Straty z Sofii odrobione z nawiązką. Zagłębie Lubin gra dalej

KGHM Zagłębia Lubin pokonali Slavię Sofia 3:0 w meczu rewanżowym pierwszej rundy eliminacji Ligi Europejskiej i awansowali do kolejnej fazy, w której zmierzą się z Partizanem Belgrad. Bramki dla "Miedziowych" zdobyli Lubomir Guldan oraz po przerwie Łukasz Piątek i Maciej Dąbrowski. Pierwsze spotkanie Bułgarzy wygrali 1:0.

Początek spotkania w wykonaniu „Miedziowych” był bardzo obiecujący. Zespół Piotra Stokowca narzucił swój styl gry i szybko zepchnął rywala do defensywy. Krzysztof Piątek dwukrotnie sprawdził czujność bramkarza Slavia Sofia, ale Mario Kirev nie dał się pokonać napastnikowi lubinian.

W 20. minucie niespełna 27-letni bułgarski golkiper nie miał nic do powiedzenia przy strzale Lubomira Guldana. Słowak pięknym „szczupakiem” wpisał się na listę strzelców. Obrońca Zagłębia tym samym odrobił starty z pierwszego meczu.

Bułgarzy błyskawicznie starali się odpowiedzieć na trafienie gospodarzy. Jednak próby graczy Slavii lądowały nad poprzeczką bramki strzeżonej przez Martina Polacka.

Drugą połową podopieczni trenera Stokowca rozpoczęli bardzo spokojnie. Nie rzucili się do ataku, ale cały czas mieli przewagę optyczną. Cierpliwość i opanowanie przyniosły efekt w 64. minucie kiedy to Łukasz Piątek pokonał Kireva. Futbolówka przypadkowo trafiła do defensywnego pomocnika „Miedziowych”, ale doświadczony gracz zachował zimną krew.

W 71. minucie miejscowi stanęli przed szansą na podwyższenie wyniku. Jednak niezłej okazji nie wykorzystał Krzysztof Piątek. Jego strzał z ostrego kąta odbił bułgarski bramkarz. Po chwili główkował Łukasz Janoszka, który minimalnie chybił.

Awans lubinian przypieczętował w 81. minucie Maciej Dąbrowski. Stoper Zagłębia wykorzystał zamieszanie i dośrodkowanie Arkadiusza Woźniaka. Tym samym trzecia drużyna Ekstraklasy z ubiegłego sezonu odrobiła z nawiązką straty z pierwszego spotkania z Sofii.

W drugiej rundzie eliminacji Ligi Europejskiej lubinianie zmierzą się z Partizanem Belgrad. Pierwsze spotkanie zostanie rozegrane 14 lipca w Serbii.

KGHM Zagłębie Lubin – Slavia Sofia 3:0 (1:0)

Bramki: Lubomir Guldan (20'-głową), Łukasz Piątek (64'), Maciej Dąbrowski (81')

Zagłębie Lubin: Martin Polacek – Aleksandar Todorovski, Maciej Dąbrowski, Lubomir Guldan, Dorde Cotra – Łukasz Piątek, Jarosław Kubicki – Arkadiusz Woźniak, Jan Vlasko (61' Adrian Rakowski), Łukasz Janoszka (85' Jakub Tosik) – Krzysztof Piątek (77' Michal Papadopulos)

Slavia Sofia: Mario Kirew – Georgi Paszow, Stefan Wełkow, Nikita Siergiejew, Omar Abud – Bożidar Wasew, Emił Martinow (82' Kalojan Krastew), Borisław Bałdżijski, Janis Karabelow (46' Georgi Jomow), Iwajło Dimitrow (67' Martin Stankew) – Sierder Sierderow

Żółte kartki: Aleksandar Todorovski - Omar Abud, Nikita Siergiejew

Sędzia: Jurij Możarowski (Ukraina) Widzów: 5817