Rio 2016: Rosja odwołała się do CAS ws. zawieszenie jej sportowców

Inne
Rio 2016: Rosja odwołała się do CAS ws. zawieszenie jej sportowców
fot. PAP

Rosyjski Komitet Olimpijski (RKOl) odwołał się do Trybunału Arbitrażowego d/s. Sportu w Lozannie (CAS) przeciwko decyzji IAAF o wykluczeniu rosyjskich lekkoatletów ze startu w igrzyskach w Rio de Janeiro - poinformował rzecznik RKOl Konstanty Wybornow.

Wniosek, który ma zostać rozpatrzony przez CAS 19 lipca, został dołączony do odwołań złożonych w tej samej sprawie przez ponad 60 rosyjskich lekkoatletów.

 

17 czerwca 2016 roku IAAF, w związku informacjami potwierdzającymi istnienie zorganizowanego procederu dopingowego w Rosji, utrzymała decyzję o zawieszeniu tego kraju w prawach członka organizacji. Skutkiem tego postanowienia było wykluczenie rosyjskich lekkoatletów ze startu w igrzyskach.

 

Międzynarodowy Komitet Olimpijski uznał jednak kilka dni później, że "czyści" rosyjscy lekkoatleci będą mogli wystąpić w Brazylii. Warunkiem ich startu będzie jednak poddanie się badaniom antydopingowym w laboratoriach poza Rosją.

 

Szefowa działu prawnego RKOl - Aleksandra Brylantowa stwierdziła, że kryteria te spełnia tylko dwóch rosyjskich zawodników. - Biorąc pod uwagę obecne kryteria IAAF tylko dwóch naszych lekkoatletów miałoby szanse na udział w igrzyskach. W wypadku pozytywnego rozpatrzenia naszego odwołania nasi sportowcy zostaliby dopuszczeni do startu - oświadczyła w niedzielę, w rozmowie z agencją TASS. Brylantowa nie podała nazwisk sportowców. Przypuszcza się jednak, że chodzi o zamieszkałą i trenującą w USA skoczkinię w dal Darię Kliszynę oraz żyjąca we Włoszech tyczkarkę Alenę Lutkowską.

 

Jedyną rosyjską lekkoatletką, która może być pewna występu w Rio jest Julia Stiepanowa. Biegaczka na początku maja w programie "60 minut" amerykańskiej telewizji CBS ujawniła stosowanie dopingu przez czwórkę rosyjskich mistrzów olimpijskich z Soczi. Stiepanowa weźmie też udział w rozpoczynających się w środę w Amsterdamie - lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. Wystąpi pod flagą IAAF.

AP, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze