Mistrzowie zdetronizowani! Włosi wygrali w szlagierze 1/8 finału Euro 2016

W szlagierowej konfrontacji 1/8 finału Euro 2016 piłkarze Włoch pokonali Hiszpanię 2:0 po bramkach Giorgio Chielliniego i Graziano Pelle. Taki wynik oznacza, że Hiszpanie nie obronią tytułów mistrzowskich wywalczonych na dwóch poprzednich turniejach w 2008 i 2012 roku.

Antonio Conte zapowiadał, że jego drużyna nie będzie „barankiem ofiarnym” w starciu z Hiszpanami. La Roja triumfowała w dwóch ostatnich turniejach o mistrzostwo Europy, dwukrotnie ogrywając po drodze Włochów. Na Euro 2008 Hiszpanie wyeliminowali Włochów w ćwierćfinale, gdy po bezbramkowym spotkaniu lepiej wykonywali rzuty karne (4-2). W 2012 roku obie ekipy zmierzyły się w wielkim finale, w którym Hiszpanie znokautowali rywali, wygrywając 4:0.

Mimo, iż obie drużyny miały przed spotkaniem taki sam bilans zwycięstw i porażek na Euro 2016, to Włosi zakończyli rywalizację grupową na lepszym niż Hiszpanie, pierwszym miejscu. Podopieczni Antonio Conte w pięknym stylu pokonali Belgów 2:0 oraz wywalczyli trzy punkty w końcówce spotkania ze Szwecją. Porażkę ponieśli w ostatnim  meczu przeciwko Irlandii, gdy zagrali rezerwowym składem. Hiszpanie w grupie D uplasowali się na drugim miejscu. Na inaugurację pokonali Czechów 1:0, chociaż rezultat ten zupełnie nie odzwierciedla kontroli i dominacji jaką mieli w tym meczu Hiszpanie. Następnie przyszło efektowne zwycięstwo 3:0 nad reprezentacją Turcji. W ostatnim meczu podopieczni del Bosque sensacyjnie ulegli 1:2 Chorwacji.

Od samego początku hitowego starcia 1/8 finału przewagę uzyskali Włosi.  Już w 9. minucie David de Gea uratował Hiszpanów przed stratą gola, gdy po dośrodkowaniu z rzutu wolnego, strzałem głową popisał się Graziano Pelle. Dwie minuty później, po strzale Emanuele Giaccheriniego David de Gea sparował piłkę na słupek. Napór piłkarzy Italii nie słabł. W 29. minucie niewiele brakowało, by Sergio Ramos umieścił piłkę we własnej bramce.

Gol wisiał w powietrzu od pierwszych minut, a szczęście dopisało Włochom w 33. minucie gry. Po strzale Edera z rzutu wolnego, David de Gea "wypluł" piłkę, doskoczyli do niej Emanuele Giaccherini oraz Giorgio Chiellini, który zdołał wpakować piłkę do siatki rywali. Jeszcze przed przerwą wynik mógł podwyższyć Emanuele Giaccherini, ale po jego strzale, nie po raz pierwszy w tym meczu, uratował Hiszpanów  David de Gea.

Pierwsze minuty drugiej części gry również przebiegały pod dyktando piłkarzy Italii. W 55. minucie Graziano Pelle podał do Edera, ale napastnik Interu Mediolan przegrał pojedynek sam na sam z hiszpańskim bramkarzem.

Z minuty na minutę zaczęli dochodzić do głosu Hiszpanie.  Andres Iniesta próbował zaskoczyć  Gianluigi Buffona strzałami z dystansu, ale bez powodzenia. Jeszcze w ostatniej minucie doświadczony bramkarz, kapitalną interwencją po strzale Gerarda Pique z kilku metrów, uratował Włochów przed dogrywką. Chwilę później piłkarze Italii wyprowadzili zabójczą kontrę, którą celnym strzałem zwieńczył Graziano Pelle. To trafienie przesądziło o awansie podopiecznych Antonio Conte do czołowej ósemki Euro 2016. W walce o półfinał Włosi zmierzą się 2 lipca w Bordeaux z Niemcami.