Dwa lata temu biało-czerwoni wywalczyli na Letzigrund Stadion 12 medali - dwa złote, pięć srebrnych i pięć brązowych. Zdaniem prezesa PZLA Jerzego Skuchy, ze Stadionu Olimpijskiego w Amsterdamie ekipa może przywieźć mniej więcej tyle samo krążków.

"Trzeba wziąć pod uwagę, że najważniejszą imprezą w tym roku są sierpniowe igrzyska w Rio de Janeiro i dopiero tam lekkoatleci powinni osiągnąć najwyższą formę, z wyjątkiem tych, którzy w Brazylii startować nie będą. Ale... Szansę występu mają wszyscy, bowiem do ostatniego dnia mistrzostw, czyli do 10 lipca, można jeszcze uzyskiwać olimpijskie wskaźniki PZLA" - powiedział Skucha.

Z grona ponad 70 lekkoatletów, którzy szykują się do rywalizacji w Amsterdamie, realne szanse startu w igrzyskach ma około 40 osób.

Z udziału w mistrzostwach Europy, z krajowej czołówki, zrezygnowali jedynie Kamila Lićwinko (skok wzwyż), Patryk Dobek (400 m przez płotki) i Tomasz Majewski (pchnięcie kulą).

Do 23. mistrzostw kontynentu zgłoszonych zostało 73 zawodników, przy czym czworo warunkowo. Są to: Renata Pliś (bieg na 5000 m), Dominik Bochenek i Artur Noga na 110 m przez płotki oraz Adrian Świderski w trójskoku. Te osoby muszą do 30 czerwca uzyskać wyniki nie gorsze od wskaźników PZLA. Jeśli się im powiedzie, wówczas do Holandii uda się największa ekipa w historii startów Polaków w datującej się od 1934 roku imprezie.

Skład reprezentacji Polski na lekkoatletyczne mistrzostwa Europy w Amsterdamie (6-10 lipca):

KOBIETY

100 m, 4x100 m
Marika Popowicz-Drapała (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

200 m, 4x100 m
Agata Forkasiewicz (AZS AWF Wrocław)
Anna Kiełbasińska (SKLA Sopot)
Klaudia Konopko (UKS 19 Bojary Białystok)

400 m, 4x400 m
Małgorzata Hołub (KL Bałtyk Koszalin)
Justyna Święty (AZS AWF Katowice)
Patrycja Wyciszkiewicz (OŚ AZS Poznań)

800 m
Joanna Jóźwik (AZS AWF Warszawa)

800 m, 1500 m
Angelika Cichocka (SKLA Sopot)
Sofia Ennaoui (MKL Szczecin)

1500 m
Danuta Urbanik (KKS Victoria Stalowa Wola)   

5000 m
Renata Pliś (MKL Maraton Świnoujście) *

100 m ppł
Karolina Kołeczek (MUKS Wisła Junior Sandomierz)

400 m ppł
Emilia Ankiewicz  (AZS AWF Warszawa)
Joanna Linkiewicz (AZS AWF Wrocław)
Tina Matusińska (UKS Chromik Mysłowice)

3000 m z przeszkodami
Matylda Kowal (CWKS Resovia Rzeszów)

półmaraton
Agnieszka Mierzejewska (MKS MOS Płomień Sosnowiec)
Dominika Napieraj (AZS AWF Wrocław)

trójskok
Anna Jagaciak-Michalska (OŚ AZS Poznań)

tyczka
Justyna Śmietanka (AZS AWF Warszawa)
 
kula
Paulina Guba (OKS Start Otwock)

oszczep
Maria Andrejczyk (LUKS Hańcza Suwałki)  
Marcelina Witek (SKLA Sopot)

młot
Joanna Fiodorow  (OŚ AZS Poznań)
Malwina Kopron   (OŚ AZS Poznań)
Anita Włodarczyk (RKS Skra Warszawa)

siedmiobój
Karolina Tymińska (SKLA Sopot)

4x100 m
Katarzyna Sokólska (UKS 19 Bojary Białystok)
Ewa Swoboda (UKS Czwórka Żory)
Iga Baumgart (BKS Bydgoszcz)

4x400 m
Martyna Dąbrowska (UKS 19 Bojary Białystok)
Ewelina Ptak (WKS Śląsk Wrocław)

MĘŻCZYŹNI

100 m, 4x100 m
Remigiusz Olszewski (KS Gwardia Piła)
Przemysław Słowikowski (WKS Flota Gdynia)

200 m, 4x100 m
Karol Zalewski (AZS UWM Olsztyn)

400 m, 4x400 m
Łukasz Krawczuk (WKS Śląsk Wrocław)
Jakub Krzewina  (WKS Śląsk Wrocław)
Rafał Omelko (AZS AWF Wrocław)

800 m
Adam Kszczot (RKS Łódź)

800 m, 1500 m
Marcin Lewandowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

110 m ppł
Dominik Bochenek (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL) *
Damian Czykier (KS Podlasie Białystok)
Artur Noga (SKLA Sopot) *

400 m ppł
Patryk Adamczyk (RLTL ZTE Radom)
Robert Bryliński (OŚ AZS Poznań)
Jakub Smoliński (RLTL ZTE Radom)

3000 m z przeszkodami
Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów)

półmaraton
Marcin Chabowski (STS Pomerania Szczecin)
Szymon Kulka (ULKS Lipinki)

trójskok
Karol Hoffmann (MKS Aleksandrów Łódzki)
Adrian Świderski (WKS Śląsk Wrocław) *
   
wzwyż
Sylwester Bednarek (RKS Łódź)

tyczka
Piotr Lisek (OSOT Szczecin)
Robert Sobera (AZS AWF Wrocław)
Paweł Wojciechowski (CWZS Zawisza Bydgoszcz SL)

kula
Konrad Bukowiecki (PKS Gwardia Szczytno)
Michał Haratyk  (AZS AWF Kraków)

dysk
Piotr Małachowski (WKS Śląsk Wrocław)
Bartłomiej Stój (KKS Victoria Stalowa Wola)
Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki)

oszczep
Marcin Krukowski (KS Warszawianka)
Łukasz Grzeszczuk (KS Warszawianka)
Kacper Oleszczuk (KS Polonia Pasłęk)

młot
Paweł Fajdek (KS Agros Zamość)
Wojciech Nowicki (KS Podlasie Białystok)

dziesięciobój
Paweł Wiesiołek (KS Warszawianka)

4x100 m
Krzysztof Grześkowiak (OŚ AZS Poznań)
Adam Pawłowski (OŚ AZS Poznań)
Grzegorz Zimniewicz (UKS Achilles Leszno)

4x400 m
Kacper Kozłowski (AZS UWM Olsztyn)
Michał Pietrzak (AZS AWF Katowice)
Przemysław Waściński (MUKS Kadet Rawicz)

*/ zobowiązani do potwierdzenia minimum PZLA do 30 czerwca.