MŚ w kolarstwie górskim: Piąty tytuł Nino Schurtera

Inne
MŚ w kolarstwie górskim: Piąty tytuł Nino Schurtera
fot. PAP/EPA

Szwajcar Nino Schurter po raz piąty został mistrzem świata w kolarstwie górskim. W czeskiej miejscowości Nove Mesto na Morave zwyciężył zdecydowanie, wyprzedzając o 17 sekund reprezentanta gospodarzy Jaroslava Kulhavego.

Brązowy medal wywalczył wielki rywal Schurtera, także pięciokrotny mistrz świata – Francuz Julien Absalon.

Jedyny kolarz w biało-czerwonej koszulce Bartłomiej Wawak, kolega klubowy Mai Włoszczowskiej z grupy Kross, zajął 52. miejsce, ze stratą ponad dziewięciu minut do zwycięzcy. Inny reprezentant polskiej ekipy Szwajcar Fabian Giger przyjechał do mety niecała minutę wcześniej, plasując się na 46. pozycji.

Wyścig od początku przebiegał pod dyktando startujących z pierwszej linii faworytów. Na trudnej technicznie trasie Schurter, Kulhavy, Absalon i drugi Czech Ondrej Cink szybko oderwali się od stawki i przy ogłuszającym dopingu kilkunastu tysięcy kibiców powiększali przewagę. Stopniowo Szwajcar gubił rywali, a potem już samotnie zmierzał do mety. W końcówce pozwolił sobie na zwolnienie tempa i długie celebrowanie zwycięstwa. W ten sposób powtórzył swoje sukcesy z 2009, 2012, 2013 i 2015 roku.

Za jego plecami Kulhavy i Absalon długo jechali razem, a Czechowi udało się oderwać od Francuza na ostatniej rundzie.

Polscy kolarze górscy od lat nie są w stanie nawiązać walki z zawodnikami z czołówki światowej w wyścigu elity o mistrzostwo świata. Najwyższe, piąte miejsce zajął nieżyjący już Marek Galiński w 2004 roku.

AS, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze