Sensacyjna porażka Belgów! Walia zagra z Portugalią w półfinale Euro 2016

W drugim ćwierćfinale Euro 2016 Walia wygrała z Belgią 3:1. W walce o finał podopieczni Chrisa Colemana zmierzą się z Portugalią, która w czwartek pokonała po serii rzutów karnych Polskę.

Obie ekipy mierzyły się ze sobą w kwalifikacjach Euro 2016. Pierwsze starcie obu drużyn, rozegrane w Brukseli, zakończyło się bezbramkowym remisem, zaś w rewanżu - niemal dokładnie rok temu - Walijczycy zwyciężyli u siebie 1:0 po golu swej największej gwiazdy Garetha Bale'a. Eliminacyjni rywale stanęli naprzeciw siebie na Stade Pierre Mauroy w Lille, a stawką był tym razem półfinał mistrzostw Europy.

Już w 7. minucie meczu zakotłowało się w polu karnym Walijczyków i mogła paść pierwsza bramka dla Belgii: Yannick Ferreira Carrasco uderzał z kilku metrów wprost w bramkarza, dobitkę Thomasa Meuniera wybili z linii bramkowej walijscy obrońcy, a w trzeciej próbie - tym razem w wykonaniu  Edena Hazarda, udało się wybić piłkę na rzut rożny. Kilka minut później Gareth Bale ruszył lewym skrzydłem i zakończył ten rajd strzałem w boczną siatkę.

Wynik otworzył w 13. minucie Radja Nainggolan, który zaskoczył bramkarza rywali kapitalnym uderzeniem z okolicy 25. metra. W kolejnych minutach coraz bardziej widoczna była przewaga Belgów, ale to Walijczycy mieli szansę na wyrównanie, gdy kapitalną interwencją po strzale Neila Taylora popisał się Thibaut Courtois.

W 30. minucie padła wyrównująca bramka. Dośrodkowanie Aarona Ramseya z rzutu rożnego, w polu karnym przeciął strzałem głową Ashley Williams i piłka wpadła do belgijskiej bramki. Teraz to Walijczycy przejęli inicjatywę, próbowali strzałami z dystansu zaskoczyć bramkarza rywali, ale bez powodzenia i wynik w tej części gry nie uległ już zmianie.

Na początku drugiej połowy do ataku ruszyli Belgowie, ale w 55. minucie otrzymali niespodziewany cios. Gareth Bale podał z głębi pola, Aaron Ramsey wrzucił piłkę z prawego skrzydła, a Hal Robson-Kanu zabawił się w polu karnym z trójką obrońców i strzałem z okolicy 10. metra pokonał bramkarza rywali.

Belgowie dążyli do odrobienia strat. Kevin De Bruyne uderzał z rzutu wolnego, kilka minut później dograł wzdłuż linii bramkowej do Romelu Lukaku, ale obrońcy zdołali wybić piłkę w ostatniej chwili. Później strzałem głową próbował zaskoczyć bramkarza rywali Marouane Fellaini, a w 80. minucie z dystansu przymierzył Axel Witsel, ale piłka poszybowała nad poprzeczką walijskiej bramki.

W 86. minucie Walijczycy rozstrzygnęli sprawę. Chris Gunter dośrodkował do Sama Vokesa, który strzałem głową pokonał Thibauta Courtois i tym samym dobił rywali.

Ćwierćfinał Euro 2016:

Walia - Belgia 3:1 (1:1)

Walia: Wayne Hennessey - Neil Taylor, James Chester, Ashley Williams, Ben Davies, Chris Gunter - Joe Allen, Joe Ledley (78. Andy King), Aaron Ramsey (90. James Collins) - Hal Robson-Kanu (80. Sam Vokes), Gareth Bale.

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Jason Denayer, Jordan Lukaku (75. Dries Mertens) - Yannick Carrasco (46. Marouane Fellaini), Radja Nainggolan, Kevin De Bruyne, Axel Witsel, Eden Hazard - Romelu Lukaku (83. Michy Batshuayi).

Bramki: 0:1 Radja Nainggolan (13), 1:1 Ashley Williams (31-głową), 2:1 Hal Robson-Kanu (55), 3:1 Sam Vokes (86-głową).

Żółte kartki: Ben Davies, James Chester, Chris Gunter, Aaron Ramsey (Walia) - Marouane Fellaini, Toby Alderweireld (Belgia).

Sędzia: Damir Skomina (Słowenia).