Liga Światowa: Brazylia pokonała Polskę na inaugurację turnieju w Nancy

Spotkanie Brazylii z Polską zainaugurowało turniej fazy interkontynentalnej Ligi Światowej w Nancy. W pierwszym w tym sezonie starciu pomiędzy mistrzami i wicemistrzami świata górą byli siatkarze Canarinhos, którzy pewnie wygrali w trzech setach.

Po turniejach w Kaliningradzie i Łodzi polscy siatkarze pojechali do Nancy. Poza Brazylią rywalami Polaków będą: gospodarze - Francuzi oraz Belgowie. W dotychczasowych spotkaniach Ligi Światowej Polacy rozegrali sześć spotkań, wygrywając zaledwie dwa:  z Bułgarią oraz Argentyną, ale selekcjoner najczęściej grał eksperymentalnym składem. Biało-czerwoni mają zapewniony awans do ”Final Six”, gdyż będą gospodarzem turnieju głównego, który w dniach 13-17 lipca odbędą się w Krakowie.

Do Francji Stephane Antiga zabrał piętnastu siatkarzy i już wcześniej podjął decyzję, że poza składem znalazł się skrzydłowy Artur Szalpuk.

Z Brazylią w Lidze Światowej biało-czerwoni mierzyli się wcześniej 33. krotnie. Aż 23 z tych starć padły łupem Canarinhos. Podopieczni Bernardo Rezende w tabeli tegorocznej edycji rozgrywek zajmują drugie miejsce ustępując jedynie Serbii, która jako jedyna znalazła na nich sposób.

Polacy starcie z Brazylią w Nancy rozpoczęli od dwóch asów serwisowych Grzegorza Łomacza. W kolejnych akcjach biało-czerwoni nadal zaskakiwali rywali skutecznymi zagrywkami i utrzymywali przewagę na obu przerwach technicznych (5:8, 13:16). Jak się okazało, były to miłe złego początki... W końcówce siatkarze Canarinhos zdołali odrobić straty i doprowadzili do rywalizacji na przewagi. Wojnę nerwów 30:28 wygrali Brazylijczycy, choć biało-czerwoni mieli swoje szanse na zakończenie seta.

Partia numer jeden była najbardziej emocjonującym i zaciętym setem w tym spotkaniu. W drugiej odsłonie wyrównana walka trwała do stanu 20:20, później podopieczni Bernardo Rezende odskoczyli Polakom i pewnie wygrali 25:21. W trzecim secie od drugiej przerwy technicznej (16:14) na parkiecie istniała tylko jedna drużyna. Brazylijczycy punktowali seriami i zdecydowanie wygrali 25:16.

Brazylia – Polska 3:0 (30:28, 25:21, 25:16)

Brazylia: Bruno (1), Wallace (14), Mauricio Souza (11), Lucas (11), Lucarelli (10), Mauricio Borges (8) - Tiago (libero) oraz William i Evandro (1).
Polska: Konarski (4), Kłos (7), Łomacz (4), Kubiak (9), Buszek (4), Bieniek (7) - Zatorski (libero) oraz Kurek (5), Bednorz (1), Możdżonek i Woicki.