Dudek indywidualnym mistrzem Polski na żużlu

Żużel

Żużlowiec Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra Patryk Dudek wywalczył w Lesznie tytuł indywidualnego mistrza Polski. Srebrny medal zdobył Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno), a brązowy Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław).

Czwarte miejsce w wyścigu finałowym zajął Krystian Pieszczek (Ekantor. pl Falubaz Zielona Góra).

Dudek był bezkonkurencyjny na leszczyńskim torze. Z kompletem punktów wygrał rundę zasadniczą i pewnie zwyciężył w finale. W decydującym wyścigu przez cztery okrążenia musiał jednak odpierać ataki miejscowego zawodnika Piotra Pawlickiego, który przed własną publicznością chciał sięgnąć po złoto.

Pawlicki nie miał jednak łatwej drogi po srebro, bowiem dwukrotnie uczestniczył w groźnie wyglądających upadkach. W piątym biegu został nieprzepisowo zaatakowany przez swojego brata Przemysława. W tym karambolu ucierpiał także Kacper Gomólski. Obaj zawodnicy utykając, ale o własnych siłach wrócili do parkingu. Potem młodszy z braci Pawlickich w 13. wyścigu tuż po starcie wjechał w dmuchaną bandę. Nic mu się nie stało, ale tym razem karetką wrócił do parku maszyn.

Z kolei broniący tytułu Janowski jeździł w fazie zasadniczej dość przeciętnie, jak na swoje możliwości. Rzutem na taśmę awansował do półfinału, w którym jadąc na trzeciej pozycji został podcięty przez Bartosza Zmarzlika. Gorzowianin został wykluczony z powtórki, a Janowski kosztem Roberta Miśkowiaka awansował do finału. Postawa Miśkowiaka w Lesznie była pozytywnym zaskoczeniem. Zawodnik pierwszoligowego Orla Łódź "objeżdżał" zawodników z ekstraligi, ale ostatecznie musiał zadowolić się piątym miejsce.

O duży niedosycie mógł mówić Pieszczek, który na drugim miejscu zakończył rundą zasadniczą i razem z Dudkiem bezpośrednio awansował do finału. W nim jednak nie odegrał znaczącej roli.

Dla Dudka był to pierwszy medal zdobyty w seniorskich indywidualnych mistrzostwach kraju, dla Pawlickiego z kolei jest to drugi tytuł wicemistrza Polski. W tej klasyfikacji prowadzi Tomasz Gollob, który ma osiem złotych medal, drugi jest Zenon Plech - pięć.

Wyniki:
 1. Patryk Dudek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra)       15 (3,3,3,3,3) i 1. miejsce w finale
 2. Piotr Pawlicki (Fogo Unia Leszno)                    11 (3,3,2,1,2) i 2.miejsce w finale
 3. Maciej Janowski (Betard Sparta Wrocław)               8 (3,0,2,2,1) i 3. miejsce w finale
 4. Krystian Pieszczek (Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra) 11 (2,3,3,2,2) i 4. miejsce w finale
 5. Robert Miśkowiak (Orzeł Łódź)                        11 (3,2,3,0,3) i 3. miejsce w półfinale
 6. Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów Wlkp.)                 11 (2,2,1,3,3) i 4. miejsce w półfinale
 7. Tomasz Jędrzejak (Betard Sparta Wrocław)              7 (0,2,3,2,0)
 8. Grzegorz Zengota (Fogo Unia Leszno)                   7 (2,1,0,3,1)