Z Euro 2016 Hiszpanie odpadli w 1/8 finału po porażce z Włochami 0:2. Po tej przegranej del Bosque poinformował, że nie przedłuży kontraktu z rodzimą federacją.

 

Jak przyznał, powodem nie były wyniki uzyskane podczas ME, a decyzję, niezależnie od wyniku jego zespołu we Francji, podjął już wcześniej.

 

Po poinformowaniu o zakończeniu pracy z reprezentacją, szkoleniowiec przesłał pożegnalną wiadomość wszystkim piłkarzom poza Ikerem Casillasem. Wpływ na to miało zachowanie bramkarza względem sztabu szkoleniowego podczas mistrzostw Europy. 35-letni Casillas, który podczas turnieju był rezerwowym, krytykował niektóre posunięcia sztabu szkoleniowego.

 

Wcześniej del Bosque miał bardzo dobre relacje z bramkarzem i nieraz bronił go, gdy ten był krytykowany za słabszą formę. Przyznał, że rozumie żal i rozgoryczenie zawodnika oraz ma nadzieję, że ich relacje wkrótce powrócą do poprzedniego stanu.

 

Vincente del Bosque z reprezentacją Hiszpanii wywalczył mistrzostwo świata na turnieju w RPA w 2010 roku, a dwa lata później triumfował na mistrzostwach Europy rozgrywanych w Polsce i na Ukrainie.