Dramatyczne rzuty karne! Niemcy w półfinale Euro 2016

graf. Polsat Sport

Mistrzowie świata zagrają w półfinale mistrzostw Europy. 120 minut ćwierćfinału Niemcy - Włochy skończyło się remisem 1:1. A potem... A potem przyszedł czas na rzuty karne, które rozstrzygnęły się dopiero w dziewiątej serii - ostateczny wynik konkursu to 6:5 dla Niemców.

Starcia Niemiec z Włochami to zawsze wielkie spektakle z równie wielką historią. Niestety, pierwsze 45 minut sobotniego ćwierćfinału rozczarowało.

Na uwagę zasługuje zaledwie kilka sytuacji. Była taką zdecydowanie nieuzana bramka Bastiana Schweinsteigera, który zmienił w 15. minucie kontuzjowanego Samiego Khedirę. Kwadrans później zawodnik Manchesteru United zanim jednak skierował piłkę do siatki, sfaulował Mattię De Sciglio. Sędzia Viktor Kassai był czujny.

Nadzieję na lepszą druga połowę dała końcówka. W 41. minucie Joshua Kimmich dośrodkował idealnie na głowę Mario Gomeza, ten jednak uderzył minimalnie nad bramką Gianluigiego Buffona. Trzy minuty później do głosu doszli Włosi. Tym razem świetnie wrzucał Emanuele Giaccherini, z piłką minął się Alessandro Florenzi, a w ostatnim akcie Stefano Sturaro został zablokowany. Pod bramką Manuela Neuera pierwszy raz zrobiło się jednak niebezpiecznie.

Po przerwie gorąco zrobiło się już w 55. minucie. Thomas Mueller za wszelką cenę chciał zdobyć bramkę - wszak był to już 10 mecz Niemca na Euro, a nadal z pustym kontem - i tym razem niewiele brakowało. Jego potężny strzał w sposób zupełnie akrobatyczny wybronił Florenzi. Włoch interweniował... piętą!

Co się jednak odwlecze, to nie uciecze. W 65. minucie Gomez kapitalnie wprowadził do akcji Hectora, który przy odrobinie szczęścia (rykoszet) dograł do Mesuta Ozila. Zawodnik Arsenalu uderzył z najbliższej odległości - Buffon nie miał szans. To 20. gol Niemca w kadrze.

Trzy minuty później włoski golkiper znów miał pełne ręce roboty. Oezil zagrał kapitalnie w pole karne, a będący w polu karnym Gomez uderzył piętą na bramkę. Strzał okazał się na tyle mocny, że Buffon musiał wyciągnąć się jak struna. Włoch, mimo 38 lat na karku, znów potwierdził, że nie stracił nic z formy 20-latka.

Włosi nie złożyli jednak broni. W 77. minucie piłki ręką we własnym polu karnym dotknął Jerome Boateng. Do jedenastki podszedł Leonardo Bonucci i, mimo że Neuer wyczuł jego intencje, uderzył tak mocno, że Niemiec nie miał szans. Po chwili stało się jasne, że uświadczymy czwartej dogrywki na tym turnieju.

W jej pierwszej części oba zespoły bały się zaatakować. Warta odnotowania jest tylko akcja ze 101. minuty, kiedy potężny strzał Muellera zablokował Giorgio Chiellini, a po rzucie rożnym z 25. metrów próbował Boateng. Niestety, niecelnie.

Podobny krajobraz panował także po przerwie. Znów tylko jedna akcja godna odnotowania - w 114. minucie Lorenzo Insignie, który zmienił chwilę wcześniej Edera, uderzył mocno prosto w Neuera. Po chwili Niemiec wznowił grę i... trafił w sędziego! Arbitrowi na szczęście nic się nie stało, a i Włochom zamieszenie niczego nie przyniosło.

Wkrótce rzuty karne okazały się faktem.

Pierwszy do piłki podszedł Insigne, a Neuer nie wyczuł jego intencji i rzucił się w przeciwną stronę. 0:1

Problemów z Buffonem nie miał też Kroos. 1:1

Jako trzeci do piłki podszedł Zaza, który został wprowadzony specjalnie na rzuty karne. I... strzelił w niebo. Nadal było 1:1.

Ale po chwili rzutu karnego nie wykorzystał także Thomas Mueller. Kapitalnie wyczuł jego intencje Buffon. 1:1

Tę ogólną niemoc przełamał dopiero Barzagli. 1:2.

Kolejny do piłki podszedł Oezil, który... trafił w słupek! 1:2.

Niesamowite! Graziano Pelle obok bramki! 1:2.

Następny w kolejce młody Draxler pokazał, jak się strzela karne. 2:2.

Strzał Bonucciego pewnie obronił Neuer. 2:2.

Coś niesamowitego! Bastian Schweinsteiger w niebo! Niemcy byliby w półfinale, a tak nadal jest tylko 2:2.

Giaccherini pewnie i 2:3.

Hummels na 3:3.

Parolo na 3:4.

Kimmich na 4:4, ale Buffon był bardzo blisko.

De Sciglio od poprzeczki na 4:5.

Boateng pewnie na 5:5 w ósmej serii.

Strzał Darmiana broni Neuer. 5:5.

Hector przesądził o awansie Niemców. 6:5. Dopiero w dziewiątej serii. Nieprawdopobne emocje w tym meczu. Niemcy w półfinale Euro 2016.

Niemcy - Włochy 1:1 (1:1, 0:0), karne 6-5.

Bramki: 1:0 Mesut Oezil (65), 1:1 Leonardo Bonucci (78-karny).

Żółta kartka - Niemcy: Mats Hummels, Bastian Schweinsteiger. Włochy: Stefano Sturaro, Mattia De Sciglio, Marco Parolo, Graziano Pelle, Emanuele Giaccherini.

Sędzia: Viktor Kassai (Węgry). Widzów 42 000.

Niemcy: Manuel Neuer - Benedikt Hoewedes, Jerome Boateng, Mats Hummels, Jonas Hector - Joshua Kimmich, Sami Khedira (16. Bastian Schweinsteiger), Toni Kroos, Mesut Oezil - Thomas Mueller, Mario Gomez (72. Julian Draxler).

Włochy: Gianluigi Buffon - Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini (120+1. Simone Zaza) - Alessandro Florenzi (87. Matteo Darmian), Marco Parolo, Stefano Sturaro, Emanuele Giaccherini, Mattia De Sciglio - Eder (108. Lorenzo Insigne), Graziano Pelle.