Griezmann katem Niemców! Francja zagra z Portugalią w finale Euro 2016

W drugim spotkaniu półfinałowym Euro 2016 Niemcy przegrały na Stade Vélodrome w Marsylii 0:2 z Francją. Gospodarze mistrzostw Europy w meczu o złoto zmierzą się z reprezentacją Portugalii, która w środę również 2:0 pokonała Walię.

Obie reprezentacje mierzyły się ze sobą finałach mistrzostw świata. W 1958 roku zwycięstwo 6:3 dało Trójkolorowym brązowy medal; w 1982 roku w Hiszpanii reprezentanci RFN wyeliminowali Francuzów w serii rzutów karnych w półfinale. W 1986 roku w Meksyku znów okazali się lepsi od Trójkolorowych w półfinale, tym razem zwyciężając 2:0. Dwa lata temu, na boiskach Brazylii, wygrali z Francuzami w ćwierćfinale. Zwycięstwo 1:0 zapewnił im Mats Hummels, którego w czwartek zabrakło z powodu żółtych kartek.

Ostatniemu starciu obu zespołów - w listopadzie 2015 roku w podparyskim Saint-Denis (2:0 dla Francji) - towarzyszyły dramatyczne wydarzenia. W trakcie meczu pod bramą Stade de France doszło do zamachu terrorystycznego - jednego z kilku, jakie miały miejsce wówczas w stolicy Francji.

W ćwierćfinałach Euro 2016 oba zespoły miały zupełnie inną przeprawę. Francuzi łatwo poradzili sobie z ambitną Islandią - wygrali 5:2, prowadząc już do przerwy 4:0. Tymczasem Niemcy stoczyli zacięty bój z Włochami, wygrywając dopiero po długiej i emocjonującej serii rzutów karnych.

Przed półfinałowym starciem na Stade Vélodrome w Marsylii Niemcy mieli sporo kłopotów kadrowych.  Z powodu kontuzji nie zagrali Mario Gomez (wykluczony do końca turnieju) i Sami Khedira.

Pierwszą groźną sytuację stworzyli w 7. minucie meczu Francuzi, gdy Antoine Griezmann szarżował w polu karnym i oddał strzał, pewni obroniony przez Manuela Neuera. W kolejnych minutach uwidoczniła się jednak przewaga piłkarzy trenera Joachima Löwa. W 13. minucie Thomas Mueller nie wykorzystał dobrego dośrodkowania Emre Cana, po chwili zakotłowało się w polu karnym Francuzów, ale Niemcy nie wykorzystali sytuacji. Później z dystansu przymierzył Mueller, ale Hugo Lloris bez trudu obronił. W 26. minucie szansę miał Bastian Schweinsteiger, a w 32. minucie, gdy z prawej strony dośrodkował Joshua Kimmich, Mueller w dobrej sytuacji minął się z piłką.

Trójkolorowi ożywili się dopiero pod koniec pierwszej połowy. W 37. minucie Paul Pogba przymierzył z wolnego, jednak zbyt lekko by zaskoczyć Neuera. W 41. minucie Antoine Griezmann z ostrego kąta kopnął piłkę w boczną siatkę, a minutę później w pole karne rywali wbiegał  Olivier Giroud, alew ostatniej chwili zatrzymał go Benedikt Hoewedes.

Niemcy, mimo wyraźnej przewagi w pierwszych 45. minutach, schodzili na przerwę przegrywając 0:1. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy Jonas Hector w niegroźnej sytuacji wybił piłkę na rzut rożny. Po dośrodkowaniu z narożnika boiska sędzia Nicola Rizzoli podjął kontrowersyjną decyzję: uznał, że Schweinsteiger dotknął piłki ręką. Niemiec obejrzał za to zagranie żółtą kartkę, a arbiter wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Antoine Griezmann i pewnym strzałem otworzył wynik meczu.

W pierwszych minutach po przerwie Niemcy wyglądali na przybitych wydarzeniami z ostatnich minut pierwszej połowy, wyraźnie zgubili rytm gry. Na domiar złego w 61. minucie z powodu kontuzji boisko musiał opuścić filar niemieckiej defensywy Jerome Boateng, zastąpił go Shkodran Mustafi. Można było odnieść wrażenie, że z minuty na minutę podopieczni Löwa tracą kontrolę nad wydarzeniami  na boisku: grali coraz mniej dokładnie, coraz bardziej chaotycznie.

W 72. minucie Trójkolorowi zadali drugi cios. Pogba na lewej stronie pola karnego zabawił się z niemieckim obrońcą, wrzucił piłkę, a Antoine Griezmann wykorzystał błąd Neuera i zdobył swą drugą w tym meczu bramkę.

Niemcy ruszyli do odrabiania strat, ale długo nie byli w stanie poważnie zagrozić bramce strzeżonej przez Hugo Llorisa i z biegiem czasu ich wiara w powodzenie wyraźnie spadła. Francuzi po raz trzeci w historii zagrają o złoto mistrzostw Europy, a ich rywalem będzie reprezentacja Portugalii.