Rio 2016: Świetny wynik Merritta na 200 metrów przed igrzyskami

LaShawn Merritt przebiegł 200 metrów w 19,74 podczas lekkoatletycznych mistrzostw USA w Eugene. To najlepszy tegoroczny wynik na świecie. Merritt uzyskał go w półfinale zawodów będących kwalifikacjami do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

Ostatni piątkowy bieg, z udziałem Merritta, rozgrywany był przy sprzyjających warunkach atmosferycznych - wiatr +1,4 m/s. Drugie miejsce zajął Ameer Webb 19,97, z kolei awans do finału z czasami wywalczyli Tyson Gay (były mistrz świata na 100 i 200 m) 20,16 i Sean McLean 20,31.

Merritt specjalizuje się na dystansie 400 m, zdobywał m.in. złoto igrzysk w Pekinie (2008 rok) i dwa razy triumfował w MŚ.

Dwa wcześniejsze półfinały odbyły się przy niekorzystnym wietrze, a wygrali je Michael Norman 20,21 i Noah Lyles 20,26.

Oprócz wymienionych, w finale amerykańskiego czempionatu na 200 m wystartują też Justin Gatlin (mistrz olimpijski z Aten na 100 m oraz były mistrz globu na 100 i 200 m) 20,23 i Kendal Williams 20,31.

Nie awansował m.in. brązowy medalista IO 2008 na 100 i 200 m Walter Dix.

Od 2009 roku rekord świata na 200 m wynosi 19,19 i należy do słynnego Jamajczyka Usaina Bolta.