Tour de France: Majka trzeci! Dumoulin wygrał dziewiąty etap

Inne
Tour de France: Majka trzeci! Dumoulin wygrał dziewiąty etap
fot. PAP

Rafał Majka (Tinkoff) zajął trzecie miejsce na dziewiątym etapie Tour de France, którego trasa wiodła z Vielha val d'Aran do Andorra Arcalis (184 km). Mimo tego, Polak musiał oddać koszulkę najlepszego "górala" Thibautowi Pinot (FDJ). Pierwszy na mecie zameldował się Tom Dumoulin (Giant Alpecin), natomiast liderem wyścigu pozostał Chris Froome (Team Sky).

Kolarze finiszowali w stacji narciarskiej Arcalis w ulewnym deszczu, który momentami przechodził w grad. Dumoulin zdecydował się na wcześniejszy atak z czołowej grupy i w pojedynkę pokonywał ostatnie kilkanaście kilometrów podjazdu. Kilka kilometrów przed metą w pogoń za nim ruszyli Portugalczyk Rui Costa (Lampre) i Majka.

 

Na "kresce" minimalnie szybszy był Portugalczyk zajmując drugie miejsce, a jadący w koszulce w grochy Polak zajął trzecią lokatę. Po nich przyjeżdżali pojedynczo pozostali zawodnicy z ucieczki, a po ponad sześciu minutach dotarła grupka faworytów z Froomem. Brytyjczyk, mimo sporej straty na etapie, zachował pozycję przodownika wyścigu. Na drugie miejsce awansował jego rodak Adam Yates (Orica) ze stratą 16 sekund, a trzeci jest Irlandczyk Daniel Martin (Etixx-Quick-Step) - 19 s straty.

 

Majka walczył na górskich premiach, ale skuteczniejszy okazał się Francuz Pinot. Po dziewięciu etapach ma 80 pkt i minimalnie wyprzedza Majkę - 77 pkt.

 

Na trasie etapu wycofał się z rywalizacji, z powodów zdrowotnych, Hiszpan Alberto Contador (Tinkoff). Zrezygnował z jazdy na 104 kilometry przed metą 9. etapu prowadzącego przez Pireneje.

 

Grupa Tiknoff poinformowała na Twitterze, że kolarz wycofał się z trasy z powodu gorączki, której dostał w niedzielę rano.

 

Contador, który dwukrotnie triumfował w "Wielkiej Pętli" (2007 i 2009) zmagał się również ze skutkami dwóch upadków, które miały miejsce na początkowych etapach. W klasyfikacji generalnej zajmował 20. miejsce ze stratą ponad trzech minut do prowadzącego Froome'a.

 

MC, PAP
Przejdź na Polsatsport.pl

PolsatSport.pl w wersji na telefony z systemem Android i iOS!

Najnowsze informacje i wiadomości na bieżąco, gdziekolwiek jesteś.

Przeczytaj koniecznie