MP w ciężarach: Bezkonkurencyjny Adrian Zieliński ze złotem

Inne
MP w ciężarach: Bezkonkurencyjny Adrian Zieliński ze złotem
fot. PAP

Złoty medalista olimpijski z Londynu w kat. 85 kg Adrian Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz) wywalczył na pomoście w Mroczy tytuł mistrza Polski w podnoszeniu ciężarów w kat. 105 kg. Drugiego Arkadiusza Michalskiego wyprzedził o 13 kg.

Mistrz olimpijski pokazał w swojej rodzinnej miejscowości, że jest w świetnej formie. Uzyskał w dwuboju 409 kg poprawiając swój rekord życiowy i jako 28. zawodnik w historii dołączył do tak zwanego klubu 400. Drugie miejsce zajął Arkadiusz Michalski (KS Budowlani Opole) - 396 kg, a trzeci był Kornel Czekiel (KS Budowlani Opole) 360 kg.

 

Identyczną kolejność zanotowano zarówno w rwaniu jak i podrzucie. W tym ostatnim Zieliński o wygraną walczył z Michalskim, ale nie udało mu się podnieść ciężaru ważącego 225 kg, mimo to wygrał dzięki mniejszej wadze ciała.

 

„Szkoda tego ostatniego podejścia, bo to nie jest dla mnie duży ciężar, podnoszę takie na treningach. Muszę jednak jeszcze popracować nad górą i wtedy myślę, że będzie ok. Na igrzyskach wystartuję w niższej kategorii wagowej 94 kg i mam nadzieję, że po zrzuceniu paru kilogramów nie ubędzie mi mocy. Skupiam się teraz na igrzyskach i odpowiednio dopracowanej diecie. O klubie 400 marzyłem od początku kariery i cieszę się, że w końcu udało się tego dokonać. Bycie w tym elitarnym klubie to zaszczyt, ale i dobry prognostyk przed igrzyskami” – powiedział po zakończonej rywalizacji Zieliński.

 

Największą niespodzianką piątkowych zmagań był nieudany występ brązowego medalisty olimpijskiego z Londynu Bartłomieja Bonka. Zawodnik KS Budowlani Opole trzykrotnie podchodził do ciężaru 180 kg w rwaniu i nie podniósł go ani razu. Do rywalizacji w podrzucie nie przystąpił w ogóle i skomplikował swoje szanse na nominację do kadry na igrzyska.

 

Pod nieobecność Adriana Zielińskiego w kategorii 94 kg mistrzem Polski został jego młodszy brat Tomasz (CWS Zawisza Bydgoszcz), uzyskując w dwuboju 390 kg. Wyprzedził o 19 kg drugiego Łukasza Grelę (KU AZS AJD Częstochowa), trzeci był Bartosz Samp (MKS Rzemieślnik Malbork) – 345 kg. Dokładnie tak samo ułożyła się klasyfikacja w rwaniu i podrzucie.

 

Wśród pań w kategorii 58 kg nie zabrakło niespodzianek. W dwuboju najlepsza okazała się dzięki lżejszej wadze Katarzyna Kraska (KPC Górnik Polkowice), która tytuł mistrzyni Polski zdobyła po raz pierwszy w karierze. Tuż za nią, choć z tym samym wynikiem – 200 kg uplasowała się faworytka i ubiegłoroczna mistrzyni Polski Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra). Brąz wywalczyła Monika Dzienis (Talent Wrocław), która o dziesięć kilogramów w dwuboju pokonała Agatę Rok (SKS Feniks Siedlce).

 

W Mroczy walka toczy o pięć nominacji olimpijskich - cztery wśród panów i jedną wśród pań. W sobotę i w niedzielę rozdane zostaną medale mistrzostw Polski w kolejnych kategoriach wagowych. Kilka dni później ogłoszony zostanie skład reprezentacji, która wystartuje w Rio de Janeiro.

 

Wyniki piątkowej rywalizacji:
  
  Kobiety:
  
  kat. 58 kg
  1. Katarzyna Kraska (KPC Górnik Polkowice) – 200 kg (87 + 113) 
  2. Joanna Łochowska (UKS Zielona Góra)   – 200 (90 + 110) 
  3. Monika Dzienis (Talent Wrocław)     – 178 (83 + 95)
  
  Mężczyźni:
  
  kat. 94 kg
  
  1. Tomasz Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz) – 390 (177 + 213) 
  2. Łukasz Grela (KU AZS AJD Częstochowa)   – 371 (171 + 200) 
  3. Bartosz Samp (MKS Rzemieślnik Malbork)  – 345 (155 + 190)
  
  kat. 105 kg
  
  1. Adrian Zieliński (CWZS Zawisza Bydgoszcz) - 409 (188 + 221) 
  2. Arkadiusz Michalski (KS Budowlani Opole) - 396 (175 + 221)
  3. Kornel Czekiel (KS Budowlani Opole)    - 360 (160 + 200) 
  
MC, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze