Liga Światowa: Zwycięstwo Polaków na pożegnanie z Nancy

Siatkówka

W spotkaniu ostatniej kolejki gier turnieju Ligi Światowej w Nancy podopieczni Stephane Antigi zrehabilitowali się za wcześniejsze porażki z Brazylią i Francją, pokonując po tie-breaku Belgię. Polacy będą gospodarzami turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w Krakowie.

W tym roku Belgowie i Polacy grali już dwukrotnie. W obu przypadkach triumfowali biało-czerwoni. W styczniu w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (3:0) i w maju w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera (3:1).

 

Ostatni występ na turnieju w Nancy biało-czerwoni rozpoczęli dobrze, szybko uzyskali przewagę (4:6), którą jednak roztrwonili już przed pierwszą przerwą techniczną premierowej odsłony. W końcówce seta biało-czerwoni bez powodzenia próbowali gonić wynik, ale rywale nie popełniali błędów, wykorzystywali również problemy z przyjęciem po stronie Polaków i pewnie wygrali 25:19.

 

Dwie kolejne partie to zdecydowanie lepsza gra na przyjęciu w polskiej ekipie, a do tego skuteczność Dawida Konarskiego i Rafała Buszka. Polacy najpierw wyrównali stan meczu, choć w końcówce drugiej partii Belgowie byli bliscy odrobienia strat (23:25), wyraźnie wygrali trzecią odsłonę (22:25) i wydawało się, że w czwartej zakończą mecz. W końcówce tego seta zupełnie jednak stanęli w miejscu, a kapitalne zawody rozgrywał belgijski rezerwowy Francois Lecat. W efekcie podopieczni Dominique Baeyensa wygrali zdecydowanie 25:20 i doprowadzili do tie-breaka.

 

Początek piątej partii przebiegał pod dyktando biało-czerwonych, którzy przy zmianie stron mieli pięć oczek zaliczki, a później jeszcze powiększyli przewagę (4:10). Niestety, Polacy na własne życzenie zafundowali sobie nerwówkę w końcówce tie-breaka, pozwalając rywalom na złapanie punktowego kontaktu (12:13). Decydujące punkty padły jednak łupem mistrzów świata: Dawid Konarski dał biało-czerwonym piłkę meczową, a w kolejnej akcji efektowny atak z drugiej linii w wykonaniu Michała Kubiaka ustalił wynik tej konfrontacji.

 

Polacy zakończyli fazę interkontynentalną Ligi Światowej z bilansem 3 zwycięstwa - 6 porażek, warto jednak pamiętać, że mając zapewniony udział w turnieju finałowym, Stephane Antiga eksperymentował składem, dawał również kilku czołowym zawodnikom czas na odpoczynek i wyleczenie urazów.

 

W obecnym sezonie - w związku z igrzyskami olimpijskimi w Rio de Janeiro (5-21 sierpnia) Liga Światowa jest rozgrywana w zmienionej formule. W elicie każda z drużyn startuje w trzech turniejach, a w każdym z nich rozgrywa po trzy spotkania. Awans do Final Six uzyskało pięć najlepszych drużyn (Brazylia, Francja, Serbia, USA, Włochy) oraz reprezentacja Polski - gospodarz turnieju finałowego, który zostanie rozegrany od 13 do 17 lipca w krakowskiej Tauron Arenie.

 

Belgia - Polska 2:3 (25:19, 23:25, 22:25, 13:15)

 

Belgia: Pieter Verhees, Simon Van De Voorde, Gert Van Walle, Matthias Valkiens, Tomas Rousseaux - Jelle Ribbens (libero) oraz Jolan Cox, Stijn D'hulst, Kevin Klinkenberg, Sebastien Dumont (libero), Francois Lecat.
Polska: Grzegorz Łomacz, Dawid Konarski, Karol Kłos, Piotr Nowakowski, Rafał Buszek, Michał Kubiak - Paweł Zatorski (libero) oraz Paweł Woicki, Bartosz Kurek.

RM, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze