Rio 2016: Tryc w półfinale kwalifikacji w Wenezueli

Mateusz Tryc (Fenix Warszawa) pokonał rozstawionego z numerem pierwszym czeskiego boksera Ladislava Kutila 3:0 i awansował do półfinału kategorii półciężkiej (81 kg) ostatnich zawodów kwalifikacyjnych do igrzysk. Turniej odbywa się w wenezuelskim Vargas.

40-letni Kutil od półtora roku był już na sportowej emeryturze, a zdecydował się na powrót ze względu na olimpijską szansę.

Wcześniej Tryc wygrał na punkty również z Węgrem Norbertem Nenesapatim. Obaj rywale Polaka są zawodowymi pięściarzami. Na start profesjonalistów w Ameryce Południowej zgodę wyraziła międzynarodowa federacja (AIBA).

Awans na igrzyska z kategorii 81 kg wywalczy trzech pięściarzy. Tryc jest jedynym Polakiem zgłoszonym do zawodów w Vargas.

W środowych półfinałach pochodzący z Wyszkowa Tryc (w Wenezueli jest z nim trener Jerzy Baraniecki) spotka się z Kolumbijczykiem Juanem Carlosem Carrillo, a w drugiej parze walczyć będą Ukrainiec Denis Sołonienko i Kameruńczyk Hassan N'Dam N'Jikam, były tymczasowy mistrz świata wagi średniej.

Na zawodowych ringach N'Dam N'Jikam stoczył 35 walk, z których tylko dwie przegrał. Kilka tygodniu temu pokonał w Paryżu przed czasem Roberta Świerzbińskiego.

Z ciekawszych nazwisk o "bilet" do Rio walczy - na razie z powodzeniem - Amnat Ruenroeng z Tajlandii, były zawodowy czempion kategorii muszej. W Vargas jest w półfinale wagi 60 kg.

W sierpniowym turnieju olimpijskim wystąpią na pewno ubiegłoroczni wicemistrzowie Europy Tomasz Jabłoński (75 kg, SAKO Gdańsk) i Igor Jakubowski (91 kg, Zagłębie Konin).