Rajd Polski: Tanak i Ogier łeb w łeb na Mikołajki Arenie

Moto

Lider Rajdu Polski, 7. rundy mistrzostw świata Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) i obrońca tytułu Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) uzyskali taki sam czas na superoesie Mikołajki Arena kończącym piątkowy etap. Obaj przejechali trasę w 1.46,0.

Tanak utrzymał prowadzenie w rajdzie, drugi jest Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC) ze stratą 4,2 s, a trzeci Nowozelandczyk Hayden Paddon (Hyundai I20 WRC) – strata 10,2 s. Czwarty w klasyfikacji Ogier traci do Tanaka już 16,3 s.

 

„To chyba mój najlepszy rajdowy dzień w życiu. Jechaliśmy swoim tempem, mam dobre wyczucie. Zobaczymy jak będzie jutro. Jeśli wszystko będzie w porządku, będę walczył o utrzymanie pozycji” - powiedział szczęśliwy Tanak.

 

Na torze w Mikołajkach kierowcy ponownie rywalizowali w parach w wyścigu równoległym. Tanak spotkał się z Belgiem Thierrym Neuvillem (Hyundai I20 WRC) i pokonał go o 1,2 s. Ogier pojechał w parze z Hiszpanem Danim Sordo i był szybszy o 1,3 s.

 

Francuz jednak nie tryskał dobrym humorem, tak jak Estończyk. „Mam obawy przed jutrzejszym dniem. Dzisiaj atakowałem maksymalnie jak mogłem, nic więcej zrobić nie mogłem” - powiedział trzykrotny mistrz świata.

 

W innej ciekawej parze rywalem Mikkelsena był jego rodak Mads Oestberg (Ford Fiesta WRC). Kierowca ekipy Volkswagena wygrał, ale był szybszy tylko o 0,1 s.

 

Rywalem Paddona był Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC), który w tym sezonie nie odnosi spektakularnych sukcesów. Tym razem Fin był szybszy, pojechał o 0,7 s szybciej od rywala. W klasyfikacji rajdu Latvala jednak jest tylko szósty, ma już ponad 35 s straty do Tanaka.

 

W WRC2 debiutujący w mistrzostwach świata Kajetan Kajetanowicz (Ford Fiesta R5) miał pecha na jednym z popołudniowych odcinków. Wpadł w głęboką koleinę, jaką wyżłobiły koła samochodów WRC, uderzył w kamień, rozbił całkowicie felgę w przednim, prawym kole, a do tego uszkodził tarczę hamulcową. Koło załoga wymieniła na odcinku, ale tarczy hamulcowej już nie. Kajetanowicz stracił na tym OS-ie prawie trzy minuty i przestał się liczyć w walce o podium w WRC2. Na sobotę organizatorzy zaplanowali trzy dwukrotnie pokonywane odcinki: Gołdap (14,75 km), Stańczyki (25,27 km) i Babki (21,02 km) oraz na koniec dnia ponownie superoes w Mikołajkach. Pierwszy OS wystartuje o 9.55.

 

Wyniki (po 9 z 21 odcinków specjalnych):
  
  1. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC)      1:01.23,0
  2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC)   strata 4,2 
  3. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai I20 WRC)   10,2 
  4. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC)       16,3 
  5. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC)     20,4 
  6. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC)     36,6 
  7. Stephane Lefebrve (Francja/Citroen DS3 WRC)    39,4 
  8. Craig Breen (Irlandia/Citroen DS3 WRC)       41,1
  
kl, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze