sverrir Ingason), Aron Gunnarsson, Gylfi Sigurdsson, Birkir Bjarnason - Jon Dadi Boedvarsson (71. Elmar Bjarnason), Kolbeinn Sigthorsson (80. Arnor Ingvi Traustason).

Austria: Robert Almer - Aleksandar Dragovic, Sebastian Proedl (46. Alessandro Schoepf), Martin Hinteregger, Christian Fuchs - Florian Klein, Stefan Ilsanker (46. Marc Janko), David Alaba, Julian Baumgartlinger, Marko Arnautovic - Marcel Sabitzer (78. Jakob Jantscher).

Żółta kartka: Skulason, Sigthorsson, Arnason, Halldorsson - Janko.