UFC: Jędrzejczyk nadal mistrzynią! Piękny gest Polki

Sporty walki
UFC: Jędrzejczyk nadal mistrzynią! Piękny gest Polki
fot. Youtube

Joanna Jędrzejczyk (12-0, 4 KO, 1 SUB) pokonała na punkty Claudię Gadelhę (13-2, 2 KO, 6 SUB) w walce wieczoru gali UFC TUF 23 Finale. Polka po początkowych problemach w dwóch pierwszych rundach, zdominowała walkę w kolejnych trzech i zachowała pas mistrzowski kategorii słomkowej UFC.

Rewanżowa walka z Claudią Gadelhą miała być najtrudniejszą walką w karierze Joanny Jędrzejczyk, ale taka na pewno nie była. W początkowej fazie rywalizacji Polka miała drobne problemy i kilkukrotnie lądowała na ziemi, a obalenia przychodziły Brazylijce z ogromną łatwością. Jędrzejczyk jednak szybko wychodziła z opresji i potrafiła błyskawicznie wrócić do stójki. W klinczu pod siatką Gadelha nie była w stanie zaznaczyć swojej przewagi i zdominować Polki, choć w pierwszej rundzie po jednym z ciosów Jędrzejczyk padła na deski. Tak wyglądała pierwsza i druga runda, bo następne trzy to był już koncert polskiej mistrzyni.

 

Statystyki mówią wszystko. Pomiędzy rundami trenerzy Szymon Bońkowski i Paweł Derlacz nakazali Asi wydłużyć dystans, korzystać z ciosów prostych, a w klinczu bombardować łokciami. Efekt był po prostu piorunujący. Jędrzejczyk wyprowadziła w trzeciej rundzie 57 uderzeń przy 8 Brazylijki, w czwartej było 75 do 6, a w piątej - 52 do 4. Gadelha natomiast z każdą kolejną upływającą minutą walki wyglądała na coraz bardziej zmęczoną, a Polka łapała swój rytm i nie dała swojej rywalce nawet chwili wytchnienia. Jędrzejczyk doskonale składała kombinacje uderzeń i niekiedy dokładała do tego kopnięcia - raz niskie, raz wysokie, a przede wszystkim frontalne na tułów, które odbierały oddech Brazylijce. Łącznie w całej walce Jędrzejczyk wyprowadziła aż 176 ciosów znaczących, co daje jej szósty wynik w historii wszystkich walk w UFC.

 

W ostatniej piątej rundzie, która mogła zdecydować o losach pojedynku, Gadelha podjęła jeszcze próbę obalenia Polki, ale była już bezradna. Jędrzejczyk zdołała utrzymać walkę w stójce i nie oddała pola rywalce. Sędziowe nie mieli wątpliwości, która z zawodniczek zasłużyła na zwycięstwo. Bruce Buffer wyczytał rezultat (48:46, 48:46, 48:45), a Joanna Jędrzejczyk po raz trzeci usłyszała słynne "and still".

 

 

Co warte podkreślenia, komentatorzy gali UFC TUF 23 Finale, Briann Stann oraz Jon Anik, komplementowali Polkę nie tylko za poczynania w stójce, bo z tego była już znana wcześniej, ale przede wszystkim za poprawę umiejętności parterowych i walki w klinczu. Według Stanna, byłego zawodnika UFC, Jędrzejczyk w tych elementach zrobiła ogromny postęp i staje się coraz bardziej kompletną zawodniczką MMA.

 

Po walce Joanna Jędrzejczyk wypowiedziała piękne słowa w kierunku swojej rywalki. - Mam do ciebie mnóstwo szacunku. Claudia, zamykam to, co działo się między nami - powiedziała do Gadelhy nawiązując do wielu sprzeczek, które miały miejsce w przeszłości. Za kulisami wzruszona Polka uroniła kilka łez, ale to tylko pokazuje, że poza byciem świetną zawodniczką, jest również normalną kobietą.

 

 

 

Wyniki gali UFC TUF 23 Finale:

 

Walka o tytuł kategorii słomkowej:

115 lbs: Joanna Jędrzejczyk pok. Claudię Gadelhę przez jednogłośną decyzję (2x 48-46, 48-45)

Karta walk:

Finał turnieju TUF 23 w wadze półciężkiej
205 lbs: Andrew Sanchez pok. Khalila Rountree (2x 30-25, 30-26) przez jednogłośną decyzję

Finał turnieju TUF 23 w wadze słomkowej
115 lbs: Tatiana Suarez pok. Amandę Cooper przez poddanie (D’arce), 3:43, runda 1

155lbs: Will Brooks pok. Rossa Pearsona przez jednogłośna decyzję (3x 29-28)
145lbs: Doo Ho Choi pok. Thiago Tavaresa przez KO (sierpowy i uderzenia w parterze), 2:42, runda 1
155lbs: Joaquim Silva pok. Andrewa Holbrooka przez KO (uderzenia w parterze), 0:34, runda 1

Karta wstępna:

145lbs: Gray Maynard pok. Fernando Bruno przez jednogłośną decyzję (3x 30-27)
155lbs: Josh Stansbury pok. Cory’egp Hendricksa przez większościową decyzję (2x 29-27, 28-28)

125lbs: Matheus Nicolau pok. Johna Moragę przez niejednogłośną decyzję (2x 29-28, 28-29)
185lbs: Cezar Fereira pok. Anthony Smith przez jednogłośną decyzję (3x 29-28)
155lbs: Kevin Lee pok. Jaka Matthewsa przez TKO (ciosy), , 4:06, runda 1
170lbs: Li Jingliang pok. Antona Zafira przez TKO (ciosy), 2:46, runda 1

 

Maciej Turski, Polsat Sport

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Komentarze