Tour de France: Majka trzeci na etapie, zmiana lidera

Inne
Tour de France: Majka trzeci na etapie, zmiana lidera
fot. PAP/EPA

Rafał Majka (Tinkoff) zajął trzecie miejsce na piątym etapie kolarskiego wyścigu Tour de France. Na mecie w Le Lioran pierwszy był samotnie finiszujący Belg Greg Van Avermaet (BMC), który zdobył żółtą koszulkę lidera.

Van Avermaet wyprzedził o 2.34 ostatniego towarzysza ucieczki, swojego rodaka Thomasa De Gendta (Lotto Soudal) oraz o 5.04 Majkę, który także brał udział w tej akcji. Mistrz Polski na ostatnich metrach praktycznie został doścignięty przez grupę innych uczestników ucieczki oraz faworytów wyścigu. Wysokie, szóste miejsce zajął Bartosz Huzarski (Bora Argon 18).

 

W klasyfikacji generalnej Van Avermaet wyprzedza o 5.11 Francuza Juliana Alaphilippe'a (Etixx-Quick Step) oraz o 5.13 Hiszpana Alejandro Valverde (Movistar).

 

W środę kolarze po raz pierwszy wjechali w góry, choć jeszcze nie najwyższe. Licząca 216 kilometrów trasa prowadziła przez pięć przełęczy Masywu Centralnego. Dość szybko zawiązała się ucieczka dziewięciu zawodników, z udziałem Majki, Huzarskiego i późniejszego zwycięzcy Van Avermaeta. Peleton zachowywał się biernie, pozwalając atakującym uzyskać przewagę blisko dziesięciu minut.

 

W czołówce współpraca nie układała się najlepiej. Oderwali się od tej grupy Van Avermaet, De Gendt i Ukrainiec Andrij Griwko (Astana). Na kolejnych podjazdach Van Avermaet zgubił najpierw Griwkę, a potem De Gendta i z ostatniej przełęczy bezpiecznie zjechał do mety, sięgając po raz pierwszy w karierze po żółty trykot lidera "Wielkiej Pętli". De Gendt także stanął na podium i założył białą koszulkę w czerwone grochy dla najlepszego "górala".

 

Trzecie miejsce Majki jest pewnym pocieszeniem dla właściciela grupy Olega Tinkowa, bowiem liderzy jego grupy przeżywali kłopoty: mistrz świata Słowak Peter Sagan został z tyłu i pożegnał się z żółtą koszulką, natomiast poobijany na dwóch poprzednich etapach Hiszpan Alberto Contador stracił w końcówce dystans do grupy faworytów wyścigu i ostatecznie minął linię mety pół minuty za nimi.

 

"Nie straciłem wiele. Pojechałem lepiej niż przypuszczałem. Wiedziałem, że Movistar (grupa Kolumbijczyka Nairo Quintany - PAP) będzie atakować i byłem na to przygotowany" - powiedział na mecie Contador.

 

31-letni Van Avermaet specjalizuje się w wyścigach klasycznych, ale w ubiegłym roku wygrał już etap Tour de France. W środę zdobył nieoczekiwanie sporą przewagę nad kolejnymi zawodnikami i żółtą koszulkę zachowa być może na dłużej. Nie powinien jej stracić przynajmniej w czwartek, na niezbyt wymagającym odcinku z Arpajon-sur-Cere do Montauban (190,5 km).

 

Wyniki 5. etapu, Limoges - Le Lioran (216 km):
 
  1. Greg Van Avermaet (Belgia/BMC)       - 5:31.36
  2. Thomas De Gendt (Belgia/Lotto Soudal)      2.34
  3. Rafał Majka (Polska/Tinkoff)          5.04
  4. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza)   ten sam czas
  5. Daniel Martin (Irlandia/Etixx-Quick Step)    5.07
  6. Bartosz Huzarski (Polska/Bora Argon 18)
  7. Julian Alaphilippe (Francja/Etixx-Quick Step)
  8. Adam Yates (Wielka Brytania/Orica)
  9. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky)
 10. Tejay van Garderen (USA/BMC)        ten sam czas
 ...
 158. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff)         25.14
 
 Klasyfikacja generalna:
 
  1. Greg Van Avermaet (Belgia/BMC)      - 25:34.46
  2. Julian Alaphilippe (Francja/Etixx-Quick Step)  5.11
  3. Alejandro Valverde (Hiszpania/Movistar)     5.13 
  4. Joaquim Rodriguez (Hiszpania/Katiusza)     5.14 
  5. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky)       5.17 
  6. Warren Barguil (Francja/Giant)
  7. Nairo Quintana (Kolumbia/Movistar)
  8. Fabio Aru (Włochy/Astana)
  9. Pierre Rolland (Francja/Cannondale)
 10. Daniel Martin (Irlandia/Etixx-Quick Step)  ten sam czas
 ...
 44. Bartosz Huzarski (Polska/Bora Argon 18)    12.39
 73. Rafał Majka (Polska/Tinkoff)          22.43
 178. Maciej Bodnar (Polska/Tinkoff)         38.43
 
MM, PAP

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze