Petković straszy: Możemy się poprawić o 10 procent!

Piłka nożna
Petković straszy: Możemy się poprawić o 10 procent!
fot. PAP

Pewność siebie bije od Adama Nawałki. "Jesteśmy dobrze przygotowani" - powtarza non stop. Jednak Vladimir Petković również jest pewny siebie. Ba, twierdzi, że każdy z jego podopiecznych może się poprawić o 10 procent! "Polska nie traci goli" - mówię. Petković odpowiada z przekonaniem: "Chcemy zmienić ten trend". A wcześniej mówi: "Nie będziemy się oglądać na Polaków, zagramy swoją grę".

Nie jest łatwo przyjść po Ottmarze Hitzfeldzie, który zapisał świetną kartę ze Szwajcarią. Wprowadził reprezentację do dwóch finałów Mundiali. Na pierwszym wygrał z późniejszymi mistrzami świata Hiszpanami, co stanowiło sensację na początek turnieju. W drugim Mundialu awansował do fazy pucharowej. Odpadł w 1/8 finału po starciu z późniejszym finalistą Argentyną, a jedyna bramka spotkania padła dopiero w 118 minucie po strzale Di Marii. Petković przyszedł i nie jest lubiany przed media. Jednak suwerennie prowadzi drużynę. W Stade Geoffroy Guichard w St. Etienne rozmawiałem z selekcjonerem Helwetów.
 

Jak silna jest Szwajcaria? Silniejsza od Polski?


Jutro poznamy odpowiedź na to pytanie. Postaramy się zagrać jeszcze lepiej niż w ostatnich spotkaniach. Wiadomo, że taki mecz chce się wygrać, powinno się wygrać. I w takim duchu jutro wybiegniemy na boisko.


Nasz selekcjoner podkreśla, że organizacja gry jest ważna. Szwajcaria jednak również jest bardzo dobrze zorganizowana.


Rzeczywiście w dotychczasowych spotkaniach widać było nasza pracę, jeśli chodzi o organizację gry. Jednak jestem przekonany, że każdy z naszych zawodników może się jeszcze poprawić. Każdy może dodać 10 procent więcej. I możemy zagrać spotkanie na podobnym poziomie, jak Polska.


Zapewne analizował pan Polskę - jej silne słabsze strony. Mógłby pan coś o tym powiedzieć?


Oczywiście, że wszystko dokładnie oglądaliśmy - każdy mecz Polaków. Jednak najistotniejsze jutro, aby mieć czystą głowę. Nie chcemy oglądać się na Polaków, chcemy zagrać swoją grę. Zrobimy wszystko, aby zwyciężyć.


Jesteśmy bardzo zadowoleni z naszej obrony. Jednak wierzymy, że nasi napastnicy to też nasza moc - Lewandowski i Milik.


Gratuluję. Macie naprawdę dobrych zawodników. Z tyłu nie tracicie bramek. Jednak chcemy zmienić ten trend.


* * *


Od Petkovica bije pewność siebie. Federacja Szwajcarii jest zadowolona z jego pracy - już przed finałami EURO 2016 otrzymał kontrakt na prowadzenie drużyny narodowej również w eliminacjach mundialu 2018. Jego doświadczenie życiowe jest ciekawe, bo wiele lat pracował w Caritasie, pomagając bezrobotnym i wymagającym pomocy społecznej. Petković uwielbia ofensywny futbol, w oparciu o posiadanie piłki. "Lepiej ją mieć, niż nie" - brzmi jego motto. Każda z drużyn, którą prowadził starała się zdominować rywala. Ciekawe, jak będzie dziś przeciwko Polsce. Może Szwajcaria nas zdominuje - jeśli chodzi o posiadanie piłki - ale zarazem zostanie skutecznie skontrowana?

Roman Kołtoń z Francji, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze