PlusLiga: Zatwierdzono poszerzenie ligi, przywrócono system awansów i spadków

Siatkówka
PlusLiga: Zatwierdzono poszerzenie ligi, przywrócono system awansów i spadków

Zatwierdzono poszerzenie w sezonie 2016/17 ekstraklasy mężczyzn do 16 drużyn i przywrócono system awansów i spadków - poinformowała Profesjonalna Liga Piłki Siatkowej S.A. Nowością jest formuła walki o medale - rozegrany zostanie dwumecz z opcją "złotego seta".

Decyzje dotyczące zmian zatwierdzili prezesi klubów PlusLigi podczas obrad w Łodzi. Dzień wcześniej takie same postanowienia podjęto w odniesieniu do kobiecej ekstraklasy.

 

PlusLiga została powiększona o dwa zespoły. Do rozgrywek dopuszczone zostaną dwie drużyny z 1. ligi - GKS Katowice i KS Espadon Szczecin.

Drużyna, która zajmie ostatnie miejsce w tabeli na koniec rundy zasadniczej wystąpi w barażu z pierwszym spełniającym kryteria regulaminowe z kolejnego szczebla rozgrywek.

 

Kolejna zmiana dotyczy sezonu 2017/18. Ekipy z dwóch ostatnich miejsc w tabeli automatycznie spadną do 1. ligi, a zespół zajmujący 14. pozycję wystąpi w barażu z drużyną z 1. ligi, który zajmie najlepsze miejsce i spełni wymogi regulaminowe. Liczba ekip w ekstraklasie od sezonu 2018/19 wróciłaby do 14.

 

- Uparcie zawsze powtarzam, że moim zdaniem liga była otwarta, każdy mógł wejść, o ile spełniał warunki. Ale ostatnio faktycznie odczuwaliśmy sporą presję środowiska siatkarskiego, więc moim zdaniem rozgrywanie barażu jest zdrowym kompromisem w porównaniu do tego, co było kiedyś, a co funkcjonowało ostatnio. Każdy nowy pomysł musi ulegać ewolucji i dla mnie to jest normalne. Pokazaliśmy, jako miłośnicy siatkówki, że nie jesteśmy twardogłowi i potrafimy słuchać głosu środowiska, nawet kosztem naszych partykularnych interesów - powiedział w rozmowie z serwisem plusliga.pl prezes Łuczniczki Bydgoszcz Piotr Sieńko.

 

Nowością wzorowaną na europejskich pucharach jest formuła walki o medale. Jeśli po dwumeczu oba zespoły będą miały równą liczbę punktów, to zwycięzcę wyłoni "złoty set".

MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze